Hamileyken

Plasenta Previa Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

23.01.2022
268
Plasenta Previa Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Plasenta previa veya düşük yerleşimli plasenta bilindiği gibi, hamile kadınları etkileyen ciddi bir durumdur. Bu durum plasenta rahmin alt kısmında kötü konumlandığında ortaya çıkar.

Plasenta, hamilelik boyunca fetüsün bakımından ve beslenmesinden sorumlu yapı olduğu için plasenta previa endişe verici bir durumdur. Ayrıca plasenta göbek kordonu ile bebek arasındaki bağlantıya yardımcı olur.

Plasenta previa olanlar nelere dikkat etmeli, bu problemlerin semptomlarını ve türlerini daha iyi anlamanız için, konuyla ilgili bu eksiksiz yazıyı hazırladık. Okumaya devam edin ve bu problemle ilgili sorularınızı yazının sonunda bulunan yorum bölümüne yazın.

Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

Plasenta hamilelik sırasında rahim içinde gelişen bir yapıdır. Gelişmekte olan bebeğe oksijen ve besine sağlamaktan ve bazı atıkları uzaklaştırmaktan sorumludur.

Plasenta göbek kordonu yoluyla bebeğe bağlanır. Çoğu zaman, rahmin üstüne veya yanına yapışır. Ancak rahim ağzının üzerine (alta) yerleştiğinde plasenta previa veya plasentanın aşağıda olması olarak adlandırılır.

Bu durumda kadında özellikle vurgulayabileceğimiz bazı belirtiler görünebilir:

Kanama

Plasenta previa, hamilelik sırasında ve ayrıca doğumda, genellikle parlak kırmızı renkli ve ağrısız şiddetli kanamalara neden olabilir. Kanama bu problemin en belirgin ve en tehlikeli belirtisidir.

Semptom en çok hamileliğin 20. haftasında veya bazen hamileliğin ikinci yarısında görülür. İlişkiden sonra da bu nedene bağlı kanama olabilir. Kanama o kadar şiddetlidir ki kadın, şiddetli kan kaybı veya bayılma bile yaşayabilir.

Kasılmalar

Plasentası aşağıda olan bazı kadınlarda kasılmalar olur. Bu durumlarda ağrı hissetmek de yaygındır. Hamile kadın, kasılma veya sırtta ağır baskı ile birlikte gelen kramplar veya sıkışma hissi yaşayabilir.

Diğer daha az görülen semptomlar

plasenta previa belirtileri
Plasenta previa belirtileri

Genel olarak, kanaması olan kişilerde anemi, solgunluk, zayıf nabız ve düşük tansiyon gibi başka semptomlar da olabilir.

Plasenta Previa Türleri

Plasenta previa’nın kesin nedeni hala bilinmemektedir, ancak tipler rahimdeki yerlerine göre sınıflandırılmaktadır.

Total

Plasenta serviksin iç açıklığını tamamen kapladığında olur.

Kısmi

Plasenta serviksin iç açıklığını kısmen kapladığında oluşur.

Marjinal veya lateral

Plasenta serviksin iç açıklığına ulaştığında, ancak onu örtmediğinde olur. Plasenta rahmin alt kısmında bulunduğunda ancak serviksin iç açıklığına ulaşmadığında ortaya çıkar.

Plasenta Previa Kimlerde Olabilir?

Bazı kadınların plasentalarının aşağıda olma olasılığı diğerlerinden daha fazladır.

Plasentanın aşağıda olma riskini artıran faktörler arasında şunlar yer alır:

 • Önceki gebeliklerde plasenta previa;
 • Sezaryen doğum geçmişi;
 • İkiz veya üçüz hamileliği;
 • Rahimdeki miyomlar veya problemler;
 • Rahimdeki herhangi bir invaziv prosedür (miyomların alınması veya kürtaj);
 • Sigara içmek veya yasa dışı uyuşturucu kullanmak;
 • 35 yaşından sonra hamile kalmak.

Asyalı kadınların ve erkek bebeği olan kadınların, kız fetüsü olan kadınlara göre plasentanın aşağıda olma riskinin daha yüksek olduğu da gözlemlenmiştir.

Plasenta Previa Teşhisi Nasıl Yapılır?

plasenta previa
Plasenta previa

Plasentanın aşağıda olmasının tanısı, genellikle hamileliğin ikinci üç ayında, rutin gebelik kontrolleri sırasında veya vajinal kanamadan sonra, abdominal ve transvajinal ultrason yoluyla konur.

Doktor ayrıca sorunu kontrol etmek için bir transvajinal ultrason da isteyebilir. Ayrıca hamile kadında kanama ve kasılma varsa, bebeğin sağlığının iyi olup olmadığını kontrol etmek için fetal kalp atış hızının izlenmesi gerekebilir.

Plasenta Previa Nasıl Tedavi Edilir?

Durumun neden olduğu kanamayı kontrol etmek için önerilen bazı seçenekler vardır.

Hangi tedavinin en uygun olduğunu belirlemek için doktor şunları değerlendirir: kanama miktarı, hamilelik süresi, hamile kadının sağlığı ve plasenta ve bebeğin konumu.

Plasenta previa tedavi edilmesinde aşağıdakiler öne çıkıyor:

Yatma

Hamile kadın çok fazla hareket etmekten ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalıdır. İdeal olan, çoğu zaman yatmaktır. İş dahil aktivitelerinizden uzak durmanız ve ilişkiden kaçınmanız önemlidir.

Plasenta previa olanlar nelere dikkat etmeli ve nasıl yatmalı sorusunun cevabını yazının devamında anlatacağımız için burada sadece tedavi seçeneği olarak ele aldık.

