Hamileyken

Üşüme Hamilelik Belirtisi Mi?

30.11.2021
441
Üşüme Hamilelik Belirtisi Mi?

Üşüme hamilelik belirtisi arasında yer alabilir. Hamile kadınlarda kansızlık sık görülür. Bu durum da üşümeye neden olur. Ayrıca tiroid bezinden kaynaklanan problemler ve düşük kan şekeri de üşümeye neden olabilir. Hamilelikte kusmalar ve bulantılardan sonra da üşüme meydana geldiği bilinmektedir.

Üşüme hamilelik belirtisi olarak tek başına yeterli değildir. Aslında dolaylı yoldan belirti olarak karşımıza çıkar. Hamilelikle gelen diğer durumlar üşümeye neden olur. Üşüme dışında kusma, bulantı, sık idrara çıkma ve aşerme diğer hamilelik belirtileri arasında yer alır. Her üşüyen kadın hamile demek değildir. Hamile kadınlar üşüyebilirler ancak her üşüme görüldüğünde hamile olunduğu düşünülmemelidir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Üşüme hamilelik belirtisi dışında gebeliğin diğer belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Yorgunluk,
 • Artan idrara çıkma sıklığı,
 • Adette gecikme,
 • Göğüs büyümesi ve göğüste oluşan hassasiyet,
 • Kramp girmesi,
 • Midede ekşime,
 • Ruh hali değişikliği,
 • Değişik yiyecekleri tüketmek istemek,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Sersem olmak,
 • Yüzde lekelenmeler,
 • Belde ağrı,
 • Uyuma sırasında zorlanma,
 • Nefes darlığı problemi hamilelik belirtileri arasında en sık görülenlerdir.

Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Kasık ağrısı hamilelik belirtisi olabilir. Erken gebelik belirtileri arasında üşüme hamilelikte kasık ağrısı ile birlikte de olabilir. Regl döneminde kadınların karşılaştığı kramp ağrısına benzer bir ağrı olur. Kramp olması kesin gebelik olduğu anlamına gelmez. Ne var ki eğer kramp varsa bu durum hamilelik ihtimalini düşündürmelidir.

Enfeksiyon, yumurtalık kisti olması gibi durumlar da kasıkta ağrıya neden olur. Rahim bölgesinde krampla birlikte üşüme hamilelik belirtisi olarak meydana gelebilir. Kramp ağrısı olduğu durumlarda mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Dış gebelik ve boş gebelik gibi ciddi durumlar da söz konusu olabilir.

Vajinadan Gelen Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Vajinadan gelen beyaz akıntı hamilelik belirtisi olarak çoğu kadında görülmektedir. Vajinal akıntı hamilelikle birlikte genel olarak artış gösterir. İnce, beyaz ve hafif kokulu bir akıntı olarak karşımıza çıkar. Hormonların hamilelik döneminde yüksek oranda artması bu duruma neden olur.

Vajinal dokuda meydana gelen değişimler akıntı olarak karşımıza çıkar. Akıntı yüksek asitlidir. Bu da zararlı bakterilerin büyümesini engeller. Vajinal her akıntı hamilelik anlamına gelmez. Kimi kadınlarda vajinal enfeksiyondan kaynaklı bu durum görülür.

Beyaz Kremsi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi? detayları öğrenin.

Eğer vajinal akıntı şu özellikleri taşıyorsa dikkatli olmak gerekir:

 • Yeşil renkli,
 • Sarımsı,
 • Kalın ve sevimsiz,
 • Kuvvetli kokulu,
 • Vulvada kızarıklıkla beraber,
 • Kaşıntılı ve tahriş edici özellikte olan akıntılar için genellikle enfeksiyon durumunda şüphe edilmektedir.

İdrar Renginde Değişiklik Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

usume hamilelik belirtisi
Üşüme hamilelik belirtisi

İdrar rengi değişikliği hamilelik belirtisi arasında yer alır. Hamilelik döneminde idrara çıkma zamanından tutun da rengine kadar her bir özellik değişkenlik gösterecektir. Kadınlar idrar renginde ve hacminde değişiklikle karılaşır. İdrar kokusu daha yoğun olacaktır. İdrar kıvam olarak da daha yoğundur. Çok koyu renkli olan idrar susuz kaldığınıza işaret eder. İdrarın transparan gibi açık renkte olması sağlıklı kabul edilir. Hamilelikte sıvı alımının çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Karın ağrısı hamilelik belirtisi olarak ilk başlarda gelir. Erken gebelik döneminde kadınlarda karın şişkinliği ve ağrı vardır. Kadınlar ayrıca bağırsak hareketlerinin yavaşladığından şikayetçi olurlar. Kabızlık meydana gelebilir. Gün boyunca bağırsak bölgesinde şişkin ve rahatsız bir his eşlik edebilir.

Hamilelik belirtileri arasında yer alan bu durum eğer çok şiddetlenirse, altında yatan farklı durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak ve gerekirse uzman hekimden destek alınması gerekir. Günlerce şiddetli şekilde devam eden karın ağrısı durumunda mutlaka doktorunuzla görüşün.

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi? konu hakkında daha fazlasını öğrenin.

Göğüs Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Göğüs ağrısı hamilelik belirtisi kabul edilir. Göğüs normalde olduğundan çok daha hassas bir hal alır. Kimi kadınlarda göğüs zonklama şeklinde ağrır.

Üşüme hamilelik belirtisi olarak diğer belirtilerle birlikte sık görülen diğer bir belirtidir. Ne var ki bu belirtiler kişilerin kesin hamile olduğunu göstermez. Bu nedenle tam sonuç almak üzere gebelik testlerinin yapılması gerekir.

Evde yapılan kolay ve hızlı testler her eczanede satılmaktadır. Bu testlere güvenebilirsiniz. Kadın doğum uzmanını ziyaret ederek de yüzde yüz hamile olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün. Bunun dışında belirtilerin sizlere asla kesin sonuç veremeyeceğini aklınızda bulundurmanızda fayda var. Üşüme hamilelik belirtisi olabilir ancak kesin değildir ve bu konuda hayal kırıklığına uğramayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.