Hamileyken

Memenin Etrafındaki Kabarcıklar Hamilelik Belirtisi Mi?

16.04.2022
132
Memenin Etrafındaki Kabarcıklar Hamilelik Belirtisi Mi?

Memenin etrafındaki kabarcıklar hamilelik belirtisi olarak çoğu kadında fark edilebilir. Hamile kalındıktan sonra kadının vücudunda hormonal değişim başlar ve bu da kadının göğüslerinde bir dizi değişikliği beraberinde getirir.

Hamilelik belirtileri her kadında farklı olarak görülebilmektedir. Ancak pek çok kadında görülen belirtilerden birisi de göğüslerde meydana gelen hassasiyet ve aynı zamanda meme uçlarında ve çevresinde görülen değişikliklerdir.

Kadınlarda hem hamilelik döneminde hem de adet döneminde göğüslerde pek çok değişiklik görülebilmektedir. Ancak her değişikliğin kesinlikle hamilelik belirtisi olarak düşünülmeyeceğini de ayrıca belirtmek gerekmektedir. Gebelik ile ilgili net bir teşhisin konulabilmesi için birden fazla ve net belirtinin olması ve doktora gidilmesi de gerekmektedir.

Memenin Etrafındaki Kabarcıklar Hamilelik Nedeniyle Olabilir Mi?

Memenin etrafındaki kabarcıklar hamilelik nedeniyle olabilir. Ancak bu mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Ancak yine de hamileliğin önemli bir işaretidir.

Eğer kadın hamile kalmaya çalışıyor veya hamilelik şüphesi içindeyse, memenin etrafındaki kabarcıkların hamilelikle ilgili olması daha olasıdır. Bu kabarcıklarla birlikte hassasiyet ve dolgunluk hissi de varsa, hamilelik ihtimali daha da yüksektir.

Memenin etrafındaki kabarcıklar ve renk değişikliklerinin sadece hamile belirtisi ile ilgili olmayacağını söylemek mümkündür. Kadınlarda hamilelik döneminin ilk dönemlerinde göğüslerde yoğun bir hassasiyet yaşanabilmektedir. Ayrıca göğüslerin kahverengi kısımlarında meydana gelen kabarcıklar da pek çok kadında hamilelik belirtisi içerisinde yer alabilmektedir.

memenin etrafindaki kabarciklar hamilelik belirtisi mi
Memenin etrafındaki kabarcıklar hamilelik belirtisi mi

Genel hamilelik belirtileri olan tüm unsurlar pek çok kadında gebelik döneminin başlarında yaşanabilmektedir. Bu durumlar gebelik şüphesini kuvvetlendirmektedir. Ancak sadece bir iki adet belirti kesinlikle gebeliğe işaret etmemektedir. Bunun için kadında sadece memenin etrafında kabarcıklar var ise bunun tek başına hamileliği desteklediği veya işaret ettiği söylenemez.

Hamilelikte Memelerde Meydana Gelen Değişiklikler

Gebelik döneminin ilk günlerinde değişen hormonlardan dolayı kadınlarda göğüs bölgesinde pek çok belirti de meydana gelebilir. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

Göğüslerde Karıncalanma

Gebeliğin memelerde meydana getirdiği en belirgin belirtilerden birisi de göğüslerde karıncalanma olmasıdır. Özellikle sık sık karıncalanma meydana gelmesi kişinin gebelik ile ilgili şüphe duymasına etki edebilmektedir.

Göğüs Uçlarının Daha Belirgin Olması

Kişinin göğüs uçlarının daha belirgin ve büyük olması da karıncalanma ile ilgili hamilelik için gösterilen belirtiler arasında yer almaktadır.

Ağrı ve Hassasiyet

Göğüslerde adet dönemindekine benzer ağrıların ve hassasiyetin hissedilmesi de yine hamilelik belirtileri içerisinde yer almaktadır. Meme ucu ile memenin geneli etrafında yaşanılan ağrı ve hassasiyet de en sık görülen gebelik belirtilerindendir.

Yukarıda bahsedilen meme bölgesinde meydana gelen belirtilere ek olarak vücudun pek çok yerinde de farklılıklar görülebilmektedir. Özellikle kasık ve bacak ile bel bölgesinde hissedilen baskı ve ağrılar da en sık görülen hamilelik belirtilerindendir. Memenin kahverengi olan kısmında kabarcık olması da gebelik şüphesini artırabilir. Ancak baş dönmesi, mide bulantısı, kokulu idrar, tat ve koku duyusunda biraz daha hassas olma ve adetin gecikmesi en kuvvetli gebelik belirtileri içerisinde yer almaktadır.

Sayılan tüm belirtilerin görülmesi veya birkaçının yoğun olarak hissedilmesi durumunda hamilelik testinin yapılması ve uzman bir doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Meme Ucundaki Hassasiyet Gebelik Belirtisi Midir?

Hem hamilelik sırasında hem de gebelik sonrasında özellikle kadınların göğüs bölgesinde pek çok farklı değişiklik meydana gelebilmektedir. Özellikle göğüs bölgesinde değişiklikler meydana geliyor ve adet gecikmesi de yaşanıyor ise hamilelik testinin yapılması önerilmektedir.

Meme ucundaki renk değişimleri, kabarcıklar ve hassasiyet en kuvvetli hamilelik belirtisi içerisinde yer almaktadır.

En Belirgin Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

meme etrafindaki kabarciklar hamilelik belirtisi mi
Meme etrafındaki kabarcıklar hamilelik belirtisi mi

Memenin etrafındaki kabarcıklar en belirgin hamilelik belirtilerindir. Ağrılı ve sızlayan göğüs uçları da bu belirtiye eşlik edebilmektedir.

Meme başının renk olarak daha koyu bir renk alması ve büyüklük olarak da normalden daha büyük olması da hamileliğin en net belirtileri içerisinde gösterilmektedir. Meme ucu biraz daha koyu bir renk alarak aynı zamanda biraz daha genişleyebilmektedir.

Akıntı şeklindeki hafif kanama da hamileliğin erken dönemi ile adetin çakışması döneminde görülebilmektedir. Oldukça hafif ve pembe renk olacak şekildeki akıntılar hamilelik belirtisi olarak sıralanabilir.

Hamileliğin erken dönemlerinde daha sık idrara çıkmak istemek hemen her kadında görülen belirtilerden biridir. Vücudun çalışma sisteminin değişen hormonlar ile birlikte daha hızlı çalışmasının bir sonucudur. Ayrıca idrar torbası hamilelik döneminde rahmin büyümesi ile biraz daha küçülmektedir. Bu da kişinin daha sık aralıklar ile idrara çıkmasına neden olabilmektedir.

Halsizlik ve sürekli uyuma isteği ise gebeliğin ilk günlerinde yoğun olarak hissedilebilir. Değişen hormonlara bağlı olarak kişinin metabolizması daha hızlı çalışacağı için daha fazla enerji harcayarak daha çabuk yorulduğunu hissedecektir.

Mide bulantısı ve baş dönmesi yanı sıra memenin etrafındaki kabarcıklar net bir şekilde gebelik belirtisi olarak sayılabilmektedir. Bu belirtileri yaşıyorsanız kanda gebelik testi yapma zamanı gelmiş demektir. Şüpheleri gidermek için en kısa zamanda bir test yapın ve hamileyseniz gerekli kontrollere mutlaka gidin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.