fbpx

Yumurtlama Dönemi Hesaplama Nasıl Yapılır?

23.02.2022
776
Yumurtlama Dönemi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çocuk sahibi olmak isteyen her kadın yumurtlama dönemi hesaplama yaparak, adet döngüsünde en doğurgan olduğu günü belirleyerek hamile kalma şansını artırabilir.

Özellikle kadınlar gebelik dönemlerinin en yüksek şansa sahip olduğu dönemleri bilmek için yumurtlama dönemlerini takip etmektedirler. Adet dönemlerinin takibi ile oluşturulan yumurtlama dönemi takvimi aynı zamanda bu süre içerisinde kişinin vücudunda yaşanılan değişikliklerin de takip edilmesini sağlamaktadır.

Kadınlarda normal bir adet döngüsü 28 günde bir gerçekleşmektedir. Ancak her kadında bu süre standart ve sabit değildir. Bazı dönemlerde düzenli olarak ilerleyen adet döngüleri bazı dönemlerde daha karmaşık olabilmektedir. Ancak tüm kadınların ortalama olarak 21 gün ile 35 gün içerisinde adet döngülerinin gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Her kadının kendi adet döngüsünün ortasına denk gelen bir yumurtlama dönemi vardır. Bunun için de kendi adet takviminizi belirledikten sonra kolaylıkla yumurtama döneminizi de takip edebilirsiniz. Kadınlarda aynı şiddette olmasa da yumurtlama döneminde bazı belirtiler görülebilmektedir.

Özellikle aşırı cinsel istek veya göğüslerde hassasiyet yumurtlama döneminde en sık görülen belirtiler içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte rahim ağzında kendini belli eden bir açıklık ve karın bölgesinde de beklenmedik şişlikler de yumurtlama döneminde bazı kadınlarda görülebilmektedir. Tat ve kokulara karşı hassasiyet tıpkı adet döneminde olduğu gibi yumurtlama döneminde de en çok görülen belirtiler içerisinde yer almaktadır.

Yumurtlama Takvimi Nasıl Yapılır?

Her kadının adet döngüsü ve tarihi birbirinden farklıdır. Üstelik adet düzensizliği yaşama gibi problemleriniz var ise yumurtlama dönemi hesaplama biraz daha karmaşık bir hal alabilmektedir. Ancak genel olarak düzenli bir adet dönemi geçiren bir kadın için yumurtlama döneminin hesaplanması oldukça kolaydır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Pozisyonlar Nelerdir Resimli
kadinlarda yumurtlama donemi hesaplama
Kadınlarda yumurtlama donemi hesaplama

Yumurtlama dönemi hesaplamak için ilk olarak adet döngünüzü yakından takip etmelisiniz. Adet döngüsü her 28 günde bir olan birisi için yumurtlama dönemi diğer adet döneminden önce olan 14. gün olarak hesaplanmaktadır. Ancak eğer adet döngünüz her 30 günde bir gerçekleşiyor ise bu hesabı diğer adet döngünüzden önceki 16. gün olarak hesaplamalısınız.

Ancak en sağlıklı yumurtlama dönemi hesabının iki adet dönemi arasında kalan günden 14’ü çıkartmak olduğu da söylenmektedir. Eğer bu hesap sizler için çok karışık geliyor ise eczanelerden hazır olarak satın alabileceğiniz yumurtlama dönemi hesaplama testlerini de kolaylıkla kullanabilir ve hesabınızı yapabilirsiniz.

Son İki Adet Tarihine Göre Yumurtlama Hesaplama

Son iki adet tarihine göre yumurtlama dönemi hesaplama için adet başlangıç ve bitiş tarihleriniz gerekmektedir. Bu sayede kaç günde bir adet olduğunuzu da kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. İki adet döngüsü ortasında kalan günü bulmanız gerekmektedir. Ortalama olarak kadınların adet döngüleri her 28 günde bir olarak kabul edilmektedir. Bunun için son iki adet tarihiniz arasındaki günleri sayarak sizler de kendi adet döngünüzün kaç günde bir gerçekleştiğini kolaylıkla başlangıç ve bitiş tarihlerine göre hesaplayabilirsiniz.

Erkek Bebek İçin Yumurtlama Dönemi Hesaplama

erkek bebek icin yumurtlama donemi hesaplama
Erkek bebek için yumurtlama donemi hesaplama

Erkek ve kız bebek için yumurtlama dönemi hesaplama ile ilgili uzmanlar da bazı açıklamalarda bulunmuştur. Yapılan araştırmalara göre ise erkek bebekler için yumurtlama tarihinden itibaren ilk 12 saat veya bir gün öncesinden ilişkiye girmenin daha fazla ihtimali artırdığını söylemektedirler. Aynı zamanda adetiniz bittikten sonra hemen ilk 5 gün içerisinde de gebe kalmanız dahilinde erkek cinsiyetinin olma şansı da daha yüksek bir ihtimal olarak görülebilmektedir.

Ancak her zaman erkek ve kız bebek cinsiyetinin belirlenmesi için yumurtlama dönemleri kesin bir cevap vermezler. Gebelik dönemi içerisinde yapılacak olan ultrason muayenesi ile bebeğin cinsiyeti doktorlar aracılığı ile öğrenilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Rahimde Miyom Hamileliği Engeller Mi?

Yumurtlama Dönemi

Yumurtlama dönemi ile ilgili en yaygın bilinen yanlış bilgilerden biri de bu dönemin birkaç gün sürdüğüdür. Genel olarak adet düzensizliği yaşayan veya yaşamayan her kadının yumurtlama dönemi 1 gün olarak gerçekleşmektedir. Ancak önceki gün veya sonraki gün de gebe kalma ihtimali diğer günlere göre biraz daha yüksek ihtimal olarak kabul edilmektedir. Aynı şekilde adet bitiminden sonraki 5. veya 7. günlerde de gebe kalma ihtimali oldukça yüksektir.

Yumurtlama döneminizi hesaplama konusunda zorluk yaşıyorsanız, sizin için otomatik hesaplama yapan yumurtlama dönemi hesaplayıcı uygulamamızı kullanabilirsiniz.

Yumurtlama dönemi takvimi her kadın için değişebilmektedir. Ancak adet döngünüzü sürekli olarak not ederek her iki adet dönemi arasındaki gün hesabından kolaylıkla yumurtlama döneminizi hesaplayabilirsiniz. Adet kanamasını takip eden 9. gün ise yumurtlama dönemi olarak da kabul edilmektedir.  Yumurtlama dönemi içerisinde yumurta ile spermin karşılaşma şansı diğer günlere çok daha yüksektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatoş dedi ki:

    6 aylık evliyim ve hamile kalmak istiyorum. Adetim düzenli, yani 28 günde bir. Adetim ayın 3 ünde olacak. Hangi günlerde yumurtlama olur?

  2. Hayde nur dedi ki:

    Ayın 3 ünde olacak ise adetinizin, yumurtlama ayın 17 sinde olur. Ayın 15 inden itibaren ilişki ideal, her 2 günde bir ilişki olmalı bu arada.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.