Hamileyken

Memenin Ucu Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi mi?

18.10.2021
550
Memenin Ucu Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi mi?

Memenin ucu hassasiyeti de dahil göğüste yaşanan değişiklikler hamileliğin en erken belirtileri arasında yer alır. Hamilelik boyunca devam edecek değişiklikler meme ucu hassasiyeti ve büyümeyle kendini gösterir.

Memenin ucu hassasiyeti hamilelik belirtisi olabilir. Memeleri emzirmeye hazırlayan östrojen ve progesteron hormonları gebelik boyunca ciddi oranda artar.

Hamileliği İşaret Eden Belirtiler Nelerdir?

Hamilelik süreci yeni bir dönemin başlangıcıdır. Memenin ucu hassasiyeti hamilelik belirtisi olmakla birlikte, kadın hamile olup olunmadığı hızlı gebelik testleriyle öğrenilebilir.

Hamileliği işaret eden belirtiler arasında en sık görülenler;

 • Hassas göğüsler ve göğüs uçları
 • Meme başında renk değişikliği
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Koku hassasiyeti
 • Halsizlik ve uyku isteği
 • Baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Kasık ağrıları
 • Vücut ısısında yükseklik ve
 • Âdet kanamasının gecikmesidir.

Hamileliğin işaretleri sürecin başından itibaren görülebilir. Her anne adayının yaşadığı değişim ve süreç birbirinden farklıdır. Daha fazla bilgi için şu yazıyı okuyun: En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Memenin Ucu Hassasiyeti Ne Zaman Başlar?

Gebelikte yaşanan hormon değişimi meme hassasiyetinin en temel sebebidir. Süt kanalları sütle dolarken yaşanan hassasiyet en çok meme uçlarını etkiler. Bu durum zaman zaman ciddi ağrılara sebep olabilir. Hamilelik boyunca büyümesi sürecek olan göğüslerde ilk değişiklik 6.haftada hissedilir.

 • Hassasiyet
 • Yanma ve
 • Ağrı özellikle ikinci trimesterda ortaya çıkar.

Memenin ucu hassasiyeti sürecin doğal bir sonucudur ve herhangi bir sağlık sorununa işaret etmez. Buna rağmen sürekli göğüs ağrısının sebebi mutlaka araştırılmalıdır.

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Nedenleri

Hormonal değişim, süt kanallarının gelişimi, sindirim problemleri ve bebeğin uyguladığı basınç göğüs ağrılarına neden olur. Hamileliğin rutin gelişimi olarak değerlendirilen sebepler tedavi ihtiyacı oluşturmaz.

Göğüs bölgesinin tamamında özellikle meme uçlarında ve iç bölgelerde görülen ağrılar, yanma ve kaşınma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Zaman zaman

 • Nefes tıkanmasına
 • Sancı oluşmasına ve
 • Ciddi acıya neden olan ağrılar göğsün tamamına yayılır.

Vücudun emzirme sürecine hazırlanması olarak yorumlanabilecek durum kalp ve damar kaynaklı sorunlarla karıştırılabilir. Gebelikte yaşanan göğüs ağrısı ve hassasiyet tek ya da çift göğüste olabileceği gibi kimi durumlarda acı koltuk altına kadar ilerleyebilir.

Hamilelikte Göğüste Yaşanan Değişim

Hamilelikte göğüste yaşanan değişimi sadece hassasiyet olarak tanımlamak yetersiz kalacaktır. Göğüs ağrısına eşlik eden büyüme, renk değişimi, damarlanma, acı, kaşıntı ve yanma regl öncesinde görülen sıkıntılardan farklıdır.

Bebeğin rahme tutunduğu an yaşanan değişim, ilk günlerde fark edilemeyebilir. Genellikle hamileliğin ikinci döneminde hayatı etkileyen değişiklikler, anne adaylarının günlük konforuna olumsuz etki eder. Bazı kadınlar için hamilelikte göğüs ağrıları dayanılmaz boyutlara ulaşırken bazı kadınlarda süreç sorunsuz atlatılır.

Göğüs büyümesi

Emzirme ve besleme için önemli bir görev üstlenen memeler, hamilelik boyunca değişir ve bebeğe hazırlanır. Fiziksel olarak anneliğe hazırlık olarak tanımlanabilecek değişim ağrı ve hassasiyete neden olur.

Göğüs uçlarında hassasiyet

memenin ucu hassasiyeti
memenin ucu hassasiyeti

Meme uçları büyür ve renk değiştirir. Tamamen gebelik kaynaklı yenilikler anne adaylarının bebeklerini kucaklarına almak için sabırsızlanmasına neden olur.

Damarlanma

Memenin ucu hassasiyeti ile birlikte hemen her kadında görülen damarlanma şikâyeti süt oluşumu ve emzirme aşamasında daha belirgin hale gelir.

Meme ucu akıntısı da hamilelik sürecinde gözlenir. Rengi kremsi beyaz, sarı yeşil veya kahverengi olan akıntılar büyüyen süt kanallarının tıkanması halinde kanlı da olabilir. Meme başında görülen çatlaklarsa doğuma yaklaşınca görünür hale gelir.

Hamilelikte Meme Ucu Hassasiyeti Ne Zaman Biter?

Meme ucu hassasiyetinin en yoğun görüldüğü dönem 6-8.haftalar arasıdır. Ancak gebeliğin sonuna hatta bebek doğduktan sonraki ilk aylara kadar sıkıntılar farklı yoğunlukta hissedilebilir. Hassasiyeti hafifletecek öneriler arasında;

 • Hamilelik dönemi için tasarlanan sutyen kullanımı
 • Destekleyici özelliklere sahip iç çamaşır tercihi ve
 • Geceleri sutyenle uyumak sayılabilir.

Partnerin şişkin, hassas, ağrılı ve gergin göğüslerden haberdar edilmesi temas aşamasında dikkatli olunmasını sağlar. Donuk ve ağrılı olma eğilimi gösteren meme ucu hassasiyeti egzersiz halinde de zorlayıcı olabilir.

Ayrıca şu yazımıza da göz atın: Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlıyor?

Meme Hassasiyeti Cinsiyeti Belli Eder mi?

Halk arasında kabul gören inanışın tıbbi karşılığı yoktur. Memede yaşanan hassasiyet, ağrı, yanma, acı veya kaşıntının cinsiyet belirlemede herhangi bir rolü bulunmaz.

12 ve 18.haftalar arasında yapılacak ultrason görüntülerinde bebeğin cinsiyetine dair gerçek bilgi gebeliği takip eden hekim tarafından verilecektir.

Meme hassasiyeti cinsiyeti belli eder mi düşüncesi anne adayının ve yakın çevresinin boş hayallere kapılmasına neden olur. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için kontrol randevusu almak ve ultrason görüntülerini beklemek en doğru karardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.