Hamileyken

Mirena Spiral Nedir ve Nasıl Takılır?

21.08.2021
616
Mirena Spiral Nedir ve Nasıl Takılır?

Mirena spiral çok etkili ve kullanımı pratik bir rahim içi doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntemle ilgili şüphelerinizi bu makalede açıklığa kavuşturun.

Doktorunuz hamileliği önlemek veya adet dönemlerini düzenlemek için Mirena rahim içi spiral (RİA) takmanızı tavsiye edebilir. Ancak kararsız mısınız? Belki bu makale size yardımcı olacaktır. Çünkü burada; Mirena nedir ve nasıl takılır? Bu doğum kontrol yöntemi hakkında genel bilgileri ve Mirena’nın kullanma talimatında yer alan bilgileri bulacaksınız.

Mirena Spiral Nedir?

Mirena, takıldığında levonorgestrel hormonunu rahime salan T şeklinde bir spiraldir. Doğum kontrolü (gebeliği önleme) ve idiyopatik menoraji (aşırı âdet kanaması) için kullanılır.

Cihazın “T” şekli rahim şekline uygundur. “T” gövdesinin dikey kolu, levonorgestrel içeren bir ilaç deposu içerir. Dikey kolun alt ucunda iki adet çıkarma teli bulunur.

Mirena, hiç hamile kalmamış genç kadınların veya menopoz sonrası kadınların ilk tercihi bir yöntem değildir. Ayrıca ilişki sonrası kullanıma uygun değildir.

Mirena spirali doğru şekilde kullanan 1000 kadından yaklaşık 2’si ilk 1 yıl içinde hamile kalmaktadır. Mirena’yı doğru şekilde kullanan 1000 kadından yaklaşık 7’si beş yıl içinde hamile kalmaktadır.

Bu rahim içi aracı kullanmaya başlamadan önce, doktorunuz size kişisel tıbbi geçmişiniz ve yakın akrabalarınızın tıbbi geçmişi hakkında bazı sorular soracaktır.

Mirena Spiral Nasıl Takılır?

Mirena spiral, jinekolog tarafından takılıp çıkartılan, jinekolojik muayeneden sonra yerleştirilen, rahmin pozisyonunu ve boyutunu belirlemeye yarayan bir cihazdır.

Cihaz, adet döneminin başlangıcında, ilk yedi gün içinde takılabilir. RİA, genital enfeksiyon olmadığı sürece, birinci üç aylık gebelik düşüğünden hemen sonra da takılabilir.

RİA doğumdan sonra rahim normal boyutuna döndükten sonra ve doğumdan en erken altı hafta sonra yerleştirilmelidir. Mirena, döngünün herhangi bir aşamasında yeni cihazla değiştirilebilir.

Mirena Spiral Ağrıya Neden Olur Mu?

Bazı kadınlar için bu Mirena spiral takmak rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir. Bu durumlarda doktor lokal anestezi uygulayabilir.

Bazı kadınlar, Mirena takıldıktan sonra ağrı ve rahatsızlık bildirebilir. İstirahat pozisyonundan yarım saat sonra bu semptom geçmezse, muhtemelen RİA doğru pozisyonda değildir. Jinekolojik değerlendirme yapılmalı ve gerekirse RİA çıkarılmalıdır.

Mirena spiral takıldıktan sonra alt karın bölgesinde kalıcı ağrı, ateş, cinsel ilişki sırasında ağrı veya anormal kanama yaşarsanız hemen doktorunuza görünün.

Doğru takılıp takılmadığı nasıl anlaşılır?

Mirena spiralin doğru takılıp takılmadığını yalnızca doktor söyleyebilir. Örneğin, temizlik yaparken cihazın kablolarını hissedip hissetmediğinizi parmakla kontrol etmeniz önerilir.

Spirali yanlışlıkla yerinden çıkarabileceğiniz için kabloları çekmeyin. Eğer çıktığını işaret eden belirtiler varsa veya ipleri hissetmiyorsanız cinsel ilişkiden kaçınmalı veya başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Mirena spiral adet akışını azalttığından, artan akış yerinden çıkmanın göstergesi olabilir.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

RİA’nızı taktıktan 4 – 12 hafta sonra, ardından yılda en az bir kez düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Ayrıca, aşağıdaki durumlardan herhangi biri meydana gelirse doktorunuza danışmalısınız:

 • Spirali hissederseniz;
 • Cihazın altını hissediyorsanız;
 • Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız;
 • Sürekli karın ağrısı, ateş veya anormal vajinal akıntınız varsa;
 • İlişki sırasında ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız;
 • Adet dönemlerinizde ani değişiklikler varsa (örneğin adet döneminiz kısaysa veya yoksa ve ardından sürekli kanamanız veya ağrınız varsa veya âdet kanamanız çok ağırsa);
 • Tekrarlayan şiddetli migren veya baş ağrısı, görme ile ilgili ani problemler veya yüksek tansiyon gibi başka tıbbi durumlarınız varsa.

Mirena Spiral Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

mirena spiral ne zaman cikarilir
Mirena spiral ne zaman çıkarılır?

Mirena spiral 5 yıl süreyle etkilidir ve daha sonra çıkarılmalıdır. İsterseniz eskisi çıkarıldıktan sonra yeni bir RİA taktırabilirsiniz.

Mirena adet dönemlerini değiştirir mi?

İdiyopatik aşırı âdet kanamasının tedavisinde Mirena, üç ay sonra adet akışında güçlü bir azalmaya neden olur. Bazı kullanıcıların adet dönemleri bile olmaz.

