Hamileyken

Ramzi Metodu ile Bebeğin Cinsiyetini Tahmin Etme

24.08.2021
617
Ramzi Metodu ile Bebeğin Cinsiyetini Tahmin Etme

Ramzi metodunun dayanağı, plasentanın pozisyonuna göre bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin mümkün olmasına dayanır. Ramzi yöntemi, bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için bir alternatif olarak değerlendirilir.

Kadınlar hamile kaldıklarında cevaplanmasını istedikleri ilk sorulardan biri fetüsün gelişiminin normal olup olmadığı ve bebeğin cinsiyetinin ne olduğudur.

Hem birinci hem de ikinci sorular hamilelik ultrasonları sırasında tıbbi kontroller yoluyla cevaplanabilir. Ancak bazen 1. ultrasonda bebeğin cinsiyetini anlamak, pozisyonundan dolayı veya henüz gelişiminin çok erken aşamasında olduğu için her zaman mümkün olmayabilir.

Gebeliğin 8. haftasından itibaren doğruluk oranı %99 civarında olan, fetal cinsiyet belirlemek için kan testi gibi başka güvenilir testler de vardır. Ancak öyle olsa bile, bebeğin cinsiyetini öğrenmek istemeyen ya da bekleyemeyenler var. Yeni aile üyesinin gelişi için her şeyi hazırlamaya başlamanın kaygısı bu.

Bebeğin cinsiyetini bilmenin başka alternatif yolları var. Birçok ebeveyn Ramzi metodu gibi daha az geleneksel yolları seçiyor.

Ramzi Metodu Güvenilir Mi?

Ramzi metodu, özellikle çevrimiçi forumlarda ve sosyal medyada oldukça popülerlik kazanmıştır. Diğer yöntemlere göre en büyük avantajı, kadın henüz 6 haftalıkken fetüsün cinsiyetini tahmin edebilmesidir.

Bir doktor tarafından açıklanan yöntem olduğu için Çin takvimi gibi internette bulunan pek çok cinsiyet belirleme yöntemlerinden daha fazla güvenilirliğe sahip olduğu düşünülüyor.

Ramzi Metodu Doğruluk Oranı?

Doktor Saam Ramzi İsmail tarafından geliştirilen ve 2011 yılında Contemporary Obstetricion & Ginecology web sitesinde yayınlandığı bildirilen Ramzi metodu, plasentanın konumu ile fetüsün 6. haftadaki cinsiyeti arasında ilişki kurmayı mümkün kılıyor.

Bu ilişkiyi belirlemek için 1997 ve 2007 yılları arasında, yaklaşık 5400 hamile kadın üzerinde, hamileliğin 6. haftasında, bebeğin cinsiyetini doğrulamak için 18 ila 20. gebelik haftaları arasında tekrarlanacak olan pelvik ve endovajinal ultrasonlar yapıldı.

Erkek fetüslerin %97,2’sinde plasenta rahmin sağ tarafında, kız fetüslerin %97,5’inde plasentanın sol tarafta olduğu görülmüştür.

Bu verilerle Dr. Ramzi, plasentanın konumunun, %97’den daha yüksek bir doğrulukla bebeğin cinsiyetini tahmin etmeyi mümkün kıldığı sonucuna vardı.

Ramzi Metodu ile İlgili Sorunlar

ramzi metodu dogru mu
Ramzi metodu doğru mu?

Jinekoloji ve Obstetrik alanında bir internet sitesinde bilimsel bir çalışma formatında yayınlanmasına rağmen, Ramzi metodu bilimsel olarak doğrulanmış bir yöntem olarak kabul edilmek için gerekli şartları yerine getirmekten uzaktır.

Yöntemle ilgili sözde bilimsel makale, çeşitli nedenlerle bilimsel bir çalışma olarak kabul edilemez. Birincisi, belirtilen web sitesinin bilimsel yayınlar için tanınan bir kaynak olmamasıdır.

Bu, çalışmanın yayınlanabilmesi için konuyla ilgili diğer uzmanlar ve/veya bilimsel topluluk üyeleri tarafından dikkatli bir değerlendirmeden geçmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, bilimsel çalışmaların temel ilkesidir.

Bir diğer ciddi sorun ise makalenin yazarları hakkında açıklama yapılmamasıdır.

Üçüncü ciddi sorun, sözde çalışmanın çok merkezli olması, ancak bunların hangi merkezler olduğuna dair bir referans olmamasıdır.

Bu nedenle Ramzi metodu, göbek şekli, Çin takvimi gibi bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için bir oyun olarak görülebilir ve görülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.