fbpx

Ovulasyon Testini Ne Zaman Yapmalısınız?

12.06.2022
567
Ovulasyon Testini Ne Zaman Yapmalısınız?

Ovulasyon testi, kadınlar tarafından adet döngüsünü öğrenmek ve aylık hamile kalmak için en uygun zamanı belirlemek için kullanılır. Yumurtlama testi, idrar örneği ile yapılır.

İlk güvenilir yumurtlama testi 1970’lerde oluşturuldu ve o zamandan beri giderek daha popüler hale geldi. Ovulasyon testi, bir kadının yumurtlama zamanını belirlemesine yardımcı olmak için tek başına veya bazal vücut ısısı gibi diğer doğurganlık göstergeleri ile birlikte kullanılabilir.

Yumurtlama testi vücuttaki östrojen ve progesteron düzeyini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Çok doğrudur ve kadınlar tarafından adet döngüsü, yumurtlama tarihi ve hamile kalmak için en iyi zamanı belirlemek için kullanılabilir.

Ovulasyon testi, yumurtlama döneminizin ne zaman başlayacağına karar vermenize yardımcı olacak harika bir araçtır. Doğurgan olduğunuzda, ne zaman ilişki olacağını bilmek için bu testlerden kullanabilirsiniz.

Yumurtlama Testi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yumurtlama testleri, yumurtlama sırasında vücutta üretilen hormonların seviyesini kontrol etmenin bir yoludur. Testler, bir kadının hamile kalıp kalamayacağını ve doğurgan olup olmadığını belirlemek için kullanılır.

Yumurtlama testleri genellikle çocuk sahibi olmaya çalışan kadınlar tarafından kullanılır. Bu testler birçok eczaneden satın alınabilir ve doğurgan olup olmadığınızı belirleyebilir. Test, adetinizin ilk gününden bir sonraki adetinizin başlamasından önceki güne kadar yapılmalıdır, çünkü bu hormonlar yalnızca birkaç gün boyunca saptanabilir.

Ovulasyon testi, ne zaman yumurtlamak üzere olduğunuzu tahmin edebilen basit bir testidir. Bu test, hamile kalmanız için uygun zamanı belirlemek için kullanılmaktadır. Test, yumurtlama zamanını hesaplamak için luteinize edici hormon (LH) seviyelerini kullanır, bu da insanların ne zaman hamile kalmalarının en muhtemel olduğunu bilmelerine yardımcı olur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Kimyasal Gebelik Yaşamamak İçin Ne Yapılabilir?

Hamile Kalmak İçin Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?

Hamile Kalmak Icin Ovulasyon Testi
Hamile Kalmak İçin Ovulasyon Testi

Hamile kalmak için bir yumurtlama testinin nasıl kullanılacağını bilmeniz çok önemlidir.

Ovulasyon testleri hamilelik testlerine çok benzer. Tek yapmanız gereken bir pipet ile test şeridine 5 damla idrarınızı damlatmak ve eğer test çizgisi belirirse, hazırsınız!

Ovulasyon testini yapmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Her sabah ateşinizi ölçün ve bir çizelgeye kaydedin.
  • Adetinizi gördükten sonra, günlük ateşinizi ölçmeye ve çizelgeye kaydetmeye başlayın.
  • Ovulasyon testini ateşinizin yüksek olduğunda mutlaka yapın, çünkü muhtemelen sonuç pozitif çıkacaktır.

Yumurtlama, son adetinizin ilk gününden 12-16 gün sonra gerçekleşir, bu nedenle hamile kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlamadan birkaç gün önce bu süre zarfında gün aşırı ilişkiye girin ve ardından tekrar yumurtlama gerçekleşene kadar durun.

Ovulasyon testi, hamilelik şansını belirlemeye yardımcı olan yararlı bir araçtır. Bu kolay test evde yapılabilir ve bir kadının aylık döngüsünde yumurtlama zamanının belirlenmesine yardımcı olur.

Ovulasyon Testini Ne Zaman Yapmalısınız?

Hamile Kalmak Icin Ovulasyon Testi Ne Zaman Yapilmali
Hamile Kalmak İçin Ovulasyon Testi Ne Zaman Yapılmalı

Bir kadının adet döngüsü yaklaşık 28 gündür. Bu döngünün ilk günü, iki ila yedi gün arasında sürebilen kanamanın ilk günüdür. Foliküler faz sırasında östrojen seviyeleri düşüktür ve progesteron seviyeleri yüksektir. Yumurtlamayı tam olarak belirlemek için kadınlar, adetlerinin ilk gününden başlayarak ovulasyon testi yapabilirler.

Yumurtlama testi, bir kadının hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu adet döngüsündeki zamanı belirlemeye yardımcı olan bir doğurganlık farkındalığı biçimidir. Test, bir idrar örneği alınarak ve hormonlar, özellikle yumurtlamadan hemen önce yükselen LH analiz edilerek çalışır.

Ovulasyon testi ile birlikte hamile kalma dönemini belirlemek için kıvam ve renkteki değişiklikler için servikal mukus kontrol edilmelidir.

Üç farklı yumurtlama testi türü vardır: idrar bazlı, tükürük bazlı ve kan bazlı. Düzensiz dönemleri olan veya en son ne zaman adet gördüğünü hatırlamakta güçlük çeken kadınlar için idrara dayalı test daha doğru olabilir. Gebe kalmaya çalışan veya hamilelikten kaçınmak isteyen kadınlar için kan testi, ayrıca LH düzeylerini de saptadığı için daha doğru olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Polikistik Over Sendromu Nedir?

Mevcut birçok farklı yumurtlama testi vardır, ancak Yumurtlama Test Kiti en popüler olanıdır. Yumurtalıklarınızın ne zaman yumurta bıraktığını tespit etmek için tasarlanmıştır ve bir sonraki döngünüzün zamanına karar vermenize yardımcı olur.

Ovulasyon testi doğurganlığınızı izlemenin en iyi yolludur

Yumurtlayıp yumurtlamadığınızı bilmek için tek bir yumurtlama testine güvenmemeniz gerekir. Yumurtlama gününüz hakkında daha iyi bir fikir edinmek için birden fazla test yapmalısınız. Kadınların doğurganlıklarını izlemeleri için günlük vücut ısısı ölçümü almak veya servikal mukuslarını takip etmek gibi birçok farklı yöntemi birlikte uygulamaları önerilir.

Bir kadının doğurganlığını çeşitli yöntemlerle izlemek artık mümkün. Bazal vücut ısısı yöntemi, daha sonra bir grafik üzerinde çizilen ve kadının kendisi tarafından yorumlanan günlük vücut ısısı ölçümlerini almaktır. Daha uygun başka bir yöntem vajinal sıvıları ve diğer yumurtlama göstergelerini izlemektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.