fbpx

Yeni Doğan Bebek İletişimi Nasıl Kurar?

03.07.2021
940
Yeni Doğan Bebek İletişimi Nasıl Kurar?

Bebeğinizin ilk ağlamasını hatırlıyor musunuz? Doğum anından itibaren yeni doğan bebek iletişimi ağlayarak kurmaya başlar.

İlk başta, yenidoğanın çığlıkları yabancı bir dil gibi görünebilir. Ancak, yeni doğan bebek iletişimini bu şekilde kuruyor. Bebeğinizin “dilini” öğrenecek ve ihtiyaçlarına cevap verebileceksiniz.

Bebekler, bir süre iletişim kurma yolları olacak olan ağlama yeteneği ile doğarlar. Genellikle, bir bebeğin çığlıkları bir şeyin yanlış olduğunu gösterir: karnı aç, ıslak bez, soğuk ayaklar, yorgunluk, taşınma ve sarılma istiyor vb.

Bazen bir bebeğin ihtiyaç duyduğu şey, kullandığı ağlama türünden tanımlanabilir; örneğin, “açım” ın ağlaması genellikle kısa ve ciddidir, “kızgınım” ın ağlaması ise genellikle daha değişken ve ajite olur. Bu yazımızda, bebeğinizin neye ihtiyaç duyduğunu anlayabileceksiniz ve yeni doğan bebek iletişimini öğrenecek, buna göre tepki vereceksiniz.

Yeni Doğan Bebek İletişimi

Bebekler, etraflarındaki dünyadan gelen tüm görüntüler ve sesler veya bunaldıklarında ağlayabilirler veya ağlamalarının net bir nedeni olmadan ağlayabilirler. Bebeğiniz ağlıyorsa ve onu hemen teselli edemiyorsanız, bebeklerin uyaranlarla bağlantısını kesmenin bir yolu olduğunu unutmayın.

Ağlama, yeni doğan bebek iletişiminin ana yoludur. Ancak daha farklı iletişim yollarını da kullanabilirler. Onları tanımayı öğrenmek faydalıdır ve bebekle bağ kurma sağlayacaktır.

Yeni doğmuş bir bebek insan sesinin sesi ile diğer sesler arasında ayrım yapabilir. Bebeğiniz beşikte ağlamaya başlarsa, sesinizin yaklaştığını duyunca ne kadar çabuk sakinleştiğini kontrol edin. Ve onunla sevgi dolu bir tonda konuştuğunuzda ne kadar dikkatli dinlediğinizi görün. Bebeğiniz henüz görme ve duymayı koordine edemeyebilir, ancak havaya bakarken bile, küçük bebeğiniz söylediklerinize çok dikkat edecektir. Bebeğiniz vücut duruşlarını ve yüz ifadelerini ustaca uyarlayabilir, hatta onunla konuşurken kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir.

Bebeğinizin hayatının ilk ayında, ilk gülümsemesine, iletişim becerilerine hoş bir ek olarak bu sayede göz atabilirsiniz!

Yeni Doğan Bebek İletişimi İçin Ne Yapmalıyım?

Yeni dogan bebek iletisimi
Yeni doğan bebek iletişimi

Bebeğinizi doğduktan sonra tutar tutmaz, ses ve temas alışverişi yaparak yeni doğan bebek iletişimini kurmaya başlayacaksınız. Bebekler duyular aracılığıyla dünya hakkında bir şeyler öğrenirler.

Bebeğinizin doğumundan birkaç gün sonra, sizi görmeye alışacak ve yüzünüze odaklanmaya başlayacaktır. Ancak, yeni doğan bebek iletişiminde dokunma ve duyma duyuları da çok önemlidir.

