fbpx

Sirke ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

18.05.2022
2.978
Sirke ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Sirke ile gebelik testi yapmanın 2 yolu vardır. Birisi sirkedeki renk değişimine odaklanırken, diğeri idrarın köpürüp köpürmediğine odaklanır.

Gebelik meydana geldiği zaman vücutta ilk olarak HCG hormonu yükselmektedir. Bunun için de genel olarak eczanelerden aldığınız hazır hamilelik testleri veya diğer gebelik testleri HCG hormonunun düzeyine göre bir sonuç vermektedir.

Bilindiği üzere eski dönemlerde profesyonel gebelik testleri pek bulunmamaktadır. Bunun için de kadınlar hamile olup olmadıklarını anlamak için bazı doğal ve bitkisel yöntemleri tercih etmekteydiler. Sirke ile gebelik testi de bu yöntemler içerisinde en bilindik olanlardan biridir. Sizler de sirke ile gebelik testi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Sirke ile Gebelik Testinin Yapılışı

Sirke çeşitli şekillerde kullanılabilen bir maddedir. Yıllardır ev eşyası olarak kullanılan bu ürün, son zamanlarda diğer alanlarda da popüler hale geldi. Sirke beyaz, kırmızı, yeşil ve şeffaf gibi farklı renklerde bulunabilir. Seçtiğiniz sirke türü, onunla ne yapmayı planladığınıza bağlı olmalıdır.

Marketlerde üzüm veya elma sirkesi dışında farklı sirke çeşitlerini de bulabilirsiniz. Ancak sirke ile hamilelik testi yapmak istiyorsanız berrak renkte bir sirke çeşidini tercih etmeniz önerilmektedir.

Çünkü sirkenin içerisindeki değişimlerin gözle ayırt edilmesi sirke ile hamilelik testi yapılabilmesi için gereklidir. Bunun için de bu yöntemi kullanarak gebelik kontrolü testi yapmak istiyorsanız berrak renkteki bir sirke çeşidini tercih edebilirsiniz. Sirke yöntemini kullanarak iki farklı teknik ile hamilelik testi yapabilmeniz mümkündür.

Sirke ile gebelik testi yapmak için yarım bardak kadar beyaz sirkeyi bir kabın içine koyun ve sirkeye birkaç damla idrar ekleyin, ardından 5 dakika kadar bekleyin.

Sirke ile gebelik testi
Sirke ile gebelik testi

Sirke doğal bir kimyasal değişime uğradığında, bu reaksiyonun gerçekleştiğinin göstergesidir. Bundan sonra sirkenin hangi renge döndüğüne bağlı olarak gebelik pozitif veya negatif olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

Sirkenin rengi değişiyor veya köpükler oluşuyorsa hamilesinizdir. Ama renkte ve köpürmede herhangi bir değişiklik olmadıysa muhtemelen hamile değilsinizdir.

Sonuç olarak yaklaşık olarak 5 dakika bekledikten sonra sirkede renk değişiklilerinin olması gerekmektedir. Eğer berrak sirkenin renginde değişmeler meydana geliyor ise sonucu pozitif olarak algılayabilirsiniz. Ancak sirkenin renginde herhangi bir değişiklik yok ise hamilelik sonucunuz negatiftir.

  • Yöntem

·       İdrarınızı temiz bir kabın içerisine alın.

·       Daha sonra idrarın üzerine yaklaşık 10 damla olacak şekilde beyaz sirkeden damlatın.

·       Damlattıktan sonra 5 veya 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

·       Beklediğiniz süre sonunda eğer idrar üzerinde hafif köpükler oluyor ise hamilelik sonucunun pozitif olduğunu göstermektedir. Ancak sirkeyi damlattıktan sonra idrarda herhangi bir değişiklik yok ise sonucun negatif olduğunu anlayabilirsiniz.

Sirke ile Evde Yapılan Hamilelik Testi %100 Doğru Mudur?

