Hamileyken

Plasentanın Erken Ayrılması Neden Olur?

17.02.2022
212
Plasentanın Erken Ayrılması Neden Olur?

Plasentanın erken ayrılması, özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yaygın görülen, anne ve bebeğin yaşamını riske atan ciddi bir komplikasyondur.

Plasenta, bebeğin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için gerekli olan tüm besinleri ve oksijeni iletmekten sorumlu organdır.

Plasenta rahim içine yapışıktır ve bebeğin göbeğine bağlı olan göbek bağı çıkar.  

Ancak bu organ kendini ayırabilir, yani rahim duvarından ayrılabilir.

Plasentada erken ayrılma olduğunda, tek besin ve oksijen kaynağını kaybettiği için bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.

Plasentanın Erken Ayrılması Belirtileri

Plasentanın erken ayrılması olduğu bazı durumlarda, hamilelik yaşına bağlı olarak doktor doğum yapılmasına karar verebilir.

Bebek erken doğum için yeterince gelişmemişse, tıbbi ekibin düşük veya enfeksiyonu önlemek için adımlar atması muhtemeldir.

Plasentanın ayrılması fazla veya tam olduğunda, hamilelik tehlikede olabilir.

Bu durumlarda, belirtiler şunlardır:

  • Güçlü kramplar;
  • Şiddetli vajinal kanama;
  • Karın bölgesinde rahatsızlık;
  • Bel ağrısı.

Öte yandan ayrılma küçük veya kısmi ise, hamile kadın semptomları daha az hissedebilir veya hiç hissetmez.

Plasentanın erken ayrılmasında kanamanın plasenta arasında kaldığı durumlar da vardır.

Şiddetli rahatsızlık, hızlı kalp atışı, bölgede şişlik ve kırmızı veya morarma kanamanın içeride olduğunun belirtileridir.

Plasentanın Erken Ayrılması Ciddi Mi?

plasentanin erken ayrilmasi
plasentanın erken ayrılması

Her duruma plasentanın erken ayrılması ciddi değildir. Ciddi olması kadının durumuna göre değişir. Gebelik süresi, durumun ciddiyetine katkıda bulunan faktörlerden biridir. Hamilelik ne kadar ilerlerse, plasental abrupsiyonun neden olduğu riskler o kadar fazla olur.   

20. haftadan önce

Plasenta gebeliğin 20. haftasından önce ayrıldığında doktorların kullandığı tanım yumurta dekolmanıdır.

Bebek henüz küçük olduğu için durum hızlı bir şekilde kontrol altına alınırsa hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam etme şansı yüksektir.

Bu aşamada yumurta dekolmanı genellikle hafif ağrıya ve iç kanamaya neden olur.

20. ve 34. haftalar arasında 

Bu aşamada, ayrılma tam veya büyükse daha büyük riskler olabilir.

22. haftadan (6 ay) itibaren eğer durum çok ciddiyse ve kanama annenin hayatını tehdit ediyorsa, bu tür durumlar nadir olmakla birlikte doktorlar sezaryen ile doğumu tercih edebilirler.

Bebek erken doğacak ve yeterli boy ve ağırlığa gelene kadar kuvözde kalması gerekecektir. 

34. haftadan sonra

Plasentanın erken ayrılması gebeliğin 34. haftasından sonra ortaya çıkarsa, bebek zaten büyük olduğu için duruma hemen müdahale edilmezse düşük veya ölü doğum ihtimali çok yüksektir. 

Bu tür bir durum, kasılmalara ve genişlemelere ek olarak çok fazla ağrıya neden olabilir. Çoğu durumda kanama şiddetlidir.

Erken ayrılma, hamile kadının doğum yapma türünü de etkileyebilir. Durum ciddi ise, anne ve bebeği korumak için en çok önerilen ameliyat sezaryendir.

Hamile kadın ve bebek iyileşirse ve sağlıklıysa, vajinal doğum yine de bir seçenek olabilir.   

