fbpx

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

20.02.2022
481

Kürtaj, birçok kadında sıkıntıya neden olabilen jinekolojik bir işlemdir. Bir tür ameliyat olduğu için ağrı ve iyileşme en çok korkuya neden olan faktörlerden bazılarıdır.

Prosedür genellikle, durumu kadın için daha da zor hale getiren, eksik düşük veya düşük vakaları gibi hassas durumlarda gereklidir.

Buna rağmen kürtajın tek etkili tedavi ve teşhis yöntemi olduğu ve kadının önemli sağlık komplikasyonlarını önlemesine yardımcı olduğu durumlar vardır.

Aşağıdaki kürtajın nasıl yapıldığını, anestezi tipini ve iyileşme için gereken bakımı açıklıyoruz.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, kadının rahmini temizlemek için yapılan tıbbi bir işlemdir. Endoservikal küretaj (sadece endoservikal kanala erişim) ve rahim kürtajı olmak üzere ikiye ayrılır.

Endoservikal tipte prosedür hastalıkların teşhisine yöneliktir. İçinde endoservikal rahim dokusutoplanır ve laboratuvar analizleri ve polip ve servikal kanal lezyonları gibi hastalıkların teşhis edilmesi için kullanılır.

Rahim kürtajı ise, normal doğumdan sonra (plasentayı çıkarmak için) eksik düşük meydana geldiğinde veya polip, endometriyal hiperplazi ve endometrial gibi endometriyal hastalıkları tedavi etmek için yapılan bir işlemdir.

Karmaşık bir işlem olmasa da invaziv bir tedavi ve tanı yöntemidir. Küret adı verilen, kaşığa benzer bir aletle yapılır.

Sorumlu doktor jinekologdur. Rahim dokularını ve atıklarını doğum kanalından sıyırır.

Kadının ağrı hissetmemesi için kürtaj mutlaka genel, spinal veya epidural anestezi ile yapılmalıdır.

Bu işlemin süresi değişebilir, ortalama 15 ila 30 dakika sürer. Daha karmaşık durumlarda daha uzun sürebilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Jinekolojik kürtaj, kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlar tarafından gerçekleştirilen tıbbi bir işlemdir. Küret adı verilen kaşık benzeri cerrahi aletle rahim içinin kazınmasından ibarettir.

Anestezi kullanmak gereklidir ve hastanede yapılmalıdır. Bu kazıma işlemi dikkatli şekilde yapılsa da hastanın ağrı hissetmemesi için anestezi altında yapılması zorunlu bir işlemdir.

Kurtaj Nasil Yapilir
Kürtaj Nasıl Yapılır

Tanı için kürtaj yapıldığında materyal toplanır ve analize (biyopsi) gönderilir.

Genişleme kendiliğinden olmadığında uyarılması gerekir. Bunun için cerrahi aletlerin veya ilaçların kullanımı tercih edilebilir.

Kürtaj Ne Zaman Gereklidir?

Kürtaj için ana öneri, düşüğün tamamlanmaması durumunda rahimin boşaltılması veya doğumdan sonra uterusun temizlenmesidir. Ancak bu durumlarda bile vakumlu rahim temizleme gibi işlemlerle değiştirilebilir.

Kürtaj için ilk öneriler aşağıdaki durumlarda geçerlidir:

 • Düşük olduğunda, özellikle kalıntılar rahimde 4 haftadan uzun süre kaldığında kalıntılarının kazınması;
 • Plasenta kalıntıları şüphesi varsa, normal doğumda plasenta kalıntılarının çıkarılması.
 • İyi huylu tümörlerin çıkarılması (rahim polipleri);
 • Embriyosuz bir yumurtanın çıkarılması (anembriyonik gebelikler);
 • Endometrium kanseri teşhisi;
 • Endometrial hipertrofinin araştırılması.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Lohusa Kadının Mezarı 40 Gün Açık Olur Ne Demek?

Küretaj Riskleri Nelerdir?

Bazı özel durumlarda kürtaj yapmama riski artar. Bu, tanısal kürtaj için değil, tedavi olarak yapılanlar için geçerlidir.

Örneğin kürtajdan sonra, septik kürtaj, ateş, kadında kalp atış hızının artması gibi sorunlara neden olabilen bir enfeksiyon türü gibi komplikasyonlardan kaçınmak için kadının rahminin temiz olması gerekir. Bu gibi durumlarda, rahim kaybı ve hatta septik şok ve ölüm riski mevcuttur.

