Hamileyken

Trikomonas Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

21.08.2021
603
Trikomonas Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte trikomonas anne ve bebeğin hayatını korumak için tedavi ihtiyacı olan ciddi bir durumdur. Enfekte kişiler tarafından korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon Trikomonas (STI), diğer adıyla trichomoniasis. Bu enfeksiyon doğurganlık ve hamilelikte komplikasyonlara neden olabilir. Bu enfeksiyonu nasıl önleyeceğinizi yazımızı okuyarak öğrenin.

Trikomonasın ne olduğunu, belirtilerini ve tedavisini biliyor musunuz? Ve hepsinden önemlisi, cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyonun (CYBE) bulaşmasını önlemek mümkün müdür? Bu makaledeki her şeyi öğrenin.

Trikomonas Nedir?

Trichomoniasis, trikomonas vajinit parazitinin neden olduğu bir CYBE’dir. Bu enfeksiyon genital ve idrar yollarını etkileyebilir ve kadınlar erkeklerden daha duyarlıdır. Trikomonas olan kadınlarda, vakaların %90’ında üretra enfeksiyonu da görülür. Bununla birlikte, erkeklerde enfeksiyon, üretranın iltihaplanmasına da neden olabilir.

Trikomonas Nasıl Bulaşır?

Trikomonas cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlar enfeksiyonu diğer kadınlara bulaştırabilirken, erkekler genellikle diğer erkeklere bulaştırmaz.

Erkeklerde, trikomonas mikroorganizması, semptomlara neden olmadan uzun süre genital ve idrar yollarında kalabilir. Bu nedenle enfeksiyonu cinsel partnerlerine bilgisi dışında bulaştırabilirler.

Trikomonas Belirtileri Nelerdir?

Trikomonas enfeksiyonu hem kadınlarda hem de erkeklerde asemptomatik olabilir. Erkeklerde, enfeksiyonun genellikle hiçbir belirtisi yoktur.

Trikomonas belirlileri görüldüğünde kadınlarda şunlardan geçebilir:

 • Balık kokusuna benzer ve yeşilimsi sarı renkte köpüklü vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama
 • Karın ağrısı
 • Vajinal bölgede şişme veya kaşıntı
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken ve cinsel ilişki sırasında yanma veya ağrı

Erkeklerde trikomonas belirtileri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken yanma veya ağrı
 • Özellikle cinsel ilişkiden sonra tahriş ve kaşıntı.

Trikomonas Nasıl Teşhis Edilir?

Trikomonas semptomları çok spesifik değildir. Yani başka hastalıklarla ilişkili olabilirler. Bu nedenle güvenilir bir tanıya ancak laboratuvar testleri, idrar testleri, vajinal veya üretral salgılar üzerinden ulaşılabilir. Böylece, hastanın gerçekten trikomonas olup olmadığı veya gonore , klamidya , kandidiyazis veya başka bir CYBE olup olmadığı doğrulanabilir.

Trikomonas Nasıl Tedavi Edilir?

trikomonas tedavisi
Trikomonas tedavisi

Trikomonas tedavisi genellikle Metronidazol veya oral tinidazol gibi antibiyotikler alınarak yapılır.

Eşlerin tedavisi

Metronidazol veya tinidazolün tek dozda alınması kadınların %95’ine kadar iyileşir. Bununla birlikte, eşler aynı anda tedavi edilmelidir.

Erkeklerde tek doz tedavinin etkinliği yeterince kanıtlanmamıştır. Bu nedenle erkeklerde ilaç tedavisi 5 ila 7 gün arasında daha düşük dozlarda yapılır.

Hamilelikte Trikomonas

Hamilelikte trikomonas tedavisi için doktorlar genellikle metronidazol adı verilen tek doz oral imidazol ilacı reçete eder. Bakteriyel vajinoz gibi diğer vulvovajinitleri farklı dozlarda tedavi etmek için de kullanılır.

Ancak yüksek riskli gebeliklerde metronidazol kullanımı önerilmeyebilir. Özellikle ikinci trimesterde dikkatli olunmalıdır. Bazı araştırmalar, hastalığın gebeliğin ikinci üç ayında görülme sıklığını, çocuğun daha sonra zihinsel olarak yetersiz olarak tanımlanma riskinin üç kattan fazla artmasıyla ilişkilendirmiştir.

Gebelikte trikomonas insidansı %3 ila %5 civarındadır. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan bu hastalığın yüksek görülme sıklığına sahip olduğu düşünülmektedir. Birkaç araştırmaya göre, hamilelikte kadında trikomonas olduğunda, çocuğunda zihinsel problemler için bir risk faktörü olabilir. Ek olarak, yenidoğanın solunum yollarında enfeksiyona neden olabilir.

Hamileyseniz ve Trikomonas varsa, yukarıda açıklanan semptomlara ek olarak, aşağıdakilere sahip olma riskinizi artırırsınız:

 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlıklı bebek
 • Membranların erken yırtılması

Trikomonas Olmaktan Nasıl Kurtulurum?

Bir CYBE olan trikomonası, prezervatif ve spermisit kullanımı ile bulaşma riskinizi azaltabilirsiniz. Her halükârda, hamileliğin herhangi bir zamanında trikomonas semptomları gösteren hamile kadınların tedavisi önerilir. Asemptomatik vakalarda, ne yapılacağına dair karar vaka bazında değerlendirilmelidir.

İyi haber şu ki, uygun şekilde tedavi edildiğinde iyileşme oranı çok yüksektir. Bu nedenle gebelikte trikomonas her zaman kontrol edilmelidir. Şüphe durumunda, bebek için komplikasyonları önlemek için belirtilerinizi doktora bildirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.