Hamileyken

Vücut Kitle İndeksi ve Hamilelik

12.10.2021
485
Vücut Kitle İndeksi ve Hamilelik

Vücut kitle indeksinizi nasıl hesaplayacağınızı ve bu değerin hamilelik sırasında alacağınız kiloyu neden etkilediğini bilmelisiniz.

Vücut kitle indeksi (BMI), kişinin ideal kilosunda olup olmadığını değerlendirmek için dünya çapında kullanılan ölçüdür. Hamilelikte önerilen kilo alımı hesaplaması, hamile kalmadan önceki BMİ’nize bağlı olarak değişir.

Hamileyken kilo alımı izlenmeli ve belirli parametrelere uyulmalıdır. İki kişilik yemek ve hamileliğin arzuları hamilelikte vücut kitle indeksini artıran durumlardır ve bunlar tavsiye edilmez.

Bu tür davranışların siz ve bebeğiniz için yalnızca hamilelik sırasında değil, aynı zamanda doğum sonrası dönemde de ciddi sonuçları ve komplikasyonları olabilir.

Kadınlarda kilonun kendine güven düzeyi ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Kilo alacağınız ve şişkinlik hissedeceğiniz bir dönemde bile vücudunuzla zinde ve rahat olmanız çok önemlidir.

Günlük vücut bakımı, yiyecek cazibelerine karşı direnç, bol su içmek ve yeterli egzersiz, daha canlı ve enerjik hissetmenize, hamilelikle ilişkili rahatsızlıkların bir kısmını önlemenize ve doğum sonrası dönemde (lohusalık) hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi, kişinin beslenme durumunu değerlendirmek için kullanılan bir metodolojidir. Hesaplaması çok kolay, kilogram cinsinden ağırlığı, metre cinsinden boyun karesine bölmeniz yeterli.

Bulunan sayı BMI’dir ve hamileyseniz buna hamile vücut kitle indeksi denir. Hamile değilseniz, ideal kilonuzu doğru bir şekilde gösteren vücut kitle indeksi hesaplayıcısı var. Bu hesap makinesi ayrıca çok ilginç bir bilgilendirici özelliğe de sahiptir. Mevcut kilonuzu be boyunuzu hesaplayıcıya girdikten ve hesapla butonuna tıkladıktan sonra, BMİ’nizin yanında ideal kilonuzu da kilogram olarak gösterir. Ancak dikkatli olun, hamile kadınlar için hesaplama, gebelik haftalarına göre değişecektir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi hesaplaması aşağıdaki matematiksel formül kullanılarak yapılmalıdır. BMI, vücut kütlesinin (kilogram olarak) boyun karesine (metre olarak) bölünmesine göre hesaplanır.

BMI = Ağırlık / (boy x boy)

Örneğin, 57 kg ağırlığında ve 1,52 m boyundaysanız, BMI’niz 26’dır.

Vücut kitle indeksi hesaplama

Boy

Kilo

Vücut Kitle İndeksi Sonuçları Nasıl Okunur?

BMI, Dünya Sağlık Örgütü tarafından her bir kişinin ideal ağırlığını hesaplamak için kabul edilen bir parametredir.

  • BMI 18.5’ten düşükse düşük kilolu, zayıf
  • BMI 24,9- 18,6 arasında ise Sağlıklı kilo
  • BMI 25-29,9 arasında ise kilolu
  • BMI’niz 30.0- 34,9 arasında ise obezite, Derece I
  • BMI 35,0-39,9 arasında ise obezite, Derece II (şiddetli)
  • BMI 40,0’a eşit veya daha büyük ise obezite, Derece III (marazi)

Vücut Kitle İndeksi Hamile Kalmayı Etkiler Mi?

hamile kalmak icin vucut kitle indeksi
hamile kalmak için vücut kitle indeksi

Evet, vücut kitle indeksi hamile kalmayı etkiler. Maalesef obezite ile hamile kalma zorluğu arasında bir ilişki var. Fazla kilolu ve obez kadınlarda, yağ dokusunda üretilen leptin adı verilen hormon daha yüksektir. Leptin hormonal dengeyi bozabilir ve doğurganlığın azalmasına neden olabilir.

Vücut yağının miktarı ve dağılımı, bir dizi hormonal mekanizma yoluyla adet döngüsünü etkiler. Bu durumda fiziksel aktiviteyi artırmak, aşırı şeker ve yağ tüketimini azaltmak gibi küçük değişiklikler sağlıklı bir şekilde hamile kalmanın ilk adımı olabilir. Bir yıldan fazla bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız ve hamile kalamadıysanız en kısa zamanda doktorunuzla konuşun.