Sirke, limon, karbonat veya buna benzer pek çok yöntem ile evde hamilelik testi yapılabilmektedir. Ancak bu testlerin bilimsel olarak herhangi bir kanıtlanmış bilinirlikleri yoktur. Bunun için de doğal yöntemler ile evde yapılacak olan hamilelik testlerinin kesin olarak doğru bir sonuç verdiğini söylemek doğru olmayacaktır. Ancak herhangi bir maliyeti olmadığı ve sağlık için de bir zararı olmadığı için evinizde uygun malzemeler ile deneme yapabilirsiniz.

Doğal yöntemler ile evde hamilelik testi yapmak için sabah ilk yaptığınız idrarı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü sabah ilk olarak yapacağınız idrarınız daha konsantredir. Bu idrarın içerisinde HCG hormonunu tespit etmek daha kolay olabilmektedir.

Çok az bir idrar ile yapacağınız testten yanlış bir sonuç alabilirsiniz. Bunun için de önerilen şekilde ve eşit miktarda idrar ve sirke kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Evde yapacağınız sirke ile gebelik testi için emin olamıyorsanız birkaç gün üst üste aynı testi tekrarlayabilirsiniz.

Evde sirke ile hamilelik testi yapmaktan emin değilseniz, aynı testi birkaç gün üst üste tekrarlayabilirsiniz. Bu, hamileliğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İlişkiden Sonra Hamilelik Ne Zaman Başlar?

Kendinizden emin olmak isterseniz sirke ile gebelik testi dışında farklı yöntemleri de uygulayarak daha net sonuç elde edebilmeniz mümkündür.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde sirke ile gebelik testi
Evde sirke ile gebelik testi

Eski dönemlerde tercih edilen bazı yöntemler ile gebelik testlerinin daha erken dönemlerde de olumlu sonuçlar verildiğine inanılmaktadır. Ancak en sağlıklı ve güvenilir bilgiyi almak için adetinizin geçmesinden bir hafta sonraki dönemde test yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Eğer gebelik oluşmuş ise kandaki HCG değerleri her gün giderek iki katı artacak şekilde artış gösterecektir. Bunun için evde yapacağınız doğal gebelik testlerini her gün deneyebilirsiniz.

Hamilelik her kadın için heyecan verici bir yolculuktur. Ancak tüm kadınlar, ilk günlerinde hamilelik belirtilerini algılayacak kadar şanslı değildir, bu yüzden vücudunuzu takip etmek önemlidir. Hamilelikte, gebe kaldıktan iki gün sonra başlayan ve kanınızda kademeli olarak artmaya devam eden HCG adı verilen bir hormon tüm bu belirtilerin ana kaynağıdır.

Geleneksel yöntemler ile evde limonla hamilelik testi gibi farklı teknikler kullanılarak testler yapılabilmektedir. Bunlar arasında en bilinenler ise sirke, limon, karbonat, çamaşır suyu, şeker ve diş macunu yöntemleridir. Sadece birkaç malzeme ve idrarınız ile sizler de kolaylıkla evde gebe kalıp kalmadığınızı bazı yöntemler ile öğrenebilirsiniz.

Diş Macunu ile Gebelik Testi

Bazı insanlar hamilelik testi için diş macunu kullanmanın garip olduğunu düşünse de aslında hamile olup olmadığınızı öğrenmenin basit ve kolay bir yoludur. Burada unutulmaması gereken önemli nokta, testin temiz bir kapta yapılması gerektiğidir.

Daha sonra üzerine idrarınızı ekleyin. Eğer diş macunu beyaz renkten maviye dönüyor ve köpükleniyor ise testin sonucu pozitif olacaktır. Sadece plastik temiz bir kap ve az miktarda diş macunu kullanmanız yeterli olacaktır. Diş macunu ile gebelik testi yapmak için öncelikli olarak temiz kabın içerisine beyaz renkte olan diş macunundan biraz sıkın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.