Hamileyken

Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir?

23.08.2021
622
Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir?

Kısırlıkla karşı karşıya kalındığında yardımcı üreme teknikleri açısından çeşitli seçenekler vardır. Ne olduklarını ve nasıl yapıldıklarını bu yazımızda öğreneceksiniz.

İnfertilite ile karşı karşıya kalan çiftin, çocuk sahibi olma arzusu açısından kendilerini çaresiz olarak görmelerine gerek yoktur. Ne yazık ki, birden fazla faktör nedeniyle kısırlık, bir noktada birçok çiftin günlük kullanımına giren bir terimdir. Neyse ki, yardımcı üreme teknikleri olduğu için umut var.

Kısırlık Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre kısırlık (infertilite), iki yıl düzenli cinsel ilişkiden sonra ve korunma yöntemi kullanılmadan gebeliğin olmaması olarak tanımlanır.

Ancak, 12 aylık denemeden sonra gebelik oluşmadığında, kadın 35 yaşın altında ise çiftin kısırlık vakası ile karşı karşıya olduğu düşünülmektedir. Kısırlığın kabul edilmesi için 35 yaş ve üstü kadınlarda altı aylık süre kabul edilir.

En Çok Yapılan Yardımcı Üreme Teknikleri

Çiftin art arda üç veya daha fazla başarısız gebeliği (düşük) olması durumunda kısırlık düşünülür.

Çiftlerin yaklaşık %20 ila %30’unda kısırlığın nedeni erkek sorunudur. Vakaların diğer %30-40’ında sorun kadındadır.

Kısırlığı olan çiftlerin yaklaşık %30’unda, her iki eş de soruna az ya da çok katkıda bulunur.

Son olarak, çiftlerin %5 ila %10’unda kısırlık için belirgin bir neden bulamamaktadır.

Bu durumlarda, yardımcı üreme tekniklerine başvurmayı düşünebilirsiniz.

Yardımcı üreme teknikleri olarak aşağıdaki seçenekler vardır:

  • Aşılama (İntrauterin inseminasyon-IUI)
  • Tüp bebek (İn vitro fertilizasyon)
  • İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu
  • Embriyo transferi
  • Preimplantasyon genetik tanı
  • Diğer eşdeğer laboratuvar teknikleri

Aşılama (İntrauterin inseminasyon-IUI)

Aşılama esasen spermin doğrudan rahim içine bırakılmasından oluşur.

Yardımcı üreme tekniklerinden aşılama, çiftlerin en az üç yıl doğal yollardan bebek sahibi olamadığı durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Ek olarak, kadının 37 yaşından küçük olması gerekir. Çünkü bu yaştan itibaren gebelik olasılığı önemli ölçüde azalır.

IUI için yumurtalık uyarımı önce hormon enjeksiyonu ile yapılır. Bu işlemi ultrason takip eder. Daha sonra spermler toplanır ve bir kateter vasıtasıyla rahme bırakılır.

Tüb bebek (İn vitro fertilizasyon – IVF)

yardimci ureme teknikleri tup bebek
Yardımcı üreme teknikleri – Tüp bebek

Yardımcı üreme tekniklerinden tüp bebek kısaca bir yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesinden ibarettir.

Tüm yardımlı üreme tedavileri arasında bu muhtemelen en popüler olanıdır. “Tüp bebek” diye bir şey duymayan var mı?

Bu teknik, diğer teknikler başarısız olduğunda, yani birkaç aşılama yöntemi yapıldıktan sonra yapılır.

İlk olarak, yumurtlama izlenerek yumurta toplanması gerçekleştirilir. Daha sonra sperm laboratuvarda yumurtaları döllemek için hazırlanır. Bir tüp içerisinde yumurta ve spermin döllenmesi sağlanır. Döllenen bir veya iki embriyo bir kateter yoluyla rahime bırakılır. İşlemin başarılı olmaması durumunda kullanılmayan embriyolar dondurulur. Tüp bebek tedavisinde rahime bırakılan embriyonun implantasyonu yaklaşık sekiz gün sonra gerçekleşir.

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu – ICSI

Bu prosedür, döllenmeyi sağlamak için tek bir spermin doğrudan yumurtaya enjekte edilmesinden oluşur. Daha sonra embriyo rahime transfer edilir.

Bu teknik, özellikle erkeklerde daha karmaşık doğurganlık sorunları için endikedir. Örneğin ejakülatta sperm eksikliği veya sperm hareketliliği sorunlarında bu yönden oldukça başarılıdır. Bu nedenle, diğer yardımcı üreme tekniklerine başvurmadan çifte hemen önerilebilir.

Embriyo (döllenmiş yumurta) transferi

Embriyo transfer prosedürleri IVF ile aynıdır.

Bu teknikle önceden toplanan yumurta ve spermler doğrudan fallop tüplerine enjekte edilerek döllenmenin doğal olarak gerçekleşmesi sağlanır.

Bu teknik, endometriozisli (endometriyal dokunun rahim dışında oluştuğu bir problem) kadınlar için idealdir. Yumurtanın döllenmesi laboratuvarda yapılır ve oluşan zigot fallop tüplerine aktarılır.

Preimplantasyon genetik tanı

Yardımcı üreme tekniklerinde bu prosedür, kromozomal karakterizasyon için embriyonun rahime implantasyonundan önce genetik olarak incelenmesinden oluşur. Bu teknik, kromozomal veya gen mutasyonlarının taranmasına ve cinsiyetin belirlenmesine olanak tanır. Cinsiyet belirleme, cinsiyete bağlı genetik hastalıkların bulaşma tehlikesi olduğunda mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.