fbpx

Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama Doğru Mu?

23.06.2022
2.637

Rus Takvimi cinsiyet hesaplamanın güvenilirliği, ultrason görüntülemelerinden önce bebeğinin cinsiyeti hakkında fikir sahibi olmak isteyen anne adayları tarafından oldukça sık hesaplanmaktadır. Bu noktada Rus Takvimi cinsiyet hesaplama işleminin bilimsel bir temele dayanmadığını söylemek gerekmektedir.

Bebeklerin cinsiyeti, anne rahmine düştükleri ilk andan itibaren belirlidir. Babanın cinsiyet kromozomları, bebeğin hangi cinsiyette olduğunu belirlemektedir. Bebeğin cinsiyetinin anne – baba adayları tarafından öğrenilebilmesi içinse öncelikle bebeğin cinsel organının oluşması gerekmektedir. Ultrasonda bebeğin cinsel organının görüntülenmesiyle birlikte net bir bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu süreçte sabırsızlanan ebeveynler takvimler ile bebeğinin cinsiyetini belirlemeye çalışmaktadır.

Rus Takvimi’nde cinsiyet ile alakası olmayan doğum tarihi gibi bilgiler kullanılmaktadır. Cinsiyet konusunda tek belirleyici babadan gelen cinsiyet kromozomlarıdır. Bu nedenle Rus Takvimi cinsiyet hesaplamanın doğru sonuç veremeyebileceğinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bebek alışverişini yaparken veya doğacak çocuğa isim seçerken takvimlerin sonucuna itibar etmeniz, sonrasında hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilmektedir. Hayal kırıklığı yaşamamak için ultrason sonucunu beklemeniz gerekmektedir.

Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rus Takvimi cinsiyet hesaplama işlemi için gerekli olan bilgiler şu şekildedir:

  • Babanın doğum tarihi
  • Annenin doğum tarihi
  • Annenin son adet tarihi

Bu bilgiler doğrultusunda hesaplama yapılmakta ve bebeğin cinsiyetinin kız mı yoksa erkek mi olduğu tahmin edilmektedir. Rusya’da bu yöntemin yüzlerce yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Son yıllarda tüm dünyada popülerliği artan bu yönteme itibar edilmemesi gerektiği ise doktorlar tarafından önemle belirtilmektedir.

Maya Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Doğru Mu?

Maya Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama
Maya Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama

Maya takvimi ile cinsiyet hesaplamanın doğruluğu, yüzyıllardır kullanılan bu takvimler ile bebeğinin cinsiyetini ultrason görüntülemelerinden önce öğrenmek isteyen anne adayları tarafından araştırılan bir diğer konudur. Mayalıların günümüz bilim dünyasına rehber niteliğinde olan önemli çalışmaları, cinsiyet takvimlerinin de birçok kişi tarafından kabul görmesini sağlamıştır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Eşler Arasındaki Muhabbeti Artırmak İçin Dua

İnşaattan inşaat yapılarının yüksekliğine kadar birçok belirlemeyi takvimler doğrultusunda yapan Mayalıların takvimleri günümüz bilim dünyası için çok önemli olsa da, cinsiyet hesaplama konusunda bilimsel bir dayanağı olmadığını söylemek gerekmektedir. Cinsiyet kromozomları baba tarafından aktarılmaktadır ve annenin gebe kalma yaşı gibi faktörlerle bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Maya Takvimi ile Cinsiyet Nasıl Tahmin Edilir?

Maya Takvimi ile cinsiyet hesaplama tahmini için ihtiyaç duyacağınız bilgiler şu şekildedir:

  • Anne adayının yaşı
  • Anne adayının gebe kaldığı ay

Bu bilgilerin Ay takvimi esas alınarak edinilmesi gerekmektedir. Güneş takvimi ile yapılan hesaplamalar yanlış olacaktır. Ay takvimi ile bilgileri edindikten sonra ise cinsiyet belirlemesi şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Anne adayının yaşı ve anne adayının gebe kaldığı ay çift ise bebek kız olmaktadır. Her ikisi de tek sayıysa, bebek yine kız olacaktır. Örneğin 28 yaşında ve şubat ayında gebe kalan annenin çocuğu kız olacaktır.
  • Biri tek biri çift ise bebek erkek olacaktır. Buna göre örneğin, 21 yaşında olan ve şubat ayında gebe kalan annenin çocuğu erkek olacaktır.

Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çin takvimi ile cinsiyet hesaplaması yapmak için gebe kalınan yaşı bilmek yeterli olmaktadır. Çin takviminde gebe kalınan ay ve gebe kalınan yaşa göre bir cinsiyet yazmaktadır. Takvim 18 – 45 yaş arası için hazırlanmıştır. Örneğin 27 yaşındaki bir kadın ocak ayında gebe kaldıysa çocuğu kız olacaktır.

Rus Takvimi cinsiyet hesaplamada olduğu gibi Çin Takvimi de yıllara göre değişiklik göstermemektedir. Yani tek bir takvim, tüm yıllar için geçerli kabul edilmektedir. 700 yıldan uzun bir geçmişi bulunan Çin Takvimi, son yıllarda cinsiyet belirleme konusunda büyük rağbet görmektedir. Takvimin ilk olarak Çin Qing Hanedanlığı döneminde kullanılmaya başladığı, İngiltere’ye ulaştıktan sonra ise tüm dünyada popüler hale geldiği bilinmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Yenilmesi Gerekenler

Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Doğru Mu?

Cin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama
Cin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama

Rus Takvimi cinsiyet hesaplama gibi Çin Takvimi ile cinsiyet hesaplamanın güvenirliği, esasında bilimsel bir dayanağı olmayan tüm takvimler gibi şüphelidir. Ultrason gibi bilimsel yöntemlerin icat edilmediği eski dönemlerde oldukça sık kullanılan bu takvimler, sonraki dönemlerde geçerliliğini yitirmiştir.

Çin takvimindeki anketler son derece doğrudur ve %80 cinsiyet doğruluk oranına sahiptir. Bireylerin cinsiyetini doğru bir şekilde belirleme yetenekleri nedeniyle dünyadaki en doğru yöntemlerden biri olarak kabul edilirler.

Çin Takvimi ile ilgili yapılan anketlerde cinsiyet doğruluk oranının en düşük %5, en yüksek %85 olduğu görülmüştür. Oldukça düşük olan bu oran, kesin sonuç beklenmemesi gerektiğinin en açık göstergesidir. Rus Takvimi, Çin Takvimi ve Maya Takvimi fark etmeksizin yapılan cinsiyet hesaplama işlemleri bilimsel yöntemlerinden çok uzaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevda dedi ki:

    Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için eğlenceli bir yol olmasına rağmen, doğum öncesi kontroller sırasında yapılan ultrason muayenesi veya kan fetal cinsiyet belirleme adı verilen kan testi ile bebeğin erken dönemde cinsiyeti belirlenebilir.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.