Hastaneye yatış

Kanama çoksa, hamile kadının hastanede kalması veya kan nakli yapılması gerekebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi plasentanın aşağıda olması nedeniyle kanama bazen çok şiddetlidir ve kadının hayatını dahi tehdit edebilir.

Genel olarak ikinci bir kanama olayından sonra kadınlar hastaneye yatırılır ve doğuma kadar gözlem altında tutulur.

İlaçlar

Çocuğun büyümesini hızlandıran, erken doğumu önleyen ilaçlar kullanma seçeneği de vardır. Bu durumlarda, bebek ve hamile kadın için riskleri analiz eden bir ön değerlendirme yapılır. 

Plasenta previa hamileliğin sonlarına doğru olduysa doktor, erken doğum seçeneğini değerlendirecektir. Ancak erken dönemde olması durumunda, mümkün olduğunca bebeğin gelişimini tamamlaması beklenecek ve son çare olarak erken doğum seçeneği uygulanacaktır.

Acil sezaryen

Bazı durumlarda acil sezaryen yapılması gerekir, ancak bu karar hamileliğinizi takip eden sorumlu uzman doktor tarafından yapılacak bir değerlendirme sonrasında alınabilir.

Plasenta Previa Riskleri Nelerdir?

Plasentanın aşağıda olması oldukça yaygın kabul edilen bir gebelik komplikasyonudur. Her 250 doğumda bir vaka olduğu tahmin edilmektedir. Sorun genellikle kadınların yaklaşık %90’ında doğumdan önce kendiliğinden ortadan kalkar. Çünkü bebeğin büyümesi ve rahmin genişlemesi ile birlikte doğal bir şekilde plasenta yerine döner.

Plasenta previa olmanın en yaygın riskleri arasında şunları sayabiliriz:

 • Şiddetli kanama;
 • Erken doğum;
 • Plasenta dekolmanı (plasentanın erken ayrılması);
 • Plasenta akretizması (plasenta rahim içinde sıkışıp doğum sırasında çıkarılmasının zorlaşması).

Plasentanın erken ayrılması ve akretizm durumlarında bebek kandan mahrum kalabilir. Bu durumlarda doğum sırasında çocuğun doğum kanalından geçişi plasentayı yırtarak ciddi kanamalara neden olabilir ve bu da anneyi riske atabilir.

Akretizm durumunda kanama şiddetli olabilir ve kan transferi ihtiyacına yol açabilir. Daha ciddi vakalarda bu durum, rahmin alınmasına bile neden olabilir ve hamile kadın için hayati tehlike oluşturabilir.

Plasenta Previa Önlenebilir Mi?

Plasenta previa genellikle önlenebilir bir durum değildir. Ancak bazı durumlarda plasentanın aşağıda gelişimi için risk faktörlerinden kaçınılabilir. 

Riskli bir hamilelikten veya hamilelik sırasındaki komplikasyonlardan kaçınmak için hamile kadının düzenli doktor kontrolü olması esastır. Bu, erken tespiti mümkün kılar ve hem bebek hem de anne adayı için riskleri önler.

Hamilelik sırasında herhangi bir şiddetli kanama olması durumunda, hamile kadının hemen bir doktora veya hastaneye gitmesi önerilir.

Plasenta Previa Olanlar Nasıl Yatmalı?

plasenta previa olanlar nasil yatmali
Plasenta previa olanlar nasıl yatmalı

Şimdi yazımızın sonunda plasenta previa olanlar nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını verelim ve kendimizden de örnek vererek yazımızı sonlandıralım.

İkiz hamileliğimin 4. Ayında şiddetli kanama yaşadım. Bunu tarif etmek aslında imkânsız bir durum bir anne için. O kanamayı gördüğüm anda kendimden çok bebeklerimi düşündüm. Tabi ki aklına getirmek dahi istemesem de ilk aklıma gelen bebeklerimi kaybettiğim olmuştu.

Acil hastaneye gittik ve doktor muayenesi sonrasında bebeklerimin iyi olduğunu duymak beni yarı yarıya tedavi etti zaten. Ama hala endişeliydim. 2 gün boyunca iğne ve ilaç yaptılar. Durumun riskli gebelik olarak değerlendirildiği için bazı kısıtlamalar konuldu. Bunlardan birisi de hareket etmemek ve yatmaktı. Olsun zor olsa da yatarım 5 ay boyunca dedim, kim demez ki!

Asıl konumuz olan plasenta previa olanlar nasıl yatmalı sorusunun cevabına gelecek olursak, genellikle sırtüstü yatış yapmamamı önerdi doktorum. Sağ tarafa çok yatmamam gerektiğini, arada bir sol tarafa yatabileceğimi söyledi. Burada önemli olan çok ayakta kalmamak, yani devamlı yatıştan ziyade dinlen diyor doktor.

Sonuç olarak, kontrollerime gittiğim sırada ikinci bir kanama oldu. Bu kanama daha şiddetliydi. Şükür ki bir şey olmadı bana ve bebeklerime 34. Haftada sezaryen doğumla dünyaya sağlıklı şekilde geldiler.

Plasenta Previa Olan Anneler

Yazının biraz uzun olduğu için zaman ayırdığınız için plasenta previa olan annelere teşekkür eder ve geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Endişelenmeyin, sabrın sonu mutluluk olacak sizler için.

Plasenta previa olan anneler, bu yazımız umarım ki size faydalı olmuştur. Hamilelikte plasenta sorunları ile ilgili yorumlarınızı ve diğer annelere desteğinizi, yazının altında bulunan yorum bölümünden yaşadıklarınızı anlatarak yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.