Bebeğiniz seslere merak duyacaktır, ancak konuşulan sesten daha fazla dikkat çeken hiçbir şey olmayacaktır. Fırsat buldukça bebeğinizle konuşun. Bebeğiniz ne söylediğinizi hala anlamasa da sakin ve güven verici bir ses ile güven duygusu vereceksiniz. Yeni doğmuş bebeğiniz aynı zamanda dokunma yoluyla hayatı öğreniyor. Bu yüzden ona sevgi dolu öpücük verin, böylece bebeğin dünyayı hoş bir yer olarak algılayabilir.

Yeni doğan bebek iletişimi, onun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını bilmek anlamına da gelir. Her zaman yenidoğanın çığlıklarına cevap verin, çünkü çok küçük bir bebeği şımartmak imkansızdır. Tersine, bebeklerin çığlıklarına hızlı yanıtlar onların önemli olduğunu bilmelerini sağlar.

Muhtemelen bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşıladığınız zamanlar olacak ama ağlamaya devam edecektir. Umutsuzluğa kapılmayın; bebeğiniz aşırı uyarılmış olabilir veya çok fazla birikmiş enerjiye sahip olabilir veya belirgin bir sebep olmadan ağlamaya ihtiyaç duyabilir.

Bebeklerin genellikle her gün yaklaşık aynı saatte, genellikle öğleden sonra ve gece yarısı arasında bir huzursuzluk ve ajitasyon döneminden geçmesi yaygındır. Tüm yenidoğanların ağlaması ve huzursuzluk ve ajitasyon anları olmasına rağmen, sağlıklı bir bebek günde 3 saatten fazla, haftada 3 günden fazla ve en az 3 hafta boyunca ağladığında,” bebek kolik” olabilir. Bir ebeveyn için rahatsız edici olabilir. Ancak iyi haber kısa ömürlü olmasıdır: çoğu bebeğin 3 ila 4 aylıkken kolik sorunu kalmaz.

Yeni doğan bebek iletişimi ile bebeğinizi rahatlatmaya çalışın. Bazı bebekler, sallanan veya odanın etrafında yürürken sakinleşirken, bazıları hafif müzik veya elektrikli süpürgenin uğultusu gibi seslerle sakinleşir. Stresli zamanlarda bebeğinizi neyin sakinleştirdiğini anlamak biraz zaman alabilir.

Doktoru ne zaman aramalıyım?

Aşağıdaki durumlarda bebeğinizin doktoruyla konuşun:

Bebeğinizin çığlıkları normalden daha uzun süre devam ederse, ağlaması çok garip geliyorsa, iştahsızlık veya olağandışı hareketler veya nefes alma ile ilişkili ise bebeğinizi doktoruna götürmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin doktoru ya sizi rahatlatacak ya da bebeğinizin rahatsızlığı için tıbbi bir tedavi önerecektir. Bebeğe kötü bir şey olmayacağı çok muhtemeldir. Bunu bilmek, küçük bebeğiniz tekrar huzursuzken rahatlamanıza ve sakin kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeklerde uzun süreli ağlamanın nedenleri

Bebeklerde uzun sureli aglama
Bebeklerde uzun sureli ağlama

Taşırken veya sallanırken daha fazla ağlayan bir bebek hasta olabilir. Özellikle bebeğin ateşi 38 ° C veya daha yüksekse doktoru arayın.

Bebek göz tahrişine maruz kaldıysa veya gözünde yabancı cisim varlığı durumlarında doktoru arayın.

Bebek bezine veya başka bir nesneye yerleştirilen kanca cildine yapışıyor olabilir. Saç bebeğin minik parmaklarından birine sıkışmış olabilir ve ağrıya neden olabilir.

Yenidoğanın görme veya işitme gibi duyuları hakkında endişeleriniz varsa, derhal doktorunuzu arayın. Gerekirse, yenidoğanlar sofistike ekipman kullanılarak değerlendirilebilir. Ayrıca, sorunlar ne kadar erken tespit edilirse, o kadar iyi tedavi edilebilirler. Yeni doğan bebek iletişiminde ağlamanın önemini ve bebeğin ne demek istediğini annelik içgüdüsüyle birleştirerek anlayarak sorunu çözün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.