Mirena hormonlu spiral kadının adet döngüsünü etkiler. Adet dönemlerini değiştirebilir, daha kısa veya daha uzun sürebilir, daha hafif veya ağır kanama olabilir veya hiç kanama olmayabilir.

Birçok kadın, Mirena’yı uyguladıktan sonraki ilk 3 ila 6 ay boyunca genellikle hafif âdet kanaması yaşar.

Bazı kadınlar normalden ağır veya daha uzun menstrüel dönemleri yaşayabilir. Kalıcılık varsa hekime haber verilmelidir.

Genel olarak, her ay kanama günlerinin sayısında ve âdet kanamalarının hacminde bir azalma eğiliminde olacaksınız. Bazı durumlarda, âdet kanaması olmaması muhtemeldir.

Mirena hormonlu spiral kullanımı ile âdet kanama hacmi azaldıkça, çoğu kadın kan hemoglobin değerlerinde bir artış yaşar. Cihaz çıkarıldığında adetler normale döner.

Mirena Cinsel İlişkilere Zarar Verir Mi?

Her iki partner de ilişki sırasında RİA’yı hissetmemelidir. Eğer hissederlerse, doktor rahim içi uygulama cihazının hala doğru pozisyonda olduğunu doğrulayana kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Vücudun adaptasyonu için Mirena’yı yerleştirdikten sonra cinsel ilişki için 24 saat beklemelisiniz. Mirena uygulamasından sonra hamileliğin önlenmesi garanti edilir.

Mirena Spiral Kendi Kendine Çıkar Mı?

Adet dönemindeki rahim kasılmaları bazı durumlarda RİA’nın yerini kaydırabilir veya dışarı çıkmasına neden olabilir. Bu durumun olası semptomlar ağrı ve anormal kanamadır.

RİA yerinden çıkarsa etkinliği azalabilir. RİA çıkarılırsa, artık hamilelikten korunmazsınız.

Mirena Spiral Çıkarıldıktan Sonra Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Evet, Mirena çıkarıldıktan sonra kadının normal doğurganlığına müdahale etmez. Mirena çıkarıldıktan sonra ilk adet döngünüz sırasında hamile kalabilirsiniz.

RİA, doktorunuz tarafından herhangi bir zamanda kolayca çıkarılabilir ve hamilelik planlanabilir. Mirena spiralin çıkarılması genellikle ağrısızdır.

Mirena çıkarıldıktan sonra doğurganlık normale döner. Hamile kalmayı düşünmüyorsanız, çıkarılmadan en az yedi gün önce diğer yöntemlerle korunmalısınız.

Mirena Spiral Kilo Aldırır Mı?

mirena spiral kilo aldirir mi
Mirena spiral kilo aldırır mı?

Doğum kontrol haplarında olduğu gibi Mirena spiral de hormon bazlı çalışan doğum kontrol yöntemi olduğu için kilo alımına neden olabilir.

Mirena Spiralin Çıkarılması Hangi Durumlarda Önerilir?

Mirena spiralin çıkarılması gereken veya güvenilirliğinin azaltılabileceği durumlar vardır. Bu gibi durumlarda, cinsel ilişkiye girmemelisiniz veya başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Mirena spirali aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:

 • Bilinen veya şüphelenilen hamilelik;
 • Pelvik inflamatuar hastalık (kadın üreme organlarının enfeksiyonu)
 • Genital bölge enfeksiyonu;
 • Doğumdan sonra rahim enfeksiyonu;
 • Son 3 ay içinde düşükten sonra rahmin enfeksiyonu;
 • Servikal enfeksiyon;
 • Servikal displazi;
 • Rahim veya rahim ağzı kanseri veya şüphelenilen kanser;
 • Progestin hormonlarına bağımlı tümörler;
 • Açıklanamayan anormal vajinal kanama;
 • Rahim boşluğunu deforme eden miyomlar dahil servikal veya rahim displazisi;
 • Enfeksiyonlara karşı artan duyarlılıkla ilişkili durumlar;
 • Akut karaciğer hastalığı veya karaciğer tümörü;
 • Levonorgestrel veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerji.

Hamilelik şüphesi Mirena spiral kullanılmamalıdır. Mirena takılırsa bir kadının hamile kalması çok nadirdir.

Bazı kadınlar Mirena kullanırken adet görmeyebilir. Adet görmemeniz mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Adet döneminizi kaçırırsanız ve diğer hamilelik belirtileriniz varsa (örneğin mide bulantısı, yorgunluk, göğüslerde hassasiyet) doktorunuza muayene olmalı ve hamilelik testi yaptırmalısınız.

Mirena spiral kullanırken hamile kalırsanız, en kısa zamanda çıkarılmalıdır. Cihazı hamilelik sırasında yerinde tutarsanız, düşük, enfeksiyon veya erken doğum riskinizi artırırsınız.

Mirena hormonu rahimde salgılanır. Bu, kan ve plasenta yoluyla alınan hormon miktarı düşük olmasına rağmen, fetüsün nispeten yüksek bir yerel hormon konsantrasyonuna maruz kaldığı anlamına gelir.

Mirena Spiral Kullanırken Emzirebilir Misiniz?

Mirena emzirme döneminde kullanılabilir. Levonorgestrel, emziren kadınların anne sütünde küçük miktarlarda saptanmıştır (dozun %0,1’i bebeğe geçmektedir).

Doğumdan altı hafta sonra Mirena kullanımı ile bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz bir etki görülmemektedir. Progestin içeren yöntemlerin anne sütünün miktarını veya kalitesini etkilemediği görülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.