Hamileyken

Muz Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

03.05.2022
36
Muz Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı? Sorusu bebeğinin sağlığını düşünen anne adaylarının en sık sorduğu ve cevabını merak ettiği soruların başında gelmektedir.

Gebelik döneminde anne adayının düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Muz ise bu süreçte tüketilmesi tavsiye edilen en yararlı gıdalardan biridir.

Gebelik döneminde düzenli olarak muz tüketmek hem anne hem de bebeğin sağlığı için oldukça yararlıdır. Muzun içerisinde bulunan C ve B vitamin değerleri yanı sıra yüksek lif oranı bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Anne adayı için de oldukça yararlı olan muz bu süreçte annenin ihtiyacı olan enerjinin karşılanması için destek olacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olan muz aynı zamanda anne adayının sabahları yaşadığı mide bulantısının da önüne geçebilecektir.

Gebelik Döneminde Muz Yemenin Bebeğe ve Anneye Faydaları Nelerdir?

hamileyken muz yemek bebege kilo yapar mi
Hamileyken muz yemek bebeğe kilo yapar mı

Muz, vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu doğal şeker açısından zengindir. Muz ayrıca bebeğin kemik ve kaslarının sağlıklı gelişimi için önemli olan potasyum açısından da zengindir. Bu krampları ve sabah bulantılarını önlemeye yardımcı olur.

Muz ayrıca bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi için gerekli olan B6 vitamini içerir. Ayrıca annenin sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olan lif bakımından da zengindirler.

Enerji Verir

Gebelik döneminde hemen her anne adayı sürekli olarak yorgunluk ve halsizlikten şikayet etmektedir. Ancak düzenli olarak muz tüketmek günlük enerji ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktı.

Muz özellikle karbonhidrat açısından oldukça zengin bir besindir. Lifli bir gıda olduğu için de tüketildiği andan itibaren hızlı bir şekilde enerji artışı gerçekleştirecektir.

Bebeğin Sinir Sistemi İçin Yararlıdır

Anne karnındaki bebeğin sizin yediğiniz besinler ile beslendiğini hiçbir zaman unutmamalısınız. Muz ise sinir sistemini yakından etkilediği için bebeğiniz için de yararlıdır.

Muzun içerisindeki sinir sistemine yararlı olan vitaminler suda çözünebilen vitaminlerdendir. B6 vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan muz anne karnındaki bebeğin hem sinir hem de beyin gelişimi için de oldukça faydalıdır.

Sabahları Mide Bulantısını Önler

Gebelik döneminin ilk 3 ayı içerisinde özellikle yoğun bir mide bulantısı sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durum pek çok anne adayının günlük yaşam kalitesini de olumsuz etkileyebilmektedir.

 Ancak muz tüketmeniz mide bulantısı sorununu en az seviyede hissetmenize yardımcı olacaktır. Muzun içerisinde yer alan bileşenler ve vitaminler kusmanın önlenmesi için etkilidir.

Şişkinlik ve ödemin atılmasında etkilidir

Hamilelik döneminde hormonların değişmesi ile birlikte anne adayının vücudu daha fazla şekilde su tutacaktır. Bu durumda vücudunda şişkinliğin ve ödemin de meydana gelmesine neden olabilir.

 Ayak bileklerinde ve bacaklarda yoğunluklu olarak hissedilen şişkinlik ve ödem için düzenli olarak muz tüketebilirsiniz. Muz özellikle vücutta tutulan tuzlu suyun atılmasında etkili bir besindir. Günlük en az bir adet muz tüketmeniz ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

Muz Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Yapar Mı?

Hamile bir kadının kilo alımı, genetik, diyet ve çevre dahil olmak üzere birçok faktör tarafından belirlenir. Muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırma konusunda büyük bir etkiye sahip değildir.

Hamilelikte kilo alımı, genetik, diyet ve çevre dahil olmak üzere birçok faktör tarafından belirlenir. Muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırma konusunda büyük bir etkiye sahip değildir.

Birçok hamile kadın, her gün bir muz yemenin kilolarını korumaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Bu yanlış inanç kanıta dayalı değildir ve annenin sağlığı için çok tehlikeli olabilir.

muz anne karnindaki bebege kilo aldirir mi
muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı

Gebelik dönemi sürecince günlük olarak en az bir adet muz tüketmeniz bebeğin sağlığını olumlu etkileyecektir. Muz her şeyden önce kalori miktarı açısından en yüksek besinlerden biridir.

Ancak gebelik döneminde bebeğin de kilo almasına yardımcı olacak olan gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Muzun içerisindeki yüksek kalori miktarı bebeğin de anne karnında iken daha etkili bir şekilde kilo almasına yardımcı olacaktır.

Kansızlığa iyi gelir

Anemi olarak da bilinen kansızlık, gebelik döneminde anne adayı ve bebek için pek çok problemi de beraberinde getirebilmektedir. Gebelikte anemi kansızlıktan kaynaklı olarak yoğun bir yorgunluk hissedilebilir.

 Bebek için ise annenin enerjisinin bu denli düşük olması çok zararlıdır. Muz kansızlığı gidermede en etkili olan besinlerden biridir. Oldukça yüksek bir demir kaynağı olduğu için gebelik dönemi boyunca düzenli olarak muz tüketilmesitavsiye edilmektedir.

Bebeğin kemiklerini güçlendirir

Anne adayının düzenli olarak muz tüketmesi bebeğinin daha güçlü bir kemik yapısına sahip olmasını sağlayacaktır. İçerisindeki yüksek orandaki kalsiyum kaynağı sayesinde bebeğin yeterli miktarda kalsiyum almasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca anne adayının da gebelik döneminde kas kasılmaları yaşamaması için de muz tüketmesi gerekmektedir.

Hem bebeğin hem de annenin c vitamini ihtiyacını karşılar

Muz C vitamini değeri açısından da zengindir. Bir adet muzun içerisinde yaklaşık olarak 19 mg C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca muzun içerisinde bulunan C vitamini demirin emilmesi için de gerekmektedir.

Gebelik döneminde uygun oranda C vitamini alınması hastalıklara karşı da oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde muz tüketerek hem kendiniz hem de bebeğiniz için faydalı olan C vitaminini alabilirsiniz.

İştah açma özelliği vardır

Gebelik döneminin ilk aylarında mide bulantısı gibi sorunlardan kaynaklı olarak iştahsızlık sorunu da yaşanabilmektedir.

Muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırmaz, ancak sağlıklı olmasına katkı sağlar. Muzun iştah açıcı bir özelliği olduğu için de hamile olan kadınların tüketmesi tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.