Bu tür bir komplikasyon düşükte çok yaygın değildir, bebek aldırma vakalarında daha sık görülür. Bununla birlikte, olası bir risktir ve bu nedenle rahimi temizlemek için tedavilere ihtiyaç vardır.

Tutulan plasentayı çıkarmak için kürtaj yapıldığında da aynı durum söz konusudur.

Kürtaj Sonrası Hastanede Kalma Süresi Ne Kadardır?

İşlem yapıldıktan sonra kadının hastanede birkaç saat gözlem altında kalması gerekir, ancak kürtaj yapıldıktan yaklaşık 6 saat sonra taburcu edilebilir.

Kadın evde dinlenme devam etmelidir. İşlem günü yemeklerin hafif olması ve fiziksel efor gerektiren aktiviteler yapılmaması önemlidir.

Kadının evde dinlenmesi için gereken süre, herhangi bir komplikasyon olmadığında 1 ila 3 gün arasında değişebilir. Bu şekilde kadın, faaliyetlerine kısa sürede devam edebilecektir.

Bazı kadınların, işlemi yapan doktor tarafından değerlendirilecek olan daha uzun bir dinlenme süresine ihtiyacı olabilir.

Kürtajdan Kaç Gün Sonra Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Ortalama olarak kadın işlemden sonra iki hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Bu süre, bölgede ağrı veya olası enfeksiyonlar gibi risklerden ve komplikasyonlardan kaçınarak rahmin tamamen iyileşmesini sağlar. Kadının neden kürtaj yaptırdığına bağlı olarak bu süre değişebilir.

Rahmin tamamen iyileşmesi ne kadar sürer?

Kürtaj sonrası rahmin tamamen iyileşmesi için gereken süre, kürtajın nedenine bağlı olarak değişebilir. Daha ileri gebeliklerdeki kürtaj vakalarında, iyileşme süresi ortalama 40 gün olabilir.

Tanısal kürtaj daha hafif bir işlem olduğu için iyileşme süresi daha hızlı olabilir. Çünkü rahim dokusunun toplanması rahmi temizlemek için yapılan kürtaj ile karşılaştırıldığında daha az hasara neden olur.

Kürtaj İçin Ne Tür Anestezi Kullanılır?

Kadının ağrı hissetmemesi için kürtaj yapılırken anestezi zorunludur. Ancak hekimin kadının fiziksel durumunu göz önünde bulundurması gerektiğinden, işlem için uygulanan tip her hastaya göre değişebilir. Bu nedenle genel, epidural veya spinal anestezi kullanılabilir.

Genel anestezide, işlem sırasında kadının bilinci yerinde değildir ve ancak kürtaj tamamlandığında uyanır.

Epidural ve spinal anestezi bölgesel anestezidir. Omurgadan bele sokulan bir iğne kullanılarak uygulanır.

Anestezi omurilik sıvısına uygulanarak kas gevşemesine ve geçici uyuşukluğa neden olur. Bu tip genellikle sezaryen doğumlarda kullanılır.

Normal doğumlarda daha sık görülen epidural anestezi durumunda, anestezik, epidural bölgeye (spinal kanal çevresine) yerleştirilen bir kateter aracılığıyla enjekte edilir.

Böylece işlem sırasında kadın vücuduna sürekli anestezi uygulamak mümkündür.

Kürtajdan Sonra Ne Kadar Süre Kanama Olabilir?

Kürtajdan sonra birkaç gün az miktarda kanama normal kabul edilir. İşlemin nedenine bağlı olarak, bu semptom üç gün hatta iki hafta sürebilir.

Hafif kanama olmasına ve başka bir belirti olmamasına rağmen kadının kürtajı yapan doktora bilgi vermesi önemlidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Düşükten Sonra Vücudun Toparlanması

Bu kanamanın gün içinde tamamen durana kadar azalması beklenir.

kurtaj sonrasi kanama
kürtaj sonrası kanama

Kanama yoğunsa, çok güçlü veya kokusu değişirse, pıhtılaşmışsa ve hastanın başka semptomları varsa (örneğin kolik ve ateş), nedeni araştırmak için jinekoloğa başvurmak önemlidir.

Bu durumlarda kanamanın nedenini anlamak ve uygun tedaviyi başlatmak için başka lokal testler yapılabilir.

