Hamileyken

Yalancı Gebelikte Test Pozitif Çıkar Mı?

06.02.2022
256
Yalancı Gebelikte Test Pozitif Çıkar Mı?

Yalancı gebelik veya psikolojik hamilelik, gebeliğe özgü hormonal değişikliklerin testin pozitif olmasına yol açmadığı bir durumdur.

Yalancı gebelikte bir takım hormonal değişiklikler vardır. Bu değişiklikler kadının kendisini hamile gibi hissetmesine, hatta tüm hamilelik belirtilerini yaşamasına bile neden olabilir.

Anne olma arzusu birçok kadının hayatında önemli bir yere sahiptir. Ancak doğurganlık sorunları gibi hamileliği engelleyen faktörler olabilir ve bu durum kadında yalancı gebelik belirtilerinin oluşmasına neden olabilir.

Freud’a göre insan cinselliği, biyolojik sorunlardan çok daha fazlasını içerir, aynı zamanda sosyal sorunları da içerir. Çünkü çocuk sahibi olmak ve bir aile kurmak çoğu zaman sosyal bir gerekliliktir.

Belli bir yaşa ulaşmış ve hala çocuk sahibi olmayan kadınlar, çeşitli nedenlerle hamile kalamadığı için sıklıkla sorgulanmaktadır.

Nadir de olsa, önceden var olan psikolojik sorunlar, kadınlarda hamile kalamama sorunuyla birlikte yalancı gebeliğe neden olabilir.

Yalancı Gebelik Nedir?

Bilimsel olarak psikolojik gebelik olarak adlandırılan yalancı gebelik, kadının hamile olmasa bile hamileliğin tüm semptomlarını yaşadığı bir durumdur. Bu durum psikolojik değişimler, yani ruhsal etkenlerin organik koşulları tetiklemesi ile kendini gösterir. Çünkü zihin ile bedensel tepkiler arasında bir bağlantı vardır.

Genellikle hormonal ve kısırlık sorunları olan, 40-50 yaşları arasında çocuğu olmayan kadınlarda görülür.

Psikolojik bir çatışmanın ve onu çözme girişiminde, semptomlar şeklinde bedene aktarıldığı bir semptom oluşum mekanizmasıdır.

Psikolojik gebelik, Freud tarafından geniş çapta incelenen klasik histeriyi ifade eder. Histeri kelimesinin kökeni zaten durumla ilişkisini gösterir, çünkü histeri Yunancada rahim anlamına gelir.

Yalancı gebelik, çocuk sahibi olma arzusunu tatmin etmek için psişik çatışmaların bedensel ifadesidir. Böylece kadının vücudu doğal olarak hamile olmasa da hamile kalma isteği bedensel değişiklikleri tetikler.

Dolayısıyla yalancı hamilelik, bireyin arzusu (anne olma) ile savunması (hamile kalamama) arasındaki ruhsal çatışmayı ifade etmenin bir yoludur.

Bu savunma, acı çekmekten kaçınmanın bir yolu olarak vardır. Bu nedenle birey, hedeflerine ulaşmak için belirli mekanizmalar kullanır.

Bunlar bilinçaltının gerçeği maskelemek için, yani biraz acıyı hafifletmek için, kişiyi hayal kırıklığından ve zihinsel çatışmalardan korumak için kullandığı yöntemlerdir. Örneğin, kadınların kısırlığı reddetmesi veya bununla baş etmesi için bir yol olabilir.

Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

yalanci gebelik belirtileri
Yalancı gebelik belirtileri

Yalancı gebelik belirtileri gerçek hamilelik belirtileriyle aynıdır. Diğerlerinin yanı sıra adet görmeme, göğüs hassasiyeti ve büyümesi, kilo alma, karında şişkinlik, mide bulantısı, rahim içi hareketler, aşerme hissi, ruh hali değişimleri bunlardan bazılarıdır.

Genellikle anne olma arzusu, psişik isteklerin bedende hamilelik belirtilerine dönüşmesine neden olur.

Böylece kadın anneliği somutlaştırır, kendini bir anne olarak hayal etmeye başlar. Hatta gelecekle ilgili yanılsamalar yaratır ve oğlunun veya kızının gelişini planlamaya başlar.

Psikolojik gebelik erkeklerde olur mu?

Psikolojik gebelik erkeklerde de olabilir ve Couvade Sendromu olarak adlandırılır. Bir erkeğin, çocuğunu taşıyan bir kadın gibi hem fiziksel hem de psikolojik hamilelik benzeri semptomları olduğunda ortaya çıkar.

Erkeğin baba olma arzusuyla ilgilidir. Böylece bu rolü üstlenir ve bu duruma, psikolojik hamileliği karakterize eden çocuğu annesiyle birlikte taşıyormuş gibi tepki verir. Adam kadının hamileliğiyle o kadar ilgilenir ki, herkes çiftin hamile olduğunu zanneder.

Psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmez, ancak profesyonel yardım almak için ilgili duyguların ve herhangi bir acıya neden olup olmadığının değerlendirilmesi ve belirlenmesi gerekir.

Yalancı Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Hamilelik belirtileri ortaya çıktığında normal olarak, kadının gerçekten hamile olup olmadığını belirlemek için test yapmaktır.

Yalancı gebelik olduğundan şüphelenildiği zaman doktor ilk başta, beta HCG hormon varlığının belirlenmesi için kan vermenizi ister. Bu kan testi, hamilelik sırasında üretilen bu hormonun varlığını veya yokluğunu belirler. Yani psikolojik gebelikte beta HCG test sonucu olumsuz olacaktır.

Bununla birlikte, kadın gerçekten hamile olduğuna inanmaya devam ettiği için rahmin boş olduğunu doğrulamak için ultrason muayenesine ihtiyaç duyulabilir.

Yalancı Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

yalanci gebelik
Yalancı gebelik

Öncelikle yapılan testlerde gebelik olmadığının kanıtlanması sonucunda kadına gebe olmadığını bildirmek doktorun inisiyatifindedir.

Yalancı gebelik teşhisi konulduktan sonra, kadın hamile olduğuna inanmaya devam ederse psikolojik desteğe ihtiyaç vardır. Psikiyatrik değerlendirme, herhangi bir ilişkili bozukluk veya ilaç tedavisinin gerekli olup olmadığını belirler.

Psikoterapi ise, durumu neyin tetiklediğini anlamaya ve bu durumu kabul edip bunlarla başa çıkmanın yollarını geliştirmeye yardımcı olur.

Yalancı gebelik kişisel olarak gelişen, yani her insanda farklı şekilde gelişen çeşitli duygusal faktörlerin tetiklediği psikolojik bir bozukluk olarak tanımlanabilir.

Psikolojik gebelik, kadınları ve daha az sıklıkla erkekleri etkileyebilen bir durumdur. Genellikle anneliği yaşamak için yoğun bir istek olduğunda ortaya çıkar. Ancak, yalancı gebelik hamileliği engellemez, diğer faktörler hamileliği engeller.

Yalancı gebelikte test pozitif çıkmaz. Yani kadın hamilelik belirtileri yaşadığında, eczane gebelik testi veya hastanede beta hcg testi yaptığında sonuç negatif olacaktır. Bu nedenle teşhisi kolaydır.

Yalancı gebelik, kadının hamile olduğuna gerçekten inanmasına, hamilelik belirtileri yaşamasına ve hamilelikte yaygın olarak görülen fiziksel değişiklikler göstermesine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.