Hamileyken

Tarçın Hamilelikte Zararlı Mı?

25.01.2022
266
Tarçın Hamilelikte Zararlı Mı?

Tarçın hamilelikte zararlı mı ve buna benzer, hamileyken neyin zararlı olduğu veya kadının ne yemesi gerektiği gibi birçok şüphe ve soru olması yaygındır.

Güney Asya kökenli bir baharat olan tarçın, tatlı ve tuzlu yemeklerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hamilelik söz konusu olduğunda, tarçının düşüğe neden olan etkileri olduğu bilinmektedir.

Tarçın hamilelikte zararlıdır ve kaçınılmalıdır bu dönemde. Nedenini bilmek ister misin? Size bu yazımızda hamilelikte tarçınla ilgili her şeyi anlatacağız. 

Hamilelikte Tarçın Çayı Zararlı Mı?

Tarçın kadın tarafından (hamile olsun olmasın) tarçın çayı içildiğinde rahimde küçük kasılmalara, yani bu organın kas duvarlarının geri çekilmesine ve gerilmesine neden olur. 

Bu kasılmalar ayrıca vajinal kanamalara ve kramplara neden olabilir. Bu nedenle tarçın (özellikle çayı) adetin başlamasına yardımcı olmak için çok kullanılır.

Ancak kadın gebelikten şüpheleniyorsa, tarçın çayı tüketimine dikkat etmelidir. Çünkü hamileliğin erken dönemlerinde tarçın çayı, rahimin kasılmasına yol açarak düşüğe neden olabilir.

Hamilelikte tarçın çayı fazla tüketilirse, ciltte ve vajinal mukoza zarlarında alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Tarçın hamilelikte alerjiye neden olduğu zaman en yaygın semptomlardan biri idrarda kandır (hematüri).

Tarçın Hamilelikte Neden Zararlıdır?

Tarçın hamilelikte kötü olması için çok miktarda alınması gerektiği dikkat çekicidir.

En büyük sorun, tarçının hamilelik için ne kadar tehlikeli hale geleceğinin henüz bilinmemesidir.

Bu nedenle, risklerden kaçınmak için hamile kadının tarçın çayı veya başka şekilde tüketilmemesi önerilmektedir.

Fazla miktarda tarçın birkaç nedenden dolayı hamilelik sırasında zararlı olabilir:

Birincisi, rahimde kasılmalara ve vajinal kanamaya neden olan, düşüklere ve erken doğumlara neden olabilen (bebek için risk oluşturmasının yanı sıra annenin hayatını da tehlikeye atabilen) kumarin gibi hamilelik için zararlı maddelere sahiptir.

Tarçın yendiğinde veya çayı içildiğinde meydana gelebilecek bir diğer durum da kan akışının artmasıdır. Hamilelikte kalp atış hızı hızlandığından ve rahatsızlık hissi yarattığından bu tehlikeli olabilir.

Tarçın kanamaya neden olabilir

Tarçın çok miktarda alındığında kan dolaşımını artırabilir. Ayrıca kalp çalışmasını ve rahim kasılmalarını uyarabilir. Bu nedenle rahatsızlık, karın ağrısı ve dolayısıyla kanamaya neden olabilir.

Hamilelikte kalp atış hızının çok fazla yükselmesi, bebek için huzursuzluk ve komplikasyonlara neden olabilir. 

Hatta bazı araştırmalar, tarçının bebeğin merkezi sinir sistemini etkilediğini, bu nedenle, gelecekte saldırganlığı ve öğrenme güçlüklerine neden olmanın yanı sıra, bilişsel gelişimde bozulmalara veya değişikliklere neden olduğunu söylüyor.

Tarçın Hamilelikte Düşüğe Neden Olur Mu?

tarcin hamilelikte zararlimi
Tarçın hamilelikte zararlı mı

Hamilelikte tarçın az miktarda tüketilse bile rahimde kasılmalara neden olur. Bu nedenle kural şudur: hamilelikte tarçın zararlıdır ve tüketilmemelidir.

Hamilelikte tarçın çok fazla tüketilirse düşüğe neden olabilir. Ayrıca tarçın hamilelikte erken doğuma da neden olabilir.

Tarçın (çubuk veya toz) tüketen hamile kadınların düşük (erken gebelikte) veya erken doğum (gebeliğin son aylarında) olma olasılığı daha yüksektir.

Hamile olduğumu bilmeden tarçın çayı içtim ne yapmalıyım?

Her şeyden önce sakin olun. Bazı kadınlar hamile olduklarını bilmeden tarçın çayı içerler ve herhangi bir sorunla karşılaşmazlar.

Hamileliği öğrendikten sonra kadının kontrollere başlamak için bir kadın doğum uzmanına danışması idealdir. Bu ilk muayenede tarçın çayının içilmesi hakkında bilgi verilmesi aklınızdaki şüpheleri giderecektir. 

Bilmeden tarçın çayı içtikten sonra şiddetli ağrı, şiddetli kanama ve ateş gibi semptomlar varsa, hamile kadın acil hastaneye başvurmalıdır.

Bununla birlikte, hamileyken tarçın yayı içmenin etkileri konusunda bir fikir birliği olmadığı için, az miktarlarda içilmesinde risk olmadığı değerlendirilir. Genel olarak, riskleri önlemek için doktorlar tarçın çayı içmekten kaçınmayı önermektedir.

Tarçınlı Süt Hamileler İçin Zararlı Mı?

Bu karışımın en büyük komplikasyonu tarçındır ve bu nedenle hamilelik sırasında tarçınlı süt içmekten kaçınılmalıdır.

Genel olarak süt hamilelik için iyi veya kötü olabilir. Bebeğin düzgün oluşumuna yardımcı olan kalsiyum varlığı gibi faydaları da vardır.

Öte yandan hamileyken süt aşırı tüketilirse, kötü kolesterolün (LDL) ve kardiyak komplikasyonların (aritmi gibi) artışını destekleyen yağ miktarı nedeniyle kötü olabilir.

Bu nedenle ideal olan hamileyken günde 1 ila 2 bardak süt tüketmektir. Mümkünse yağsız süt tercih edin. Tabi ki tarçın ve benzeri herhangi bir baharat veya bitki çeşidi eklemeden içmelisiniz.

Tarçın hamilelikte, rahim kasılmalarına ve vajinal kanamaya neden olabileceğinden, hamile kadın tarafından tüketilmemesi gereken bir üründür. 

Hamilelikte Rezene Çayı Zararlı Mı? yazımızı da okumanızı önerir ve sağlıklı bir gebelik için bildiklerinizden daha fazlasını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Şüphe durumunda, hamileliğinizin kontrol ve takibini yapan kadın doğum uzmanından bilgi veya öneri isteyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.