fbpx

Kolostrum Nedir ve Neden Önemlidir?

05.02.2022
618

Kolostrum, diğer adıyla ağız sütünün bebek için sayısız faydası ve gelecekteki hastalıkları önleyebilecek antikorları vardır.

Anne sütü yeni doğan bebek için en iyi besin olarak kabul edilir. Yaşamın ilk 6 ayında gerekli tüm besin maddelerini içerir.

Hamileliğin sonlarına doğru kolostrum, süt anne tarafından üretilmeye başlamadan önce bir sinyal vermeye başlar. Bu ilk besin maddelerinin bebeğe iletilmesinden sorumlu olacaktır.

Ağız sütü, bebeğin büyümesine ve gelişmesine, ayrıca sindirim ve bağırsak sisteminin olgunlaşmasına katkıda bulunan temel besinler açısından zengindir.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum (ağız sütü) gebelikte anne tarafından hamileliğin sonlarında üretilen ve bebeğin ilk besin maddesini içeren, koyu, sarımsı bir süttür.

Annenin vücudu tarafından az miktarda üretilir ve ilk 3 gün besleme başına 2ml ile 20ml arasında değişir. Bu miktar yeni doğan bebeğin mide kapasitesi ile orantılıdır.

Ancak ağız sütünün miktarı, daha önce emzirmiş olan kadınlarda daha fazla olabilir. Ağız sütünün miktarı her kadında ve her hamilelikte farklı olabilir.

Normal sütle karşılaştırıldığında, daha viskozdur ve daha yüksek mineral ve vitamin konsantrasyonuna sahiptir.

Ağız sütü savunma hücreleri açısından zengindir ve bu nedenle savunmasını anne sütü ile alan yenidoğanların bağışıklığı henüz tamamlanmadığı için bağışıklık sistemi için gereklidir.

Kolostrum her 100 ml’de aşağıdaki besinleri içerir.

37 ila 41. gebelik haftaları arasında doğan bebek (termde):

  • Kalori: 45kcal;
  • Lipitler: 1.8g;
  • Proteinler: 1.9g;
  • Laktoz: 1,9g.

37. gebelik haftasından önce doğan bebek (preterm):

  • Kalori: 58kcal;
  • Lipitler: 3g;
  • Proteinler: 2.1g;
  • Laktoz: 5g.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Lohusa Kadın 40 Gün Dışarı Çıkmaz Mı?

Kolostrumun Bebek İçin Faydaları Nelerdir?

Kolostrumun Bebek Icin Faydalari
Kolostrumun Bebek İçin Faydaları

Ağız sütü yeni doğan bebek için en ideal gıdadır. Bebeğinizin gelişimini uyaran proteinler ve besinler açısından zengindir ve bebeğinizin bağışıklık sistemi için kritik öneme sahiptir. Yeni doğan bebeğin tam gelişmeyen bağırsak sitemleri nedeniyle, bebeklerde kabızlık oluşmasını engeller.

Yeni doğan bebek için kolostrumun başlıca faydaları başlıklar halinde şunlardır:

Enfeksiyonlarla mücadele eder

Kolostrum ile gelen beyaz kan hücreleri, vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bebeğin kendi savunmasını geliştirmesine yardımcı olacak olan antikorların büyük bölümünü ağız sütüyle alır.

Bebek doğduğunda anne rahmi savunmasızdır. Bu nedenle ağız sütünde bulunan antikorlar, anne vücudunu dış ortama hazırlamaya yardımcı olur.

Ağız sütü bebeğin bağırsak fonksiyonuna yardımcı olur. Ağız sütünde bulunan antikorlar, sadece bebekteki hastalıkları önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak mukusunuzu da kaplar. Bağırsak tarafından üretilen bu jelimsi salgı, dışkı yolunu kayganlaştırır ve korur, tahliyeyi kolaylaştırır.

Ağız sütünün ayrıca yenidoğan üzerinde müshil etkisi vardır ve sık sık kaka yapmasına neden olur. Bu, annenin rahminde ona zarar verebilecek herhangi bir şeyin temizlenmesine yardımcı olur.

Kolostrumda bulunan probiyotikler, bebeğin bağırsaklarında iyi bakterilerin gelişimini uyarır ve bağırsak florasını dengeler.

Bebeğe vitamin ve mineral sağlar

Kolostrumda bulunan beta-karoten ve A vitamini bebeğin görüşü için önemlidir ve oküler dejenerasyonu ve kataraktı önler.

Genel olarak yeni doğan bebekler düşük A vitamini ile doğar ve kolostrum bu eksikliğin giderilmesine yardımcı olur.

Kalbin çalışmasına yardımcı olan ağız sütü, bebeğin kemiklerini güçlendiren ve ayrıca bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olan magnezyum ve bakır gibi mineraller açısından da zengindir.

Ağız sütünde yeni doğan bebeğin beyninin gelişmesine yardımcı olan çinko da vardır. Normal anne sütünden yaklaşık dört kat daha fazla çinko bulunur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Düşükten Sonra Parça Kalması Belirtileri

Kolostrum Ne Zaman Oluşmaya Başlar?

Bebeğin ilk sütü hamileliğin son üç (25-42 hafta) ayında kadın tarafından üretilmeye başlar. Bu aşamada, süt üretiminden sorumlu hormonlar (prolaktin ve laktojen) zaten faaliyettedir. Gebeliğin sonlarında göğüsten sızıntı yapmaya başlayabilir ve bazı durumlarda doğumdan önce belirti vermez.

Hamilelikte göğüsten süt sızması normaldir ve her kadında ortaya çıkmayabilir. Bebek doğduktan sonra, yenidoğanı beslemek için gereken süre olan bir hafta boyunca kolostrum üretimi devam eder.

Anneden anneye büyük farklılıklar nedeniyle ağız sütü süresi iyi tanımlanmamıştır. Bazı uzmanlar, doğumdan sonraki ilk günden beşinci güne kadar ağız sütü üretildiğini dikkate alır.

Doğumdan yaklaşık 5 gün sonra kolostrum, daha sonra emzirme dönemi boyunca bebek için besin görevi görecek olan normal süt olmak üzere değişikliklere uğramaya başlar.

Ağız sütü ne renk olur?

Agiz sutu ne renk olur
Ağız sütü ne renk olur

Ağız sütü sarı renk olur ve genellikle turuncuya dönüktür. Bunun nedeni, vücuttaki sağlıklı hücreleri serbest radikallerin etkisine karşı koruyan bir antioksidan pigment olan, yüksek beta-karoten içeriğidir. Kıvamı genellikle koyu ve yapışkandır.

Annenin daha sonra üreteceği süte pek benzemez. Bebeğin ilk sütü, bileşiminde potasyum ve sodyum içerdiğinden tuzlu bir tada sahiptir.

Kolostrum Gelmesi Doğum Belirtisi Midir?

Ağız sütünün hamile bir kadının göğsünden çıkması, bunun doğum belirtisi olduğu anlamına gelmez. Hamilelik sırasında memeden sıvı ve salgıların sızması çok normaldir.

Bazı kadınlarda kolostrum doğumdan önce çok fazla sızar, bazılarında ise hiç görünmeyebilir. Hamilelikte cinsel ilişki olmasının bu sızıntıyı uyarabileceği dikkat çekicidir.

Umarız yeni doğan bebekler için çok önemli olan ağız sütüyle ilgili temel şüpheleri giderebilmişizdir. Burada bahsetmediğimiz başka sorularınız mı var? Yorumlarda bize sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.