Plasentanın Erken Ayrılması Nedenleri Nelerdir?

Her vaka farklıdır. Plasentanın neden ayrıldığını tam olarak öğrenmek için hamile kadının klinik geçmişini değerlendirebilecek ve ayrılmaya neyin neden olduğu veya neden olduğu sonucuna varabilecek bir doktora danışmak gerekir. 

Genel olarak plasentanın erken ayrılması, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

  • Yoğun fiziksel aktiviteler;
  • Göğse, bele veya karına zarar veren darbeler veya düşmeler;
  • Alkol veya uyuşturucu kullanımı;
  • Enfeksiyonlar veya iltihaplar;
  • Yüksek tansiyon veya kan dolaşımı ile ilgili hastalıklar.

Nadir durumlarda amniyotik sıvı eksikliği veya amniyotik kesenin erken yırtılması da plasentanın erken ayrılmasına neden olabilir.

Teşhis ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Tanı semptomlar ve ultrason muayenesi ile konur. Ayrılmanın ciddiyetini belirlemek için kan pıhtılaşma testi de yapılabilir. 

Her duruma göre uygun tedavi yapılır (annenin yaşı, gebelik süresi ve ayrılmaya neyin sebep olduğu, doğum uzmanının ne yapılması gerektiğini değerlendirmesi için gerekli bilgilerdir).

Komplikasyon teşhis edilir edilmez kan akışının durdurulması gerekir. Gebe kadın tedaviye ne kadar erken başlarsa, kendisinin ve bebeğinin yaşamı için risk o kadar düşük olur.

Bazı durumlarda kanamayı durdurmak ve ağrıyı hafifletmek için enjeksiyon kullanmak gerekir. Ayrıca duruma göre hamile kadının birkaç saat veya 1 gün hastanede kalması gerekebilir.

Anne ve bebek iyileştiğinde taburcu edilebilirler. Eve döndükten sonra, hamile kadın ağrıyı hafifletmek için ilaç almayı ve dinlenmeyi, fiziksel aktivitelerden kaçınmayı içeren tıbbi öneriler alabilir.

Plasenta Erken Ayrılırsa Ne Yapmalı?

bebegin plasentadan ayrilmasi
bebeğin plasentadan ayrılması

Plasentanın ayrılıp ayrılmayacağını ve ne zaman ayrılacağını önceden kestirmek mümkün olmadığından, bu komplikasyonu önlemenin en iyi yolu doğum öncesi muayenelerdir. Semptomlardan birini (pelviste ve belde şiddetli ağrının eşlik ettiği yoğun vajinal kanama) fark eden hamile kadın acilen en yakın hastaneye başvurmalıdır.

Hamile kadın gebelik yaşını, semptomların neler olduğunu ve herhangi bir düşme, çarpma, vb. durumlar olup olmadığı hakkında doktorunu doğru bilgilendirmelidir.

Bu bilgilerle doktorunuz sorunu doğru teşhis edebilecek ve doğru şekilde tedavi edebilecektir.

Plasentanın erken ayrılması bebeğe morluklar, pıhtılar, anemi veya düşük doğum ağırlığı gibi bazı komplikasyonlar getirebilir.   

Diğer gebeliklerde plasenta dekolmanı geçirmiş olan kadınların sorunu tekrar yaşama olasılığı daha yüksektir.

Plasental ayrılma, çocuğun yaşamını ve gelişimini tehlikeye atabilecek ciddi bir durumdur.

Bu komplikasyondan kaçınmak için alkol kullanmayın, travma veya çarpmalardan kaçının ve enfeksiyonları, kalp hastalıklarını ve yüksek tansiyon sorunlarını tedavi edin.

Bir kez daha, doğum öncesi muayenelerin önemli olduğunu hatırlamak gerekir. Çünkü hamilelik sırasında birçok komplikasyonu önleyebilir ve böylece anne ve bebek için daha sağlıklı bir dönem geçirilmesi sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.