Hamileyken

Mukus Tıkacı Nasıl Bir Şeydir?

17.04.2022
147
Mukus Tıkacı Nasıl Bir Şeydir?

Hamileyken kadının vücudunda meydana gelen çeşitli değişiklikler vardır ve mukus tıkacının varlığı bunlardan biridir.

Schroeder tıpası olarak da adlandırılan mukus tıkacı, serviksin girişinde oluşan mukustan başka bir şey değildir. Doğum kanalında bulunan bakteri ve diğer mikroorganizmaların fetüs ile temasını engelleyen koruyucu bir bariyer görevi görür.

Aşağıda mukus tıkacının temel özelliklerini, nasıl bir şey olduğunu ve ne anlama geldiğini açıklıyoruz:

Mukus Tıkacı Nedir?

Mukus tıkacı, hamilelik sırasında vajinal kanalın sonunda bulunan servikste oluşan bir “tapa” gibidir. Annenin vücudu bu salgıyı hamileliğin ilk ayında üretmeye başlar. Bebeği olası enfeksiyonlardan korumak için bölgede bir bariyer görevi görür.

Mukus tıkacı beyazımsı, şeffaf, sarımsı, pembe ve kahverengi arasında değişen renge sahip çok kalın, jelatinimsi bir mukustur. Dışarı çıkarken güçlü, hoş olmayan bir kokuya sahip olmamalı veya ağrıya neden olmamalıdır.

Gebeliğin sonlarına doğru mukus tıkacı ortadan kalkar. Bu, kadının vücudunun genişleme sürecine girmeye başladığının ve doğumun başlaması için kasılmaların yakında başlayabileceğinin bir göstergesidir.

Mukus tıkacının çıkması ile doğum arasındaki süre büyük ölçüde değişebilir.

Bazı kadınlarda mukus tıkacı bebek doğmadan 2 hafta önce çıkar. Bazılarında ise doğumdan birkaç gün önce veya doğumla aynı tarihte çıkabilir.

Bu nedenle bu mukusun dışarı çıktığını fark ederken torbanın patlaması ve kasılmalar gibi diğer doğum belirtilerine karşı ekstra dikkatli olmak gerekir.

Mukus Tıkacı Nasıldır?

mukus tikaci nasil olur
Mukus tıkacı nasıl olur

Mukus tıkacı görünüşte vajinal akıntıya benzer, ancak fark genellikle daha kalın olması ve jelatinimsi bir dokuya sahip olmasıdır. Genellikle mukus rengi soluk sarı veya şeffaf arasındadır. Ancak yeşil, pembe ve kahverengi gibi renklerde mukus tıkacı olan hamile kadınlar da vardır.

İlk kez hamile kalan kadınlarda, mukusla karışmış kan varlığı nedeniyle bu salgıların daha pembe veya kırmızımsı olması yaygındır. Bu kadınlar daha sert rahim duvarına sahip oldukları için, hamilelik sırasında kan damarlarının yırtılması daha yaygındır ve bu da mukus tıkacının kırmızımsı olmasına neden olur.

Daha önce hamile kalmış kadınlarda rahim duvarı genellikle daha elastiktir, bu nedenle damarların yırtılması daha az görülür. Bu nedenle de bu kadınlarda mukus tıkacı daha açık sarı veya şeffaf (yumurta beyazı) bir görünüme sahip olur.

Bu nedenle, mukus tıkacı türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeşil mukus tıkacı;
  • Sıvı mukus tıkacı;
  • Şeffaf mukus tıkacı;
  • Kahverengi mukus tıkacı;
  • Beyaz mukus tıkacı;
  • Pembe mukus tıkacı (kanlı);
  • Sarımsı mukus tıkacı.

Mukus Tıkacı Ne Zaman Çıkar?

Mukus tıkacı çoğu zaman doğum yaklaştığında, 37. ve 42. haftalar arasında çıkar. Ancak, bu süre kadından kadına büyük ölçüde değişir. Mukus tıkacının çıkması doğumdan 1 hafta önce veya hatta aynı gün içinde gerçekleşebilir. Bu süre, hamile kadının genişlemesine, kasılmalarına ve vücuduna bağlıdır.

Mukus tıkacının çıkması, rahim ağzının inceldiğini ve kasılmaların başlayabileceğini gösterdiğinden, normal doğum bekleyen herkes için iyi bir işarettir.

Bunun kesenin yırtılması ile aynı şey olmadığını bilmek de önemlidir. Amniyotik kesenin erken yırtılması risklidir, oysa bu mukus tabakasının çıkması riskli değildir. Çünkü kese amniyotik sıvı kaybıdır, oysa tıkaç kalın mukus çıkışıdır.

Yavaş yavaş (parçalar halinde) veya çok kalın olmadığı için bazı kadınlar bu çıkışı fark etmez ve akıntı ile karıştırılabilir.

