Hamileyken

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

25.09.2021
583
Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Döllenmiş yumurtanın rahime tutunmasının olası semptomlarından biri, yerleşme kanaması olarak adlandırılan hafif kanamadır. Ama hamile olup olmadığınızı veya sadece başka bir adet dönemi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Döllenmiş embriyonun rahim duvarına nidasyonu veya implantasyonu, gebe kaldıktan sonraki 5. ve 10. gün arasında, yani adet döneminin geldiği günden birkaç gün önce gerçekleşir.

Her iki olayın tarihlerinin yakınlığı, birçok kadının hamile olup olmadıkları konusunda kafasını karıştırıyor.

Embriyonun rahime tutunmasının semptomlara yol açabileceği veya hamilelik sırasında tüm kadınların aynı semptomları yaşamadığı unutulmamalıdır. Yani hamileliğin ilk haftalarında yerleşme kanaması her kadında görülmeyebilir.

Hamile kaldıktan sonra embriyonun rahim duvarına yerleşmesinin belirtilerinden biri hafif kanamadır. Yerleşme kanaması çoğu durumda, âdet kanamasından daha hafif bir lekelenmedir ve yalnızca birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.

Yerleşme kanamasında bazı durumlarda kahverengimsi veya pembemsi bir mukus lekesi, diğer durumlarda ise az miktarda kırmızı kan görülür.

Yerleşme Kanaması Nedir?

Olgun yumurta sperm tarafından döllenmeden önce, vücudunuz nihai olarak döllenmiş bir yumurtayı beslemeye ve barındırmaya hazırlanır.

Rahim duvarları gelecekteki embriyoyu beslemek için kalınlaşır ve embriyonun hamileliğin sonuna kadar kalacağı duvarlarına yapışmasına izin verir.

Yumurtanın kan damar ağı tarafından yoğun şekilde beslenen bir alan olan rahim duvarına yerleşme süreci, bazı damarların yırtılmasına neden olan yerleşme kanamasına neden olabilir.

Embriyo rahim duvarına tutunduktan sonra şişlikler gelişmeye başlar ve koryonik villus adı verilen kan damarlarına dönüşür. Burada plasenta gelişir. Küçük kan damarları embriyoya oksijen ve gıda taşır.

Bu kan damarları, göbek kordonu oluşana kadar anne kan dolaşımıyla iletişim kurar.

Yerleşme Kanaması Âdet Kanaması Farkı

Âdet kanaması, doğurganlığınız boyunca her ay meydana geldiğinden teşhis edilmesi daha kolay olacaktır. Normalde âdet kanaması daha uzun sürer ve kan kaybı yerleşme kanamasına göre daha fazladır.

Menstrüasyon sırasında kan parlak renkli iken, nidasyon kanamasında kahverengimsi veya pembedir.

Yerleşme kanaması ile âdet kanaması farkı, süre ve renginin birbirinden farklı olmasıdır.

Bazı kadınların hissettiğini bildirdiği ve yerleşme ile ilişkilendirdiği karın krampları, hamile olmayan kadını da etkileyebilir. Bu nedenle hafif kramplar hamileliği doğrulamak için kullanılabilecek bir semptom değildir.

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

yerlesme kanamasi kac gun surer
Yerleşme kanaması kaç gün sürer?

Adet kanaması ile yerleşme kanamasını karıştırmak son derece yaygındır. Ancak her birinin ayrıntılarını bilerek farkı anlayabilirsiniz. Her ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

Aslında adet kanaması ile nidasyon kanaması arasındaki temel fark, ne kadar sürdüğüdür. Kan kaybının rengi ve kan akışının ağırlığı gibi diğer özellikler de ayırt etmeye yardımcı olur.

Menstrüasyon genellikle dört ila yedi gün sürer. İmplantasyon kanaması ise bir gün veya daha kısa lekelenme şeklinde olur.

Kan akışının pıhtı içermediğine de dikkat etmek önemlidir. Yerleşme kanamasının çok yoğun olmaması daha sık olduğu için (muhtemelen, büyük bir kanama olmaksızın külotta sadece küçük kan noktaları görünecektir) adet kanamasından kolayca ayır edebilirsiniz. Yerleşme meydana geldiğinde, kan pıhtıları veya kümeleri olmayacaktır.

İmplantasyon kanaması genellikle kahverengi veya pembe renkte başlar ve son derece hafif olur. Bu kısa süre içinde dışarı atılan az miktarda kan genellikle kahverengidir. Adet akışının aksine benekler şeklinde çıkar.

Yerleşme Kanaması Tehlikeli Mi?

Döllenen yumurtanın rahme yerleşme işlemi sırasında rahim çok sulanır. Bu nedenle bazı kan damarları yırtılabilir ve implantasyon kanamasına neden olabilir.

Embriyo kendini rahmin iç duvarına tutturunca endometriuma bağlanan bazı toplardamar ve atardamarlar yırtılarak kan kaybına neden olabilir.

Bu damarların yırtılmasının hamileliğin kendisiyle hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca yerleşme kanaması ile düşük veya dış gebelik arasında doğrudan bir ilişki yoktur.

Normal bir şey olmasına rağmen, herhangi bir riskten kaçınmak ve implantasyon olduğunu doğrulamak ve herhangi bir hamilelik riskini önlemek için jinekoloğa danışmanız ve onu bilgilendirmeniz önerilir.

Bazı kadınlar kanama günlerinde başka semptomlar da yaşarlar. En yaygın olanları arasında mide bulantısı ve kusma vardır. Bu dönemde kokular ve bazı yiyecekler de mide bulantısına neden olabilir.

Hafif alt karın ağrısına ek olarak aşırı yorgunluk da yaygındır. Hassas, daha büyük ve ağrılı göğüsler ve daha sık idrara çıkma isteği de oluşabilir. Baş dönmesi ve ruh hali değişimleri, artan hassasiyet ve ani sinirlilik gibi diğer hamilelik belirtilerini de artık fark edebilirsiniz.

Ancak her hamileliğin benzersiz olması dikkat çekicidir. Nidasyon döneminde kanama olup olmayacağı konusunda sabit bir model yoktur.

Gerçekten hamileyseniz, çoğu kadında yerleşme kanaması birkaç gün içinde duracaktır. Ancak hamileliği doğrulamanın en iyi yolu eczane hamilelik testi veya beta HCH kan testi yaptırmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.