Hamileyken

Perine Masajı Nasıl Yapılır?

09.12.2021
356
Perine Masajı Nasıl Yapılır?

Kadınların en büyük korkusu, hamileliğinin aşırı derecede acı verici olmasıdır. Perine masajı, bebeğin çıkma aşaması için mükemmel bir hazırlık uygulaması olabilir.

Perine masajı vajinal dokularını doğum anına hazırlanmasına yardımcı olarak yırtılma, fissür veya epizyotomi riskini azaltır. Ek olarak, doğum sonrası toparlanma için de çok yararlı olabilir.

Perine masajı doğumu kolaylaştırmak için vajina ve anüs çevresindeki kaslara esneklik kazandırmak ve germek için yapılan bir masajdır.

Ancak bu masajı yapmanın kendine has özellikleri vardır. Bu yazımızda perine masajı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değineceğiz.

Perine Masajı Nedir?

Perine masajı bilimsel kanıtlara göre normal doğum sırasında bebeğin çıkışını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Anlaşılmalıdır ki bu masaj kadının mahrem bölgesine yapılan bir masajdır.

Aynı zamanda bölgenin kayganlığının artmasına ve vajinal bölgenin çevresindeki dokuların gerilmesine yardımcı olur. Böylece bebeğin doğum kanalından çıkmasını kolaylaştırır.

34. gebelik haftasından sonra sık sık yapılırsa hem perinenin yırtılmasını hem de epizyotomiyi önemli ölçüde azaltır. Bunun nedeni, perinenin daha esnek hale gelmesi ve bu nedenle doğumda bebeğin uyguladığı baskıya daha iyi dayanmasıdır. Doğumdan önce perine masajı yapanlar yırtılma veya kesiklerden kaçınabilir.

Perine Masajı Nasıl Yapılır?

Masaj, kadın doğum uzmanı veya jinekolog tarafından belirtilen adımlar izlenerek evde yapılabilir.

Pelvik taban fizyoterapistlerine göre her gün yaklaşık on dakika perine masajı yapılmalıdır.

Bunun için ya kimyasal içermeyen kayganlaştırıcı ya da badem yağı gibi vücuda zarar vermeyen kaliteli bitkisel yağ kullanmanız önerilir. Piyasadaki ürünler göz önüne alındığında, şüphe durumunda konuyu doktorunuzla görüşmeniz ve sorularınızı netleştirmeniz önerilir.

Masaja başlamadan önce rahat, sakin bir ortamda olmanız ve kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir. Bu masajı yapmak için belirli bir pozisyon yoktur. Her kadın kendisi için en uygun pozisyonu seçebilir.

Perine masajı için en iyi pozisyon jinekolojik muayene pozisyondur. Mümkün olduğunca rahat şekilde uzanarak, bacaklar açık ve ayaklar desteklenmelidir. Diğer alternatif pozisyonlar oturmak veya son çare olarak bacakları ayırarak ayakta durmaktır.

kendi kendine perine masaji nasil yapilir
Kendi kendine perine masajı nasıl yapılır

Kendi kendinize perine masajını yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  • El hijyenine özen gösterin ve tırnakların uzunluğunu kontrol edin.
  • Masaj yaparken tırnaklar çok uzun olduklarında yaralanma olasılığı daha yüksektir. Perine ve vajinal dokular çok hassastır ve özen gösterilmelidir. Tırnaklarınızı kısa tutmanız o bölgedeki cilde zarar vermenizi veya herhangi acı hissetmenizi engelleyecektir.
  • Kendiniz için rahat bir pozisyon bulun;
  • Masajı kolaylaştırmak için kayganlaştırıcı veya yağ uygulayın;
  • Kayganlaştırıcı başparmak ve işaret parmağına, perineye ve vajinal girişe sürülmelidir;
  • Perinenin iç ve dış bölgesine masaj yapın. Masaj, soldan sağa doğru hafif yarım daire (U-şeklinde) hareketlerle parmak uçlarıyla yapılmalıdır;
  • Başparmaklarınızı yaklaşık 3 cm içeriye sokun. Parmaklarınızı yan duvarlarınıza doğru bastırın. Parmaklarınızı bir dakika boyunca bu şekilde tutun. Bölgede hafif bir yanma hissetmenin normal olduğunu bilin.
  • Başparmaklarınızın yarısını sokun ve biraz ağrı veya yanma hissedene kadar perine dokusunu gerin. Bir dakika bu pozisyonda kalın ve bu adımı iki ila üç kez tekrarlayın.
  • Kendinizi rahat hissederseniz eşinizden yardım isteyin. Bu samimi bir masaj olduğundan, diğer kişinin sizi strese sokmayan biri olması idealdir. Bu masaj sırasında, vücudunuzun veya zihninizin gergin olması iyi bir fikir değildir.

Bu tür egzersizlerin zamanından önce yapılması kasılmalara neden olabileceğinden çok dikkatli yapılması gerektiğini unutmayın. 34. haftadan sonra (doğru ve gerekli sıklıkta yapıldığı takdirde) perine masajı yapmak vajinal doğumda yırtılmaları azaltır ve doğumun kolay olmasını sağlar.

Bu yöntem epizyotomi yaptırmışsanız doğum sonrası dönemde de uygulanabilir. Çünkü esnekliğe yardımcı olur ve ayrıca yara izinde oluşan küçük fibrozise de fayda sağlar. Bu durumlarda, masajı yapmadan yaklaşık 30 dakika önce ağrı kesici krem kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak istemiyorsanız ne yapmalısınız?

Herhangi bir nedenle bu teknikten memnun değilseniz, alternatifler olduğunu unutmayın.

Pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi amaçlayan kegel egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersiz de pelvik taban kaslarının esnekliğini ve güçlenmesini sağlayacaktır.

Lütfen tüm seçeneklerin veya kararların öncelikle kontrollerinizi yapan doktorunuzla tartışılması gerektiğini unutmayın. Bu teknik ne kadar faydalı olursa olsun, yeni bir şey denemeden önce doktorunuza danışmanız her zaman önemlidir. Çok fazla güç kullanırsanız veya yeterince kayganlaştırıcı kullanmazsanız bu teknik acı verici olabilir. Ancak endişelenmeyin, perine masajının bebeğiniz için herhangi bir riski yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.