Nadir durumlarda mukus yalnızca doğum sırasında, siz zaten hastanedeyken veya bebek doğduktan sonra rahmin dışarı attığı diğer atık ürünlerle birlikte çıkabilir.

Vaktinden önce çıkabilir mi?

Evet, ancak erken hamilelikte çok nadir olarak çıkar. Bu olduğunda, hamilelikte bir sorun olduğu anlamına gelmez, sadece hamileliğin neden olduğu değişikliklere bir tepki olabilir.

Rahimin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olması nedeniyle bu tıkacın erken çıkması iyi bir şey değildir. Mukus tıkacı çok erken çıktığında bu koruyucu bariyer kaybolur. Böylece mikroorganizmalar rahime daha kolay ulaşır.

Muhtemel sonuçlar arasında amniyotik sıvı kesesinin erken yırtılması sayılabilir. Ağır vakalarda erken doğumu tetikleyebilir.

Mukus tıkacını çok erken kaybetmek sizi riskli bir hamilelik durumuna sokmaz. Rahat giysiler giymek ve vajinal bölgenin iyi havalandırılması gibi önlemler alınarak riskler azaltılabilir.

Kadın doğum uzmanı, hamile kadına enfeksiyonlardan kaçınmak için ne yapması gerektiği konusunda bilgilendirecektir.

Mukus Tıkacı Çıktığında Ne Olur?

Mukus tıkacının çıkması doğum zamanının yaklaştığının bir işaretidir. Bu, doğumun birkaç saat veya dakika içinde gerçekleşeceği anlamına gelmez. Ancak hamilelik zaten son aşamadaysa, buna özen göstermek önemlidir. Uyarı işareti, kasılmaların başlamasıyla birlikte gelir.

Mukus tıkacı zamanından önce çıktıysa, çocuk ile dış dünya arasında koruyucu bariyer görevi gördüğü için enfeksiyon riskinde artış olabilir. Ancak anneler, vücudun onu tekrar üretme eğiliminde olduğundan emin olabilirler.

Mukus Tıkacı Mı Yoksa Akıntı Mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Her ikisi de doğum kanalından salgılanan bir tür mukustur, ancak farklılıklar vardır. Çok daha kalın ve jelatinimsi görünüme ek olarak mukus tıkacı hamile kadınlar tarafından doğuma yakın salınır.

Beyaz ile şeffaf arasında olması, güçlü veya hoş olmayan bir koku olmaması veya vajinal bölgede kaşıntı, ağrı ve yanma gibi başka semptomların bulunması akıntının varlığına işarettir.

Mukus tıkacı da hoş olmayan koku ve diğer semptomlar olmaz. Ancak kadının durumuna bağlı olarak renk değişimi olabilir.

Her iki durumda da kadın durumun normal olmadığından şüpheleniyorsa veya başka semptomları varsa, doktora danışmalı ve durumu detaylı olarak anlatmalıdır.

Mukus Tıkacı Çıktığında Acı Olur Mu?

Hayır. Çok az miktarda jelatinimsi mukus salgılandığından mukus tıkacının kaybının ağrıya neden olmaz. Dışarı çıktığını hissetmek mümkün olsa da rahatsızlık ve ağrıya neden olan bir şey değildir.

Mukus tıkacı bazı akıntı türlerinin olabileceği gibi, karakteristik bir kokuya sahiptir. Ancak, bu koku hoş olmayan ve güçlü olmamalıdır. Bu durumlarda, enfeksiyon olmadığını ve her şeyin yolunda olduğunu doğrulamak için doktora görünmek önemlidir.

Ne kadar sonra bebek doğar?

mukus tikaci ne zaman duser
Mukus tıkacı ne zaman düşer

Mukus tıkacının çıkması hamileliğin sona erdiğinin bir göstergesi olsa da çıkması ile doğum arasındaki süre her hamile kadın için farklıdır.

Tıkacın çıkması ile bebeğin doğumu arası 1, 5, 10 veya daha fazla gün sürebilir.

Bu nedenle kadın sakin olmalı ve kasılmalar, genişleme ve kese yırtılması gibi diğer doğum belirtilerine dikkat etmelidir.

Doğum birkaç gün veya hafta sürebileceği için sakin olmalısınız. Bu dönemdeki gerginlik ya da endişe anneyi strese sokabilir.

Tıkacın çıkmasıyla kadın bebeğin gelişi için hazırlıkları halledebilir, doğuma giderken alınması gerekenler ve önemli belgeleri kontrol edebilir.

Doğuma yaklaşan hamileler için mukus tıkacının çıkması, özellikle normal doğum isteyenler için iyi bir göstergedir.

Bu nedenle, bu mukusun çıktığını fark ettiğinizde paniğe kapılmayın. Normal bir durumdur ve bebeğin ve hamile kadının sağlığının korunması için şarttır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.