fbpx

Klomen Kullanımında İkiz Gebelik

07.07.2021
6.060
Klomen Kullanımında İkiz Gebelik

Klomen kullanımında ikiz gebelik her 20 kadından sadece birinde görülen bir durumdur. Yumurtlamayı başlatmak için ağızdan alınan bir hap olan Klomen, kadınlarda yüzde 5 ila 8 arasında ikiz gebelik ile sonuçlanır. Klomen kullanıp ikiz hamile kalanlar 10 hamilelikte birden azdır. Klomen’de üçüz (veya daha fazla) gebe kalma olasılığınız daha da düşüktür. Normal gebeliklerde ikiz gebelik olasılığı ise 80 gebelikte 1 dir.

Doğurganlık ilaçlarının birden fazla bebeğe hamile kalmaya neden olma olasılıkları oldukça yüksektir. Yani kadın bir kerede birden fazla bebeğe gebe kalır. Klomen kullanımında ikiz gebelik, üçüz veya daha fazla bebeğe sahip olabileceklerini göz önünde bulundurmalıdır.

Klomen (klomifen) alıyorsanız, aynı anda iki veya daha fazla bebeğe sahip olma olasılığı konusunda gergin (veya heyecanlı) olabilirsiniz. Bununla birlikte, aşılama yöntemi (IUI) veya tüp bebek (in vitro fertilizasyon, IVF) tedavisi sırasında yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar, ikiz gebelik veya üçüz gebelik yaşamaları daha olasıdır.

Klomen Kullanımında İkiz Gebelik Neden Yaygındır?

Bir kadının yumurtalıklarında, her biri olgunlaşmamış yumurta hücreleri içeren yüz binlerce folikül bulunur. Her ay bir kez, birkaç folikül bir gelişim sürecine başlar. Genellikle, sadece bir folikül bir yumurtayı tamamen geliştirir ve serbest bırakır. Çünkü bir folikül kendi başına yeterince olgunlaştığında, folikül vücuda yumurta uyarıcı hormon üretimini yavaşlatması için sinyal veren hormonları kan dolaşımına bırakır.

Klomen, vücudu yumurta uyarıcı hormonları çarpıtmak için kandırarak yumurtalıklardaki foliküllerin olgunlaşmaya devam etmesine neden olarak çalışır. Bu da yumurtlama sırasında birden fazla yumurtanın gelişmesi ve serbest bırakılması olasılığını artırır. Klomen kullanımında ikiz gebelik olasılığının artması da bundan kaynaklıdır.

Klomen ile ikiz gebelikte, ikiz bebeklerin çoğu aynı olmaz. Klomen kullanımında ikiz gebelik klinik denemeleri sırasında, her beş gebelikten biri tek yumurta ikizleriyken, ikiz hamileliklerin yüzde 80’i çift yumurta ikizleri olmuştur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Fallop Tüplerinin Tıkalı Olması Nasıl Anlaşılır?

Klomen, yumurtalıklarınız birden fazla yumurtayı serbest bırakacağı için ikiz gebe kalma olasılığınızı artırır. Klomen kullanımında ikiz gebelik, tek yumurta ikizleri olarak değil daha çok çift yumurta ikiz gebeliği şeklinde oluşur.

Fazla Klomen Kullanımında İkiz Gebelik

Çoğul gebeliklerin tek nedeni doğurganlık ilaçları değildir. Klomen olmadan bile, ikiz hamile kalma olasılığınız yaşınız, boyunuz, kilonuz ve aile geçmişiniz gibi faktörlere bağlı olarak artar.

Gerekenden daha yüksek dozaj Klomen kullanılması da ikiz bebek olma olasılığını artırabilir. İronik olarak, gerekenden daha yüksek doz Klomen kullanmak da hamile kalma şansınızı düşürebilir. Çünkü spermin geçişine imkân sağlayan servikal mukusun daha koyu ve daha sert olmasına neden olabilir. Bu nedenle doktor, Klomen reçete ettiğinde, en düşük dozla başlayacaktır. Sadece bu dozaj yumurtlamayı tetiklemezse dozu arttırır.

