Hamileyken

Maydanoz Hamilelikte Zararlı Mı?

23.11.2021
419
Maydanoz Hamilelikte Zararlı Mı?

Maydanoz hamilelikte sağlıklı bir bitki olarak kabul edilir. Ancak hamile kadınlar maydanoz yiyebilir mi? Makale, bu bitki hakkında tüm bilgileri ve hamilelikte maydanoz yemek ile ilgili detayları içermektedir.

Hamilelik, her kadının hayatında çok özel bir dönemdir. Mükemmel haberi öğrendikten sonra, anne adayları önce sadece sağlıklı yiyecekleri seçerek beslenmelerini gözden geçirirler.

Maydanozun İçeriği

Maydanoz içeriğinde birçok vitamin ve mineral içerir:

B vitaminleri: Sinir ve kardiyovasküler sistemler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir;

C vitamini: Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur;

PP vitamini: Metabolizma üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir;

A vitamin: Hücre yaşlanmasını yavaşlatır, bağışıklığı artırır;

E vitamini: Gebe kalma şansını artırır;

K vitamini: Cilt yaralarının hızlı iyileşmesini destekler;

Magnezyum: Kas dokusunu ve sinir sistemini destekler;

Kalsiyum: Kemikleri güçlendirir;

Demir: Dolaşım sistemine yardımcı olur;

Çinko: Beyni uyarır ve cinsel aktiviteyi arttırır.

Maydanoz hamilelikte zengin bileşimi göz önüne alındığında, vücuda kesinlikle yarar sağlar. Ancak hamileyken doktorlar tarafından kategorik olarak yenmemesinin gerekli olduğu dönemler vardır.

Maydanozun Hamilelikte Faydaları

Sebzeler ölçülü tüketilirse anne ve bebeğe fayda sağlar. Her şeyde olduğu gibi maydanozun fazla tüketilmesi önerilmez.

Maydanozun içeriğinde bulunan antioksidanlar şunları önlemeye yardımcı olur:

  • Sinirlilik ve uykusuzluk;
  • Vücut ısısında keskin bir artış;
  • Kan damarlarıyla ilgili sorunlar;
  • Eklem ağrısı;
  • Bağışıklığın artırılması.

Maydanoz da dahil sebzelere alerji veya böbrek ile ilgili sorunlar yoksa, sebzeler hamileliğin ikinci üç aylık döneminden itibaren beslenmeye dahil edilebilir.

İlginç bir bilgi: Eski Mısır’da maydanoz sadece süs ve şifalı bitki olarak kullanılmış, ancak çok daha sonra normal yemeklerde kullanılmıştır.

Hamilelikte Maydanoz Yemek Zararlı Mıdır?

maydanoz hamilelikte zararli midir
Maydanoz hamilelikte zararlı mıdır

Maydanoz hamilelikteki döneme ve gebeliğin seyrine bağlı olarak zararlı olabilir. Hamilelikte Düşük Riski Ne Zaman Biter? daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğin erken döneminde kadın vücudu büyük stres altındadır. Hormonal düzen, fetüsü olumsuz etkilerden korumak için önemli ölçüde değişir. Kadının bağışıklığı ilk trimesterde azalır ve bakteri ve mikroorganizmalara karşı savunmasız hale gelir.

İlk üç aylık dönemde

Erken evrelerde maydanoz yemek vücudun koruyucu özelliğini arttırır. Bu kadar faydalıysa, o zaman bir soru ortaya çıkıyor; maydanoz hamilelikte neden yememeli?

Gerçek şu ki maydanoz, kas organlarını uyaran maddeler içerir. Bu nedenle, hamileliğin erken evrelerinde maydanozun fazla yenmesiyle düşük yapma olasılığı artar.

Not: Eski zamanlarda maydanoz popüler bir kürtaj yardımcısıydı. İstenmeyen hamilelik durumunda kadın, gebeliğin ilk birkaç haftasında düşük yapmak için bol miktarda maydanoz tüketmiştir.

