Hamileyken

Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

26.09.2021
525
Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

Bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız ve yumurtlama belirtilerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız kesinlikle doğru yere geldiniz!

Burada, çocuk sahibi olmaya çalışan ancak esas olarak her adet döneminin başında meydana gelen doğurganlık dönemini kaçıranlara yardımcı olmak için en önemli bilgilerden bazılarını açıklayacağız.

Yumurtlama belirtilerini öğrenmek için okumaya devam edin. Böylece hamile kalmak için hangi gün ilişki olmalı öğrenebilir ve hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama, gebe kalmanın ilk aşamasıdır ve sperm tarafından döllenmeye hazır olgun bir yumurtanın salınmasıdır.

Yumurtlama, gebe kalmanın ilk aşamasıdır. Kadın vücudu her ay, gelecekteki bebeğin DNA’sının yarısına sahip olgun bir yumurta bırakır. Döllenirse, spermin genetik materyali yumurtanınkiyle birleşerek, bebeğin oluşumu olan tek bir hücrenin oluşmasına neden olur.

Yumurtlama Ne Zaman Gerçekleşir?

Yumurtlama, adet döngüsünün ortasında gerçekleşir (28 günlük bir döngü için adetin ilk gününden 14 gün sonra) ve adet döngüsünün günlerine göre kadından kadına değişebilir.

Yumurtlama günü, özellikle düzenli adet olmayan kadınlarda, döngüden döngüye değişebilir. Bununla birlikte düzensiz döngüler, yumurtlamanın gerçekleşmesini veya kadının hamile kalmasında daha fazla zorluk anlamına gelebilir. Düzensiz adet döngüsü yumurtlama gününü hesaplamayı zorlaştırır.

Adet döngüsünde hamile kalmak için ideal zaman nedir?

Kadınların doğurganlık çağında hormonların etkisiyle her ay bir yumurta yumurtalıkta olgunluğa ulaşır. Bu nedenle, yumurtlama hamileliğin ilk aşamasıdır.

Yumurtlamadan sonra yumurta 12 ila 24 saat arasında döllenebilir. Birden fazla sperm yumurtayı döllemek için delmeye çalışır. Ancak vakaların büyük çoğunluğunda sadece biri başarılı olur.

Tek yumurta ikizleri veya monozigotik ikizler, bir sperm tarafından döllenmiş bir yumurtanın sonucudur. Hücre bölünmesi süreci aşamasında, bunlar ikiye bölünerek iki embriyoya yol açar. Bu nedenle, tek yumurta ikizleri aynı genetik bilgiyi paylaşır.

Eğer yumurta döllenmezse, solar ve yeni bir adet döngüsü başlamadan rahim duvarının astar ile birlikte bir sonraki âdet kanaması ile vücuttan uzaklaştırılır.

Yumurtlama Belirtileri

Çoğu kadında yumurtlama belirtisi veya semptomu olmamasına rağmen, en yaygın yumurtlama belirtileri şunlardır:

Servikal mukusun özelliklerinde değişiklik

Yumurtlama belirtilerinden servikal mukus, ince, sıvı ve yumurta beyazına benzer.

Bu, spermin yumurtanın döllenmeyi beklediği fallop tüpüne hareketini kolaylaştırarak, gebe kalmayı kolaylaştırmak için vücudunuzun neden olduğu başka bir hormonal değişikliktir.

Yumurtlamadan sonra mukus, sperm için uygun olmayan normal kıvamına döner.

Kasık ağrısı

yumurtlama belirtileri kasik agrisi
Yumurtlama belirtileri kasık ağrısı

Kadınların yaklaşık %25’i, genellikle yumurtalığın yumurtlayan tarafında olmak üzere kasık ağrısı yaşar. Bu ağrıya mittelschmerz denir. Ağrı, yumurtlamadan hemen önce, sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir.

Yumurtlama belirtilerinden olan kasık ağrısı kadınlar tarafından hafif sızı şeklinde de hissedilebilmektedir.

Bu yumurtlama ağrısının birkaç nedeni olabilir. Yumurtlamadan önce bile, foliküler büyüme nedeniyle, yumurtalık yüzeyini gererek ağrıya neden olabilir. Yumurtlama sırasında yumurta folikülünden salınır ve karın zarını tahriş edebilir.

Artan vücut ısısı

Artan progesteron üretimi, vücut sıcaklığında 36,4’ten 36,7°C’ye hafif bir artışa neden olur. Kadının doğurgan olduğu bu dönemde hamile kalma şansı artar. Vücut ısısında artış yumurtlama belirtileri olarak, yumurtlama olduğunda veya yaklaştığında ortaya çıkar.

Hassas göğüsler

Bu dönemde göğüsler daha şiş ve hassastır, yüzüstü yatarken veya sutyen giyerken bile rahatsızlığa neden olur.

Küçük kanama

Tüm kadınların başına gelmez ve bazıları bunun farkında bile olmaz. Ancak yumurtlarken biraz kanama olabilir, hatta kahverengi mukus salınımı olabilir.

Cinsel istek

Cinsel istek, yumurtlama belirtilerinden biridir. Artan libido, rahminiz hamile kalmak için hazırlanırken, yumurtlamanın en güçlü semptomlarından biridir.

Yumurtlamanın yukarıda bahsedilen tüm semptomlarına rağmen, ortaya çıkıyor ve siz yumurtlamıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, doğurgan döneminizin zirvesinde olduğunuzu doğrulamak için bir Ovulasyon Testi yapabilirsiniz. Birçok eczanede bulunabilir ve hamilelik testine benzer, idrar ile olası yumurtlamayı tespit eder.

Ovulasyon testinde sonuç pozitifse, hamile kalmaya çalışmak için en uygun dönem olan 36 saate kadar yumurtlama gerçekleşir. Bazı kadınlarda adet döngüsü düzensiz olduğundan, tüm kadınların aynı semptomları göstermeyeceği konusunda uyarıyoruz.

Ve elbette sadece bir semptom yumurtlamayı doğrulamak için yeterli değildir. Bu nedenle vücudunuzdaki değişikliklerin farkında olmak ve kesinlikle emin olmak için yumurtlama testine girmek önemlidir. Bu yüzden dikkatli olun ve umarız hamile kalma sürecinizde her şey yolunda gider!

Doğurganlık dönemini hesaplamak için 28 günlük düzenli bir döngüyü hesaba katarak, son adetin geldiği tarihten itibaren 14 gün saymak gerekir. Yumurtlama Günü Hesaplama Uygulaması ile bu günleri kolayca tespit edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hekimimyanimda dedi ki:

    Sağlıklı bilgi sağlıklı bilgiler.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.