fbpx

Üstüne Görme Adet Gününde Mi Olur?

07.05.2022
774
Üstüne Görme Adet Gününde Mi Olur?

Üstüne görme genel olarak yerleşme kanaması ile aynı anlama gelmektedir. Hamilelik döneminin ilk günlerinde pek çok kadında yerleşme kanaması yani üstüne görme durumu oluşur. Ancak bu durum hormonal sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

Embriyonunun oluşması ile birlikte meydana gelen bu kanama geçici bir durumdur. Hafif bir şekilde oluşan üstüne görme kanaması adet kanamasından farklıdır. Ancak adet kanaması ile üstüne görme kanamasının sıklıkla karıştırıldığı da bilinmektedir.

Üstüne Görme Kanaması Nedir?

Gebelik oluştuğu zaman ilk olarak adet tarihine bakılır. Düzenli olarak adet gören kadınların adet tarihinden birkaç gün öncesinde veya sonrasında çok az bir kanaması olabilir. Aslında bu kanama hamileliğin meydana gelmesinden kaynaklı olarak doğal bir şekilde gerçekleşir.

Ancak halk arasında bu kanamaya üstüne görme de denilmektedir. Adet kanaması olmadığı gibi gebeliğin rahim duvarına yapıştığı dönemde ve sadece birkaç günlüğüne oluşmaktadır

Üstüne Görme Kanaması ile Adetin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Adet kanaması hem yoğunluk hem de süre olarak üstüne görme yani yerleşme kanamasından farklıdır. Adet kanaması daha fazla ve yoğun olarak meydana gelir.

Ancak üstüne görme kanaması yaşayan kadınlarda daha açık renkli ve lekelenmeye benzer bir şekilde kanamanın meyana geldiği bilinmektedir.

Üstüne görme adet gününde değil adet gününden 2 veya 5 gün öncesinde başlar. Koyu kahverengi veya açık pembe şeklinde meydana gelen bir lekedir.

Üstüne Görme Kanaması Ne Zaman Olur?

ustune gorme ne zaman olur
Üstüne görme ne zaman olur

Bazı kadınlarda üstüne görme kanaması adet günü ile denk gelebilir. Bunun için de üstüne görme adet gününde de olabilmektedir. Ancak adet gününden önce veya sonraki günlerde de tekrar üstüne görme kanaması meydana gelebilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Anne adaylarının özellikle adet günü ile çakışan üstüne görme kanamasını fark etmeleri çok zor olabilir. Adet gününde de üstüne görme meydana geleceği için bu sürecin çok yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Yerleşme kanaması yani üstüne göre cinsel birliktelikten sonra 10 ile 12 günün peşinden başlayacaktır. Ancak bazı kadınlarda 14 gün sonra da kanamanın meydana geldiği görülebilmektedir.

Üstüne Görme Kanaması Ağrı Yapar Mı?

Üstüne görme kanaması ağrı yapmamakla birlikte çok kısa bir süre süreceği için adet ile birlikte de karışabilir. Ortalama olarak en fazla 3 gün sürdüğünü söylemek mümkündür. Bazı kadınlarda üstüne görme kanamasının birkaç saat sürdüğü de bilinmektedir.

Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte eğer adet döneminizde çok şiddetli bir ağrı yaşıyor iseniz üstüne görme kanamasında da sancı yaşayabilirsiniz.

Üstüne Görme Kanaması Bebek İçin Zararlı Mıdır?

Üstüne görme kanaması bir nevi hamileliğin başladığını belli eden bir kanama olarak tanımlanabilmektedir. Hamilelik başladıktan sonra üstüne görme kanaması gerçekleşecektir.

 Bu lekelenme yani bu kanama kesinlikle bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkilememektedir. Ancak adet ile birlikte yaşanılan üstüne görme kanamaları bazı anne adayları tarafından fark edilmeyebilir.

Yani anne adayı adet olduğunu düşündüğü için hamile olduğunu daha geç fark edecektir. Bunun için bu süreç içerisinde de gebelik dönemi için uygun olmayan davranışların yapılmasına devam edilebilmektedir.

Alkol ve sigara kullanımı gibi olumsuz davranışlar üstüne görme kanaması süresinde kullanılmaya devam edileceği için gebelik için olumsuzluklar da meydana gelebilir.

Gebelik dönemi ile ilgili riskli bir süreç yaşamamak için korumasız cinsel birliktelik yaşandıktan sonraki ilk adet döneminde mutlaka bir kan testi yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi üstüne görme adet gününde de olabilmektedir. Bu da hamile olsanız bile fark etmemenize neden olabilir. Bu sayede kan testi ile daha erken dönemde hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Adet Öncesi Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Üstüne Görme Kanaması Ne Zaman Hissedilir?

ustune gorme belirtileri
Üstüne görme belirtileri

Üstüne görme yani yerleşme kanaması adet kanamasından 5 veya 10 gün önce meydana gelebilir. Yumurtlama gerçekleştikten bir hafta veya 10 gün sonra yumurta rahim içerisinde yerleşecektir.

Bu süreçte çok az miktarda ve leke şeklinde bir kanama olması oldukça doğaldır. Bu süreçte genellikle kadınların adet döneminden birkaç gün öncesinde veya sonrasında denk gelebilmektedir.

Eğer bu şekilde ara kanama olarak bir durum yaşarsanız gebelikten şüphelenebilirsiniz. Üzerine adet olsanız bile kesinlikle işinizi riske atmamanız ve hemen sağlık kuruluşuna giderek gebelik kan testi ile sonucu öğrenmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.