Hamileyken

Ramzi Metodu Cinsiyet Belirlemede İşe Yarıyor Mu?

23.01.2022
213
Ramzi Metodu Cinsiyet Belirlemede İşe Yarıyor Mu?

Bebeğin cinsiyetini belirlemek isteyen anneler, Ramzi metodu gibi cinsiyet belirleme yöntemlerine yönleniyor. Bebeğin cinsiyetini öğrenme konusundaki gecikme, bazı anneleri sabırsız yapıyor, sonuçta bebek odasını kurmak ve kıyafet almak istiyorlar.

Normalde bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi ultrason muayenesi ile hamileliğin yaklaşık 12. ila 20. haftası arasında mümkündür.

Ancak bebeğin cinsiyetini daha hızlı şekilde öğrenmek için yeni yollar araştırılıyor. Bu yöntem, sadece altı hafta içinde cinsiyeti öğrenmeyi başaran, kadın doğum uzmanları için imkânsız olan, Ramzi yöntemidir.

Ramzi Metodu Nedir?

Dr. Saam Remzi İsmaili tarafından geliştirilen ve Remzi yöntemi adı verilen bir teoridir. Hamileliğin ilk haftalarında bebeğin cinsiyetinin ne olacağı amaçlanmıştır.

Ramzi metoduna göre bu, plasentanın nasıl geliştiğini gözlemleyerek mümkündür. Fikir, 1997 ve 2007 yılları arasında 5300’den fazla hamile kadının analiz edildiği bir çalışma ortaya çıktı. 

Saam Ramzi İsmail, erkek fetüslerin %97,2’sinin plasentasının sağ tarafta, kız fetüslerin ise %97,5’inin sol tarafta olduğu sonucuna varmıştır.

Ancak, Saam Ramzi’nin çalışması ile ilgili bilimsel yeterli veri mevcut değil. Buna ek olarak, yöntem henüz başka bir çalışma tarafından doğrulanmadı, ancak hala dünya çapında hamile kadınlar tarafından geniş çapta inanılıyor ve takip ediliyor.

Kadın doğum uzmanlarına göre 9. gebelik haftasından önce çocuğun cinsiyetini tespit etmek mümkün değildir. Çünkü genital bölge net olarak görülemez ve bu dönemde kadın ve erkek cinsel organları birbirine çok benzer. Cinsiyetlerin bu benzerliğine genital tüberkül denir.

Ramzi Metodu Nasıl Yapılır?

Ramzi yöntemi, ultrason görüntüleme yoluyla fetüsün cinsiyetini sadece altı haftada ortaya çıkarır. Çocuğun cinsiyetinin sonucu, fetüsün plasentanın hangi tarafına bağlı olduğu kontrol edilerek elde edilir. Sağdaysa, muhtemelen bebeğin erkek olduğu anlamına gelir. Soldaysa, muhtemelen bir kızdır.

Ramzi metodunda analiz için (gerçek zamanlı olarak ses dalgaları ve görüntüler yayan) Doppler ultrasonu kullanır. Çalışmaya göre, gebelik kesesini görmenin mümkün olduğu dönem olan, gebeliğin beşinci ve sekizinci haftası arasında gerçekleştirilmelidir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Daha önce belirtildiği gibi kadın doğum uzmanları, kadının en az on iki haftalık gebeliği tamamlamadan önce bebeğin cinsiyetini değerlendiremezler.

Genellikle hamileliğin dördüncü ayından itibaren ortaya çıkan tüberkülün hangi tarafının gelişeceğine bağlı olarak doğru teşhis mümkündür. Yani asıl tanımlama embriyonun pozisyonuna bağlı olarak, 15. veya 16. haftadan sonra gerçekleşir. 12. haftadan itibaren doğru cinsiyeti belirleme oranı %75; 13. haftasında %95; ve 16’sından itibaren %99 doğru olacaktır.

ramzi metodu
Ramzi Metodu

Uzmanlara göre hamilelik sırasında cinsiyetin değişmesi mümkün değil. Erkek bebekler, ikinci trimesterde penisi gelişir ve üçüncü trimester testisleri, üretrayı ve glansı geliştirir. Kızlarda, ilk trimesterde tüberkül aşağı doğru yönlenir ve ikinci trimesterde cinsel organı ve üçüncü trimesterde rahimi oluşur.

Cinsel organlar belirsiz ise, dış genital organlarda cinsiyetin belirlenmesini engelleyen herhangi bir fiziksel anormallik varsa tıbbi muayene gerekecektir.

Cinsiyet Belirlemede Diğer Metotlar

Bilim, 12. haftadan önce bile fetüsün cinsiyetinin erken belirlenmesi için yeni teknikler geliştirmeye çalışıyor. Ancak bebeğin cinsiyetini ve bebeğin sağlığıyla ilgili diğer önemli bilgileri tespit edebilen invaziv ve non-invaziv testler de vardır.

Koryonik villus

Bebeğin cinsiyetini 12 haftadan önce bilmenin en doğru yolu kromozomları analiz etmektir. Bu, koryonik villus örneklemesi (CVA) veya amniyosentez gibi invaziv testlerle yapılır.

Birincisi, sorunları ve hastalıkları tanımlayan doğum öncesi bir testtir ve 10 ila 14 hafta arasında yapılabilir. Gelişmekte olan plasentadan küçük bir örnek almaktan ibarettir. Bununla birlikte, bu tekniğin fetüsü kaybetme riski düşüktür.

Amniyosentez

İkincisi (amniyosentez) de invaziv olarak kabul edilen cinsiyet belirleme yöntemidir. İnce bir iğne yardımıyla karın kısmı delinerek fetüsün çevresinde bulunan sıvıdan örnek alınır. İşlem bebeğin sağlık sorunlarının keşfedilmesine yardımcı olur ve yaklaşık 16 haftada yapılabilir. Bu seçeneğin bebeğe travmaya neden olabileceğini ve hatta erken doğuma neden olabileceğini hatırlamakta fayda var.

Lumbosakral

Non-invaziv tekniklerden lumbosakral denilen, fetüsün pozisyonunu kontrol eden, 30 dereceden daha büyük bir açıyla yerleştirilmişse erkek, daha küçük bir açıda ise kız olarak tanımlayan bir yöntemdir.

DNA testi

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için DNA testi de bir seçenektir. Gebeliğin 11. haftasında, “Y” kromozom (cinsiyet tespiti kromozomundan biri) ve varlığını ya da yokluğunu analiz etmek mümkündür. Ancak sonuçtan emin olmak için ultrasonla doğrulamak iyidir.

Ramzi metodunun bilimsel olarak doğrulanmadığını, yani kanıtlanmış bir çalışmanın olmadığını hatırlamakta fayda var.

Anne Karnında Bebeğin Sağda veya Solda Olması

anne karninda bebegin sagda olmasi
Anne karnında bebeğin sağda olması

Eskilerde beri kadınlar anne karnındaki bebeğin duruşuna göre cinsiyet tahmini yapmaya çalışmışlar ve çoğu zamanda da başarılı tahminlerde bulunmuşlardır.

Eskilerin de dediği gibi anne karnında bebeğin sağda olması, bebeğin erkek olacağını gösterebilir. Aynı şekilde anne karnında bebeğin solda olması, bebeğin cinsiyetinin kız olacağının bir göstergesi olabilir.

Anne karnında bebeğin sağda olmasının cinsiyetin erkek ve solda olmasının kız olduğu kesin olmasa da eskiden beri annelerin kullandığı bu yöntem Ramzi metodu ile de benzerlik gösteriyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.