Hamile kadın maydanozu seviyorsa ve rahim kasılma vakaları olmadıysa, yemekler için baharat olarak maydanoz beslenmeye ölçülü olarak dahil edilebilir.

İkinci üç aylık dönemde

Hamileliğin en sancılı dönemi geride kaldı ve vücut tüm değişikliklere alıştı. İlk üç aylık dönemde rahim kasılma probleminiz yoksa, hamileliğinizin ortasında güvenle beslenmenize maydanoz ekleyebilirsiniz.

Maydanoz hamilelikte bebeğin kemiklerinin oluşumu için önemli miktarda kalsiyum içerir. Maydanoz ayrıca sinir ve dolaşım sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir ve hamile kadın vücudunun demir ihtiyacının karşılanmasına büyük katkı sağlar.

Tüm faydalarına rağmen, bu türden sebzeler beslenmeye dikkatle dahil edilmelidir. İkinci trimesterde, doktor tarafından özel tavsiyeler olmadıkça günde 15 gramdan fazla maydanoz tüketilmemesi önerilir.

Üçüncü üç aylık dönemde

Hamileliğin sonlarına doğru birçok kadın kansızlık problemiyle karşı karşıya kalır. Bu tehlikeli bir durumdur. Tedavi edilmezse anne karnında bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir.

Maydanoz hamilelikte demir eksikliğinin giderilmesine katkı sağlayabilir. Günde 15 gram maydanoz tüketimi annenin dolaşım sistemini hemoglobin kaybından korur.

Maydanozun bileşimdeki kalsiyum kemik dokusu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Hamilelikte kalsiyum eksikliği yaygın bir problem olduğundan, maydanoz hamile kadının dişlerini güçlendirir.

Maydanoz hamilelikte şişliği azaltır. Şişkinlik hamileliğin son aşamalarında yaygın bir sorundur. Önerilen maydanoz miktarı en fazla günde 15 gramdır. Fazla yemek erken doğum için tehlikeli olan rahimin gerilmesine neden olur.

Hamilelikte Maydanoz Suyu Düşüğe Neden Olur Mu?

hamileyken maydanoz suyu dusuge neden olur mu
Hamileyken maydanoz suyu düşüğe neden olur mu

Hamileyken maydanoz suyu düşüğe neden olabilir. Maydanoz suyu içmenin sağlığa faydaları olmasına rağmen, hamilelikte maydanoz suyu düşüğe neden olabilmektedir.

Maydanoz içinde yer alan bazı maddeler rahim kasının gerilmesine neden olabilir. Bu nedenle maydanoz suyu düşük nedeni olduğunu düşünülmektedir. Ne var ki bu konu hakkında yapılan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor.

Özellikle hamileliğin ilk haftalarında maydanoz suyu içmek düşük olmasına neden olur. Düşük olması için maydanoz miktarı da önemlidir. Buradan 80 ila 100 gramdan fazla maydanoz içeren su anlaşılmalıdır.

Bebek düşürme maydanoz suyu

Hamile kadınlar herhangi bir zamanda sadece taze veya kuru maydanoz yiyebilirler. Maydanoz suyu yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içerir. Hamileyken maydanoz suyu içmek hamileliğin tüm trimesterlerinde rahim kasılmalarına yol açarak düşüğe neden olabilir.

Maydanoz kaynatılarak elde edilen su hamile kadınlar için yararlıdır, ancak içmek için değil, baş ve saç derisinin durumunu iyileştirmek içindir. Bu su saçlara ve bacakların şişmesini gidermek için yararlıdır.

Sonuç olarak, maydanoz hamilelikte faydalıdır ancak uygun miktarlarda, yeşil veya kuru olarak yenilirse. Hamilelikte maydanoz suyu düşük yapmaya neden olabilir. Geçmişte maydanoz suyu düşük yapmak için kadınlar tarafından tercih edilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.