fbpx

Sol Kasıkta Batma Hamilelik Belirtisi Mi?

31.12.2021
2.158
Sol Kasıkta Batma Hamilelik Belirtisi Mi?

Sol kasıkta batma hamilelik belirtileri arasında doğrudan yer almamakla beraber, anne adayları böyle bir durumun varlığında gebe olduklarından şüphelenmektedirler. Sol veya sağ kasıkta olan batma şeklinde ağrının nedeni hamilelik te olabilir.

Zigot rahme yerleştikten sonra anne adayının bebeğini hissedebilmesi için yaklaşık olarak 12-14 hafta gerekmektedir. Bu sebepten sol kasıkta yaşanan batma kadının gebe olduğunu anlayabilmesi için herhangi bir belirti değildir.

Sol Kasıkta Batma Neden Olur?

Rahimde sol kasıkta batma hissi birçok sebebe dayanabilir. Kadının gün içerisinde çok yorulması, ağır kaldırması ya da rahim içerisinde miyom bulunması, rahim içerisinde meydana gelen enfeksiyon, kadının adet olması gibi durumlar kasıklarda batma hissine neden olabilir.

Sol kasıkta batma hamilelik sürecinde ya da hamilelik olmayan dönem dışında kadınların hayatları boyunca sık sık yaşadıkları durumlar arasında yer almaktadır. Bu batma hissinin sürekli hale gelmesi durumunda en yakın jinekoloji uzmanından randevu alarak muayene olmaya gitmek gerekmektedir. Herhangi bir enfeksiyon ya da rahim içerisinde yapışıklık, tüplerde meydana gelen sorunlar bu duruma neden olabilmektedir.

Sol kasıkta batma şeklinde oluşan ağrının ana nedenleri başlıklar halinde şu şekilde olabilmektedir:

Hamilelik

Aşağıda daha detaylı olarak da bahsedileceği gibi sol kasıkta batma hamileliğin erken belirtisi olabilir. Bu ağrıyla birlikte beyaz kremsi akıntı olması da muhtemeldir.

Bazı durumlarda döllenen yumurta rahime doğru hareket ederken tüplerde engelle karşılaşarak ilerleyemez. Bu durumda tüplere tutunmaya çalışan yumurta dış gebeliği oluşturur.

Dış Gebelik

Dış gebeliğin soldaki tüplerde olması durumunda sol kasıkta ağrı şekli görülebilir. Ancak bu kasığın sol tarafında olan ağrı hamilelik belirtisinde olandan farklıdır. Daha şiddetli ve kanamalı ağrı şeklinde görülebilir. Sol kasığa sanki bıçak saplanması hissi gibi ağrıya neden olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Karına Dokunarak Hamilelik Anlaşılır Mı?

Sol kasıkta ağrının dış gebelikle ilgisinin olup olmadığının bilinmesi çok önemlidir. Çünkü ektopik gebeliğin tüplerden herhangi birinde oluşması ciddi sorunlara neden olabilir. Yapmanız gereken ilk şey ağrının şiddetini anlamak ve gerçekten şiddetliyse doktora gitmek en doğru karar olacaktır.

İltihaplanma ve kistler

Sol kasıkta ağrının birçok nedeni olabilmektedir. Bunlardan iltihaplanma ve kist oluşumu ağrı oluşumunun yanı sıra, hamile kalmakta sorun yaşamaya da neden olabilir. Özellikle farklı renkte ve kokuda olan akıntılar, bu problemin ana belirtileri olarak görülür.

Sol Kasıkta Batma Hamilelik Belirtisi Midir?

sol kasikta agri ve batma hamilelik belirtisi mi
Sol kasıkta ağrı ve batma hamilelik belirtisi mi

Gebelik belirtileri pek çok kadının zaten bildiği gibi, reglin gerçekleşmemesi olarak başı çeker. Yumurta döllendikten sonra kadın vücudunda oluşan hormon değişimi rahim iç zarlarının dökülmemesi için beyne sinyal gönderir ve regl gerçekleşmez.

Adet olacakmış gibi ağrı ve sol kasıkta batma hamilelik belirtisi olarak da görülebilen durumlardandır. Yani sol tarafta oluşan yumurtada döllenme gerçekleştiyse, döllenen bu yumurta rahimde kendine yer bulmak için harekete geçer. Bu salınım ve hareket sırasında sol kasıkta batma, sızlama veya hafif ağrıya neden olabilir.

Sol kasıkta hafif ağrı gibi göğüslerde hassasiyet, baş dönmesi, ilerleyen dönemlerde mide bulantısı, karında ağrı, aşırı uyku ve halsizlik hissi kadının gebe kalmasının ardından yaşadığı belirtiler arasında yer almaktadır.

Sol kasıkta yaşanan batma doğrudan gebelik belirtisi olarak kabul edilmese de gebelik durumunda da bu durum görülebilmektedir. Bunun dışında hormonlar artık daha farklı çalıştığı için terleme, susama ağlama ya da histeri krizleri gibi etkiler de gebelik sürecinde sıklıkla görülebilmektedir.

Hamileyken Sol Kasıkta Ağrı Yaşanması

Gebelikte kasıklarda ağrı bebeğin ağırlaşma sürecine bağlı olarak anne adayının hissedebileceği durumlar arasında yer almaktadır. Önceki dönemlerde kasıklarda genellikle batma ya da ağrı hissi yaşanmaz. Gebelik sürecini iyi takip edebilmek için kadının önce vücudunu daha sonra rahmini iyi tanıması gerekmektedir. Kasıklarda meydana gelen ağrının sürekli olması durumunda mutlaka doktoruna danışması ve gerekirse muayene olması gereken anne adayı bu konuda dikkatli olmalıdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Adet Olacakmış Gibi Hissedip Hamile Olanlar: Bu Mümkün Mü?

Sol Kasıkta Batma Düşük Belirtisi Mi?

Sol kasıkta batma düşük belirtileri arasında da yer alabilmektedir. Gebelik dönemi içerisinde sol kasıkta yaşanan batmalar nadir de olsa görülebilir. Kasıklarda ağrı ile beraber kanamanın görülmesi, anne adayının düşük yaptığının habercisi olabilir.

Sol kasıkta yaşanan batma ile beraber, bütün bulguların değerlendirilmesi ve daha sonra mutlaka gebeliği takip eden doğum uzmanı tarafından değerlendirme gerekmektedir. Kasıklarda ağrı ve batma düşük belirtileri arasında yer aldığından ötürü ciddiye alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.