Klomen Kullanımında İkiz Gebelik Belirtileri

Klomen kullaniminda ikiz gebelik belirtileri
Klomen kullanımında ikiz gebelik belirtileri

Erken hamilelik belirtileri ikiz gebelikte farklı değildir. Ayrıca hamilelik testinde erken pozitif sonuç veya kan testinde yüksek hCG seviyesine sahip olmak, ikiz gebeliğin güvenilir göstergeleri değildir. Bu, ultrason muayenesi olana kadar ikiz gebe olup olmadığınızı bilemeyeceğiniz anlamına gelir.

Tıbbi geçmişinize bağlı olarak, doktorunuz altı hafta sonra ultrason muayenesi yapabilir (adetinizi geçtikten iki hafta sonra). Ancak bu süre ikiz gebeliği tespit etmek için çok erken olabilir. Bununla birlikte, sekizinci haftaya kadar ikiz gebelik görülmelidir.

İkiz Gebelik Olursa Ne Yapmalıyım?

Klomen kullanımında ikiz gebelik olursa panik yapmayın. İyi doğum öncesi bakım, komplikasyon olasılığını azaltabilir ve arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen destek, bu çifte nimetten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

İkiz bebek beklediğiniz için ikiz hamileliğin yüksek riskli gebelik olacağı sizi korkutmasın. İkiz gebelikte tüm kontrollerinizi eksiksiz yapmanız için iyi bir doğum uzmanıyla görüşmeniz gerekebilir. Ancak komplikasyonlar ortaya çıkarsa, endişelenmeyin. İkiz gebelik belli komplikasyon olsa da size farklı bir tecrübe ve mutluluk yaşatacağı için anın tadını çıkarın.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Hayıt Tohumu Ne Zaman Kullanılır?

Klomen Kullanımında İkiz Gebelik Riskli Midir?

İkiz hamilelikte anne ve bebek için artan riskler vardır. Ayrıca, Klomen kullanımında ikiz gebelik olursa, bu muhtemelen kısırlık yaşadığınız anlamına gelir. İnfertilite öyküsü olan kadınlar erken doğum riski altındadır. Bu nedenlerle, doktorunuz hamileliği daha yakından izleyebilir.

Doktorunuz muhtemelen ilk trimesterin son haftaları için bir ultrason muayenesi yapacaktır. Bu ultrason ile doktor, ikiz bebeklerinin bir plasenta paylaştığını veya bir amniyotik kese paylaşıp paylaşmadığını doğrulamaya çalışacaktır.

Monokoryonik ve monokoryonik ikizler

Monokoryonik ve monokoryonik ikizler
Monokoryonik ve monokoryonik ikizler

Bir plasentayı paylaşan ancak ayrı keseleri olan ikizlere monokoryonik ikizler denir. Monokoryonik ikizler özdeş ikizlerdir ve daha yüksek risk altındadırlar. Tek yumurta ikizlerinin yüzde 70 kadarı tek plasentayı paylaşır. Hem plasentayı hem de amniyotik kese paylaşan ikizlere monokoryonik-monoamniyotik denir. Bu ikiz gebeliklerin yüzde 1’inden azında görülür ve önemli ölçüde daha risklidir.

Klomen kullanımında ikiz gebeliklerin büyük çoğunluğu kardeş ikizlerdir. Yani kendi plasentaları ve kendi keseleri vardır. Bununla birlikte, özdeş ikizler doğurganlık ilaçları ile de olabilmektedir. Bu nedenle, bebeklerin monokoryonik veya monoamniyotik olup olmadığını belirlemek için erken bir ultrason muayenesi olmanız gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. neriman dedi ki:

    Klomen ile ikiz gebelik olma olasılığı çok yüksektir, kendimden biliyorum.

    1. Ceylan dedi ki:

      Öncelikle hayırlı olsun. Darısı başıma olsun inşallah. Klomen sonrası iğne kullanmak şart mı? Doktorum bana ilacı yazdı ama sonrasında herhangi bir işlem olacağını söylemedi

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.