Hamileyken

Rahimde Miyom Hamileliği Engeller Mi?

30.08.2021
567
Rahimde Miyom Hamileliği Engeller Mi?

Rahimde miyomlar (veya miyom), rahim içinde veya rahim duvarında büyüyen kanserli olmayan kitlelerdir. Nedenlerini, semptomlarını, tedavisini ve hamileliği engeller mi yazımızda açıklıyoruz.

Rahim miyomlarının ortaya çıkmasına neden olan durumlar tanımlanmamıştır. Ancak, genetik kalıtım, stres, beslenme alışkanlıkları ve hormonal dengesizlikler hastalık için risk faktörleri arasında olduğu değerlendirilmektedir.

Rahimde Miyom Nedir?

Rahim miyomları, rahim içinde veya rahim duvarında büyüyen kanserli olmayan şişliklerdir. Çoğu durumda, anormal derecede ağır âdet kanaması dışında hiçbir semptomu yoktur. Bu nedenle rahimde miyomlar uzun süre teşhis edilmeden kalabilir.

Rahimde Miyom Türleri

Rahim miyomları, nasıl büyüdüklerine bağlı olarak farklı adlandırılır:

Submukozal miyom: Tümörler rahim içinde büyüdüğünde ve rahim boşluğuna yayıldığında oluşan miyom türüdür.

İntramural Miyom: Rahim duvarının içinde büyüyen miyomlar bu adla bilinir.

Subseröz miyom: Rahim ve pelvik boşluk arasındaki astarda, rahim dışında büyüyen miyomlardır.

Rahimde Miyom Belirtileri

Rahim miyomlarının ana semptomları aşırı ağır adet dönemleridir.

Miyom belirtileri büyüklük ve adet sancısı miktarına göre değişebilir. Kadınların yaklaşık %60’ını etkileyen son derece yaygın bir problemdir. Rahim miyomu genellikle kanserli değildir ve bir kadının sağlığını etkilemedikçe veya engellemedikçe genellikle göz ardı edilebilir.

Rahimde miyom genellikle büyük olduğunda sorunlara neden olur. En sık görülen belirtiler ağır ve ağrılı adet döngüleri ve pelvik basınçtır. Miyomlar rahmin boyutunu artırır ve büyüdükçe daha fazla kan akışına ihtiyaç duyar. Artan kan akışı ve rahim boyutu, iç hat üzerinde fazladan doku büyümesini teşvik ederek daha ağır âdet kanamasına neden olabilir.

Bu durum kan kaybına bağlı olarak kansızlığa neden olabilir. Rahim önündeki miyomlar, sık idrara çıkma veya mesaneyi boşaltamama gibi idrar sorunlarına neden olabilir. Rahmin arkasındaki miyom, kolona doğru baskı yaparak kabızlığa veya bağırsak hareketlerinde garip bir basınç hissine neden olabilir.

Rahimde Miyom Tanısı

Rahimde miyom aşırı ağır âdet kanaması dışında herhangi bir semptomu olmadığı için rutin bir iç muayene ile tanı rahatlıkla konulabilir. Gerekirse, tanı bir pelvik ultrason ile doğrulanabilir.

Rahimde miyomları teşhis etmek zor olabilir ve teşhis genellikle bir dizi test gerektirecektir.

Rahimdeki miyomların teşhis edilmesi şunları içerebilir:

 • Rahim şeklindeki değişiklikleri belirlemek için pelvik muayene;
 • Rahim duvarının ve miyomların şeklini tanımlayan ultrason;
 • Alanın bir görüntüsünü oluşturmak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI);
 • Histereskopi;
 • Hücreleri özellikler açısından incelemek için bir endometriyal biyopsi;
 • Laparoskopi.

Rahimde Miyom Olması Hamileliği Engeller Mi?

rahimde miyom olmasi hamileligi engeller mi
Rahimde Miyom Olması Hamileliği Engeller Mi?

Rahimde miyomu olan bir kadın hamile kalabilir. Bazı durumlarda miyom, rahmin normal işleyişini etkilemeyen ve kadınlarda semptomlarla ilişkili olmayan bir konuma ve boyutlara sahiptir. Bu durumlarda, miyomun bir kadının hamile kalma kabiliyetine müdahale ettiği görülmemektedir.

Rahim miyomu çoğu durumda hamileliği engellemez. Ancak, hamile kalmakta sorun yaşayan kadınlarda miyom varsa, doktor bunların çıkartılmasını önerebilir. Hamile kalmakta güçlük çeken kadınların doktor tavsiyesine uymaları tavsiye edilir.

Rahim miyomları, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda, gebe kalmadan önce gelişebilir. Aynı zamanda hamilelik döneminde de gelişebilir. Hamileliğin neden olduğu hormonal değişiklikler (özellikle yüksek östrojen seviyeleri), önceden var olan miyomların büyümesine neden olabilir.

Kural olarak rahimdeki miyomlar hamileliği doğrudan etkilemez. Ancak rahim içine doğru büyüyen miyomların (submukoza) boyutlarının artması, embriyonun normal gelişimini engellediği için düşük yapma riskini artırabilir.

Gebelikte rahim miyomları ile ilişkili diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • Erken doğum;
 • Fetüsün anormal gelişimi;
 • Plasental komplikasyonlar (plasenta previa, plasental abruption);
 • Tekrarlayan düşükler;
 • Doğum sırasında bebeğin doğum kanalı boyunca hareketine müdahale;
 • Vajinal doğumu önleme (miyomun konumuna göre).

Rahimde Miyom Tedavisi

Çoğu durumda rahimdeki miyomun boyutu o kadar küçüktür ve ilgili semptomları yoktur ki tıbbi gözetim dışında herhangi bir özel tedavi gerektirmezler.

Rahim miyomu gebeliği engellediği durumlarda ve çok büyük değilse cerrahi olarak alınabilirler (miyomektomi). Diğer bir seçenek ise embolizasyondur (tümörü besleyen kan kaynağının lazerle kesilmesi, küçülmesini veya kaybolmasını sağlama).

Hamilelikte rahimde miyomun en yaygın tedavisi ağrı kesici ilaçlardır. Doğum sonrası dönemde, hormonal aktivitenin normalleşmesi nedeniyle miyomların boyutu azalabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.