Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

09.12.2021
2.683
Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasına rağmen, antik Maya Takvimi bebeğinizin cinsiyetini bulmaya çalışmak hala popülerdir.

Bebeğim erkek mi kız mı olacak? Kadınların hamile kalmadan önce ve hamile kaldıktan sonra cevabını en çok merak ettiği sorudur. Bilimsel bir temeli olmamasına rağmen Maya takvimini kullanmak doğacak bebeğin cinsiyetini bulmaya çalışırken en azından güzel bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için birçok eski “yöntem” vardır. İğne testi, Çin Takvimi, göbek şekli… daha birçok yöntem.

Tüm dünyada bu yöntemler teknolojinin ortaya çıkmasından çok önce, bebeğin cinsiyetinin yalnızca doğum anında kesin olarak bilindiği zamanlarda ortaya çıkmıştır.

Gerçek şu ki bu cinsiyet tahmin yöntemleri nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Ve günümüzde 4D ultrason gibi gelişmiş yöntemlerle bile bebeğin cinsiyetini öğrenmek her zaman heyecan vericidir.

Maya Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılan Maya Takvimi, mayalar tarafından matematiksel hesaplamalar ve biraz astronomi ile yapılmıştır. Mayalar birçok yetenekleriyle bilinen bir topluluktur. Bunlar özellikle matematik konusunda çok iyi tanınırlardı.

Maya Takvimi bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için annenin yaşını ve gebe kalma ayını kullanır. Aşağıda göreceğiniz gibi bu yöntem ile cinsiyet hesaplaması yapmak çok basittir.

Maya Takvimi cinsiyet hesaplaması için gerçek yaşınızı ve hamile kaldığınız veya kalacağınız ayı bilmeniz yeterlidir. Elde edilen her iki sayı da çift veya tek ise bebeğin cinsiyeti kız olur. Her iki sayıdan herhangi biri tek, diğeri çift ise bebek cinsiyeti erkek olur.

maya takvimi cinsiyet hesaplama
maya takvimi cinsiyet hesaplama

Maya Takvimine göre cinsiyet hesaplaması yaparken, hamile kaldığınız veya kalmayı planladığınız aydaki yaşınızı baz almalısınız.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Sarı Akıntı Normal Mi?

Maya Takvimi örnek cinsiyet hesaplama

Örnek 1:

 • Annenin gebe kaldığı yaş: 29
 • Gebeliğin gerçekleştiği veya planlanan ay: Mart (3.ay)
 • Bebek cinsiyeti: Kız

Örnek 1 de görüleceği gibi, anne yaşı 29 tek sayı, gebe olunan veya hamile kalmayı planladığınız ay 3.ay tek sayı olduğu için Maya Takvimi cinsiyet hesaplamasına göre her iki sayı da tek olduğundan bebeğin cinsiyeti kız olur.

Örnek 2:

 • Annenin gebe kaldığı yaş: 27
 • Gebeliğin gerçekleştiği ay: Ekim (10.ay)
 • Bebek cinsiyeti: Erkek

Örnek 2’den de göreceğiniz üzere, anne 27 yaşında hamile kalmış veya kalmayı planlıyor ve ekim ayında yani 10. Ayda hamile kalıyor veya kalmayı planlıyor. Bu durumda Maya Takvimine göre bebeğin cinsiyeti sayılardan biri tek, diğeri çift olduğu için bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır.

Bu yöntemin bilimsel olarak kanıtlanmadığını ve sadece doğum uzmanınızın size güvenilir bir sonuç verebileceğini tekrar vurguluyoruz.

Ancak bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız Maya Takvimini kullanarak tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Bunu bir eğlence olarak değerlendirin ve daha sonra işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ümran dedi ki:

  Sizce nedir

 2. Dilek dedi ki:

  36 yaşında hamile kaldım 6 Ocak son adet tarihim bilen ne olduğunu söyleyebilir mi

  1. admin dedi ki:

   Maya Takvimi cinsiyet hesaplamasında gerçek yaşınızı ve hamile kaldığınız veya kalacağınız ayı bilmeniz yeterlidir. Elde edilen her iki sayı da çift veya tek ise bebeğin cinsiyeti kız olur. Her iki sayıdan herhangi biri tek, diğeri çift ise bebek cinsiyeti erkek olur.

  2. Suna dedi ki:

   Yas31 hamile kalma ayi 2

 3. Gönül dedi ki:

  33 yaş adet tarihi 9 ay cinsiyet tahmini

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.