Hamileyken

Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme

28.10.2021
662
Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme

Son adet tarihine göre cinsiyet belirleme beraberinde tatlı bir heyecanı da getiriyor. Gebeliğin her döneminde cinsiyet için kesin konuşmak mümkün değildir. Döllenme sırasında anne karnındaki bebek cinsiyeti belirlenmiş olur.

Son adet tarihine göre cinsiyet belirlemede çok farklı geleneksel ve bilimsel yöntem kullanılmaktadır.

Cinsiyetin ortaya çıkmasında temel etmen kromozomdur. Sağlıklı her insanda 46 tane kromozom bulunuyor. Bunlardan iki tanesi cinsiyet kromozomu olarak adlandırılıyor. Erkeklerde kromozom XY ve kadınlarda kromozom XX olarak belirleniyor. Y kromozomu erkeklik iken X kromozom odu kadınlık genlerinin taşınmasını sağlar. Bu kromozom çifti, bebeklerde cinsiyetin oluşmasını sağlar.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Bilinir?

Bebek cinsiyeti bilmek için ultrason kullanılmaktadır. Bebeğin cinsiyeti her ne kadar gebelik oluştuğu andan itibaren belli olsa da bunu her an görmek mümkün değildir.

Ultrasnonla bakılarak cinsiyet belirlenmesi için belli bir zaman gerekir. Bu zaman bebeğin büyümesi için gereklidir. Bebek büyüdükten sonra ultrasona bakarak bebek cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olur.

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Bilinir?

Bebek cinsinin gözlemleneceği zaman anneden anneye değişkenlik gösterebilmekle birlikte ortalama 13. Hafta ile 16. Hafta arasında bebek cinsiyetini öğrenmek mümkün olur. Kesin cinsiyet öğrenmek için 16. Haftaya kadar beklemek gerekmektedir.

Tıpkı bebeğin cinsiyetinin hesaplanması gibi yumurtlama tarihi de hesaplanmaktadır. Buna hamilelik için en uygun zamanın hesaplanması da denir. Bu hesaplama için en önemli etmen ovulasyon yani yumurtlama döneminin hesaplanmasıdır. Bu dönem hesaplandığı zaman cinsel ilişki sonrasında gebelik elde etme ihtimali daha yüksek olur.

Shettles Methodu ile Cinsiyet Öğrenme

son adet tarihine gore cinsiyet belirleme yontemi
Son adet tarihine göre cinsiyet belirleme yöntemi

Shettles Methodu ile cinsiyet öğrenme sayesinde bebeğinizin büyümesini beklemeye gerek kalmadan daha kısa sürede merakınızı giderebileceksiniz.

Son adet tarihine göre cinsiyet belirleme yöntemine göre bir kız çocuğa veya erkek bebeğe sahip olma şansını yükselten belli faktörler bulunmaktadır. Hamilelik ve gebelik ihtimali ile cinsiyet hakkında bilgi veren bu yöntem, kitaplarda araştırmalar ile desteklenmiştir. Bilimsel temele dayalı olması bu yöntemin pek çok insan tarafından geçerli algılanmasını sağlamıştır.

Son adet tarihine göre cinsiyet belirlemede cinsel ilişki süresi, zamanı, cinsel ilişki pozisyonu gibi verilere göre sadece size özel olan bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmalarla elde edilen verilere göre cinsiyet olasılık hesaplaması yapılıyor.

Ayrıca şu yazımızı da okumanızı öneririz: Bebek Cinsiyeti Belirleme Yöntemleri

Ultrason Dışında Bebek Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Ultrason dışında bebek cinsiyetini öğrenmek isteyen kişilerin kordosentez, koryon villus biyopsi gibi farklı bilimsel yöntemlere başvurması mümkündür. İlk ve en yaygın olarak bebek cinsiyeti belirlenmesi için ultrasonik yöntemler tercih edilmektedir. 12 haftadan sonra vajinal ultrason ve 16. Haftadan sonra da anne karnından ultrason yapmak mümkündür. Bu ultrason görüntülemeleri ile bebek cinsiyeti kesin olarak öğrenilir.

Ne var ki cinsiyet öğrenmek için illa ultrason kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı işlemler sayesinde de bebek cinsiyeti öğrenmek mümkündür. Ultrason dışında yöntemler rutin cinsiyet öğrenme yöntemleri olarak adlandırılmazlar.

Bebek Cinsiyetini Evde Öğrenmek Mümkün müdür?

Bebek cinsiyetini evde öğrenmek için çeşitli tanı testleri bulunuyor. Bu testler annenin idrarı ile sonuç veriyor. Cinsiyet öğrenmek için ultrason zamanını beklemek istemeyen kişiler genellikle evde tanı testlerini kullanıyorlar.

Ne var ki bu test sonuçlarının her ne kadar bebek cinsiyetini belirlemek için etkisi olsa da ultrason yöntemine göre doğruluğunun daha düşük olduğu bilinmektedir. Bu testler son zamanlarda piyasaya sunulmuştur. Genellikle eczanelerde testlere ulaşmak mümkündür.

Bebek Cinsiyetini Aya Göre Öğrenmek Mümkün müdür?

Son adet tarihine göre cinsiyet belirleme çok eski zamanlardan bu yana tercih edilen bir yöntem olmuştur. Her ne kadar bilimsel dayanağı olmasa bile bu yöntem günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Eski zamanlarda teknoloji olmadığından insanlar bebek cinsiyetini öğrenmek adına çeşitli teknikler geliştirmiştir. Bu tekniklerden bir tanesi de aya göre cinsiyet belirlemektir. Aya göre cinsiyet belirlemek günümüzde hala insanların etkili olduğunu düşündükleri bir durumdur.

Son adet tarihine göre cinsiyet belirleme yöntemlerinden en çok kullanılan ve en yüksek doğruluk oranına sahip yöntem Çin Takvimidir. Çin takvimi, Çinliler tarafından 700 yıldır kullanılan eski bir cinsiyet belirleme ve tahmin etme yöntemidir.

Son adet tarihine göre cinsiyet belirlemek için otomatik Çin Takvimi 2022 otomatik hesaplama uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz: Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zaten bebeğin cinsiyeti ya kız ya da erkek olacaktır. Son adet tarihine göre cinsiyet belirleme yöntemlerinin çoğunda yüzde 50 şans vardır. Ay yöntemine göre cinsiyet belirlemek isteyen birisi, bu yöntemi denediğinde tesadüf eseri doğru sonuç aldığında yöntemin doğru olduğunu düşünecektir. Oysa zaten ortada 2 seçenek vardır ve kişilerin doğru sonucu alması matematiksel açıdan çok da zor değildir. Anneler bebek cinsiyetini öğrenmek için bilimsel olan yöntemlere güvenmelidirler. Bu yöntemler kesin sonuç verir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.