Kürtaj sonrası gerekli bakım

Normal olarak kürtajdan sonra iyileşme basit olarak kabul edilir. Sadece dinlenme ve biraz bakım gerektirir.

Genel olarak ilk günlerde kadınların fiziksel efor sarf etmesi, işe gitmek, egzersiz yapmaktan veya ev işleri yapmaktan kaçınması önerilir.

Bu nedenle kadının bu zamanı mümkün olduğunca dinlenmek için kullanması idealdir.

Diğer önlemler şunlardır:

 • Özellikle erken gebelikte kürtajda iki hafta cinsel ilişkiden kaçının;
 • Geç kürtajlarda veya enfeksiyon varlığında kadının hastanede daha uzun süre kalması ve antibiyotik ilaç kullanması gerekebilir;
 • Bir sonraki adet döngüsü tamamlanana kadar yalnızca duşta banyo yapmayı tercih edin;
 • Vajinal hijyen için jel vb. kullanmayın;
 • Kürtaj yaptıktan sonraki ilk ay içinde hijyenik ped kullanmayın.

Kadının fiziksel sağlığı için özen gösterilmesi gerektiği gibi, kürtaj sonrası psikolojik danışmanlık önerilebilir. Böylece kadın ruhsal olarak çöküntüden kurtulabilir.

Kürtaj Acıtır Mı?

Anestezi altında yapılması gerektiği için prosedürün kendisi acıtmaz. İyileşme sırasında adet ağrılarına benzer kramplar yaşayabilir. Bu kramplar, işlem sırasında rahmin yoğun kasılması sonucu oluşan bir kramp türüdür.

Bununla birlikte ağrı iyileşme boyunca sabit olmamalı veya yoğun olmamalıdır. Eğer öyleyse, hasta doktora görünmelidir.

Bu rahatsızlığı gidermek için doktor ağrı kesici ve sıcak su torbası kullanımını önerebilir.

Kürtaj Sonrası İlk Adet Nasıldır?

Kürtajdan sonraki menstrüasyonda gecikme gibi bazı değişikliklere neden olabilir. Ayrıca kadında normalden daha fazla ağrılı kramplar olabilir.

Menstrüel kanda pıhtıların varlığı da ortaya çıkabilir. Ancak bu, yeni bir düşük veya uterusta hala mevcut olan düşük kalıntıları anlamına gelmez.

Bu pıhtılar önceki aydan kalmış olabilecek dokulardır.

Kürtaj Tehlikeli Bir İşlem Midir?

Nispeten basit bir prosedür olmasına ve nadir görülen komplikasyonlara rağmen, risk olasılığı mevcuttur. Başlıcaları yaralanmalar, uterus perforasyonu, enfeksiyonlar ve kanamadır.

Bu komplikasyonların bazıları doğrudan bu prosedürle değil, doktorun teknikleriyle ilgilidir.

Bu nedenle kadının birkaç saat hastanede müşahede altında kalması gerekir. Ağrı veya ağır kanama belirtisi varsa tedaviye acilen başlamak mümkündür.

Kürtaj Sonrası Belirtiler Nelerdir?

Kürtajdan sonra hafif kanama ve hafif kramp gibi bazı semptomların yaygın olduğu kabul edilir.

Diğer belirtiler daha ciddi bir komplikasyona işaret edebilir ve aşağıdakiler gibi tıbbi yardıma ihtiyaç olduğunu gösterebilir:

 • Pedin her zaman değiştirilmesini gerektiren şiddetli kanama;
 • Analjezik ilaç uygulaması ile bile düzelmeyen şiddetli ağrı;
 • Ateş;
 • Kötü kokulu vajinal akıntı.

Adet döngüsündeki gecikme, endişe verici bir semptom olarak kabul edilmez.

Kürtaj Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Sorunsuz bir kürtaj, kadının doğurganlığını etkileyen bir işlem değildir. Ancak yeni hamilelik denemek için kadının 3 ile 6 ay arasında değişebilen bir süre beklemesi gerekir.

Düşük erken hamilelik sırasında meydana geldiyse, kadının yeni bir hamilelik planlamaya başlamak için en az 3 ay beklemesi önerilir.

Daha ileri gebeliklerde ise minimum bekleme süresi 6 aydır. Bu süre, işlemden sonra ortaya çıkabilecek ve yeni hamileliği zorlaştıracak rahim içi yapışıklık olmaması için gereken bir zamandır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.