Fazla kilolu olmak, hamile kalma şansını azaltmanın yanı sıra, hamile kadının gestasyonel diyabet ve preeklampsi gibi sorunlar geliştirme riskini artırır. Elbette bu sorunların ortaya çıkmasında rol oynayan başka faktörler de vardır. Ancak, sağlıklı beslenme hamile kadınlar için önemlidir.

Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlara yardımcı olmak için, web sitemizde, yumurtlama gününü belirlemede önemli bir araç olan ve hamile kalma şansını artırmaya yardımcı olabilecek Yumurtlama Günü Hesaplama uygulaması var. En olası yumurtlama gününü bilmek, şansınızı artırmanıza yardımcı olur. Ancak, beslenme ve bazı fiziksel aktiviteler yapmak gibi diğer önemli faktörlerin arka planda kalmasına izin vermeyin.

Hamilelikte ideal kilo nedir?

Bu soruyu doğrudan yanıtlayarak, yalnızca bir parametreye bakma riskini taşıyoruz: ağırlık. Cevap daha karmaşık, en azından kişinin boyunu hesaba katmak gerekiyor. 1.90 boyunda bir kişi için 80 kilo normal olabilirken, 1,60 metre boyunda bir kişi için aşırı kilodur.

Kontrolleri yapan doktor, hamile kadının kilo ve boyunu dikkate alarak vücut kitle indeksini hesaplamalı ve ardından sonucu hamilelik haftasıyla ilişkilendirmelidir. Her doğum öncesi kontrolde doktorunuz bu yöntemi kullanarak beslenme durumunuzu değerlendirecektir.

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelik döneminde kilo alımı, gebe kalmadan önceki beslenme durumuna bağlı olarak değişecektir. Hamilelik sırasında herhangi bir riskten kaçınmak için bu ön değerlendirmenin farkında olmak önemlidir. Hamilelikte kaç kilo alınmalı sorusuna cevap olarak ve hamileyken kilo alımı hakkında fikir edinmeniz için aşağıdaki tabloyu oluşturduk:

Gebelik öncesi BMIKategoriBeklenen kilo artışıÇoğul Gebelikte Beklenen Artış
< 18.5Düşük ağırlık12 ila 18 kg
18,5 ila 24,9Uygun Ağırlık11 ila 15 kg16 ila 24 kg
25,0- 29,9Kilolu7 ila 11 kg14 ila 23 kg
> 30.0Obezite5 ila 9 kg11 ila 19 kg
Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Hamilelikte az kilo almanın riskleri nelerdir?

hamilelikte kac kilo alinmali
Hamilelikte kaç kilo alınmalı

Obezite sorunu olan (yani hamile kalmadan önce fazla kilolu) bir kadın için az kilo almak uygun olsa da zayıf kadınların hamileliklerinin sağlıklı kabul edilmesi için daha fazla kilo alması gerekir. Başka bir deyişle, beklenen kilonun altında olan kadınların gebelik sağlığı, daha fazla kilo alımına bağlıdır.

Kilonuz çok düşükse, hamilelik şansınızı bile azaltabilir. Düşük kilolu olmak (BMI 18,5’in altında) bir kadının doğurganlığını azaltabilir. Kadınlarda düşük kilo yumurtlamayı ve hamile kalma şansını etkileyen hormonal dengesizliklere neden olabilir.

Sağlıklı kilo aralığındaki kadınlarla karşılaştırıldığında, düşük kilolu kadınların hamile kalmaları bir yıldan fazla sürer. Bu nedenle hamile kalmadan önce kilo almak bazı durumlarda sağlığınıza yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında yeterli kabul edilen aralığın altındaki çoğu kadın BMI sağlıklı bir hamilelik geçirir, ancak artan risk vardır: düşük, erken doğum (bebek tam gelişmeden önce doğduğunda) ve bebeğin düşük doğum ağırlığı.

Bu nedenle, düşük kilolu kadınlar için ideal olan, öncelikle yeterli beslenmeleri ve sağlıklarından ödün vermeden kilo almayı hedeflemeleridir. Bu önemli nokta aşıldıktan sonra, hamileliğin her haftası için önerilen kilo alımını sürdürmeye devam edilmelidir. Hamilelikte bebeğinizin sağlığının beslenmenize bağlı olduğunu unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.