fbpx

Yeni Doğan Bebek Memeyi Almıyorsa Ne Yapmalı?

10.04.2022
604

Yeni doğan bebek memeyi almıyorsa öncelikli olarak sabırlı olmalısınız. Bebeğin meme almayı reddetmesinin çok farklı nedenleri olabilmektedir.

Yeni doğan bebeklerin bazıları memeye alışma sürecinde oldukça isteksiz olabilmektedir. Bu süreç anne için de oldukça sıkıntılı bir durumun meydana gelmesine de neden olabilir.

Ancak yeni doğan bebek memeyi almıyorsa ve meme emmeye alışmıyorsa bu durumun pek çok farklı nedeni olabilir. İsteksiz bir şekilde meme emen bebekler de kendi içlerinde farklı tiplere gruplanabilmektedir.

 • Memeye kesinlikle karşı koyan yeni doğan bebekler;
 • Meme ile kavga edercesine ve ağlayarak karşı koyan yeni doğan bebekler;
 • Memeye tutunmakta zorluk yaşayan yeni doğan bebekler;
 • Memeye tutunan ancak emmeyi beceremeyen yeni doğan bebekler;
 • Memede emme hareketini yapamayan yeni doğan bebekler.

Yeni doğan bebekleri memeye alıştırmak öncelikli olarak anne için sabır gerektiren bir süreçtir. Bebeğe bu konuda ısrar etmek de her zaman olumlu sonuç verebilmektedir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi memeyi almayan bebekler farklı şekilde meme emmekten uzak durabilir.

Yeni Doğan Bebek Memeyi Almıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Bebeğin beslenebilmesi için memeye alışması ve memeyi tutması oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerin pek çoğunda görülen memeyi almama sorunu bebeğin yetersiz beslenmesine ve su kaybı yaşamasına da neden olabilir. Ayrıca memeyi tutmak için bebeğin harcayacağı efor da yine bebeği bitkin bir hale düşürebilir.

yeni dogan bebek memeyi neden reddeder
Yeni doğan bebek memeyi neden reddeder

Bebeğin doğru bir şekilde memeyi alması ve emmesi sağlıklı beslenebilmesi için oldukça önemlidir. Ancak memeyi almayı öğrenebilmesi için memeden önce emzik veya biberon ile kesinlikle memeyi almayı öğrenmemesi gerekmektedir. Yanlış emme tekniklerini öğrenmesi bebeğin yine memeyi yanlış emmesine ve yeterli bir şekilde beslenememesine de neden olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Lohusanın 40 Gün Yalnız Bırakılmamasının Nedeni

Yeni doğan bebeği memeye alıştırmak için şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Bebeği emzirmek için bebeğin çok uykusunun geldiği zamanı tercih edebilirsiniz. Bebek uyurken de memeye alıştırabilirsiniz. Geceleri ve gündüzleri uykularında sürekli olarak yoğun uykuya dalmak üzere iken memeye alıştırabilirsiniz.
 • Yeni doğan bebek memeyi almıyorsa farklı emzirme pozisyonlarını değerlendirebilirsiniz. Bazı bebekler rahat olmadıkları pozisyonda memeyi kesinlikle reddetmektedir. Bunun için sürekli olarak farklı pozisyonları deneyerek bebeğinizin de rahat edeceği bir pozisyonu mutlaka bulabilirsiniz.
 • Sizler hareket halinde iken yani bebeğinizi kucağınızda gezdirirken de bebeği memeye alıştırabilirsiniz.
 • Eğer bebeğinizin dikkati çok çabuk dağılıyor ise yeni doğan bebek memeyi almıyorsa daha sessiz ve sakin bir yeri tercih edebilirsiniz. Karanlık ve dikkatinin dağılmayacağı bir odada daha kolay bir şekilde memeyi alacaktır.
 • Bebeğinizi sürekli olarak rahatlatmak ve ona ilgi göstermek de memeye alıştırma sürecinde sizlere faydalı olacaktır. Özellikle annenin teninin bebeğe temas etmesi memeye alışma sürecinde oldukça önemlidir.
 • Yeni doğan bebek memeyi almıyorsa memeyi verirken belden yukarıdaki kıyafetlerinizi çıkartmanız bebeğinizi de rahatlatabilir. Bebeğinizi de sadece bezi ile bırakabilirsiniz. Bu şekilde teninizin bebeğinize değerek memeye alıştırmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ancak bebeğin hasta olmaması için odanın sıcaklığını önceden ayarlamalısınız.
 • Bebeğinizi memeye alıştırırken ve emme denemeleri yaptığınız sırada kendinize yakın mesafede tutmaya özen göstermelisiniz. Bunun için taşıyıcıları da kullanabilirsiniz.
 • Eğer bebeğiniz bu süreçte çok daha fazla ağlıyor ve sinirleniyor ise önceden onu sakinleştirmek için ılık bir banyo yaptırabilirsiniz.
 • Yeni doğan bebek memeyi almıyorsa birlikte uyuyarak gece uykusunda onun memeyi almasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Memeyi Almıyorsa Nedeni Ne Olabilir?

yeni dogan bebek memeyi neden almaz
Yeni doğan bebek memeyi neden almaz

Yeni doğan bebeklerin memeyi kabul etmemesinin pek çok farklı nedeni olabilmektedir. Bebeğinizin memeyi neden reddettiğini bilirseniz sorununuz ile ilgili daha kolay bir şekilde çözüm üretebilirsiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikten Sonra Kilo Nasıl Verilir?

Burun Tıkanıklığı

Sürekli olarak burun tıkanıklığı yaşayan bebekler memeyi kabul etmezler. Rahat bir şekilde memeyi emebilmesi için burnundan rahatlıkla nefes alabilmesi gerekmektedir. Eğer bebeğin burun tıkanıklığı sorunu var ise sürekli olarak ağzından nefes almaya çalışacaktır. Bu yüzden de verdiğiniz memeyi kabul etmeyecek ve emmek istemeyecektir. Bunun için burun damlası veya aspiratör gibi ekipmanlar ile bebeğinizin burnunu temizleyerek açabilirsiniz.

Pamukçuk

Yeni doğan bebeklerde en sık görülen sorunlardan biri de pamukçuk oluşumudur. Eğer bebeğinizde pamukçuk var ise bebeğiniz emmeyi reddedecektir. Bu gibi bir sorun olup olmadığını kontrol ederek pamukçuk probleminin tedavisi için öncelikli olarak doktorunuz ile görüşebilirsiniz. Pamukçuk sorunu ve buna bağlı olarak ağız içinde bulunan diğer enfeksiyonların tedavi edilmesinin ardından bebeğiniz memeyi alacak ve daha sağlıklı bir şekilde emmeye başlayacaktır.

Ayrıca, Yeni Anneler için Bebek Bakım Önerileri başlıklı yazımızı okumanız sizin için oldukça faydalı bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

Bebeklerin özellikle ilk 6 ay mutlaka anne sütü alması önerilir. Bu nedenle yeni doğan bebek memeyi almıyorsa anne adayı sabırlı olmalıdır. Bebeğin anneyi emmemesi durumunda mamaya hemen geçilmemelidir. Mama almaya başlayan bebeğin tekrar annesini emmeye dönmesi daha zor olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.