fbpx

Kırk Uçurması Nasıl Yapılır?

29.12.2021
1.274
Kırk Uçurması Nasıl Yapılır?

Kırk uçurma Türk kültüründe bebeğin 40 günlük olması sürecinde anne ve bebek için yapılan bir adet olarak karşımıza çıkmaktadır. Annenin lohusalığının bitmesi ve bebeğin artık tehlikeli süreci atlatarak dünyaya adapte olması sürecini ifade etmektedir.

Kültürümüzde oldukça özel olan 40 uçurma farklı yörelerde çeşitli şekilde yapılsa da amacı bebeğin ve annenin birlikteliğini kutlamaktır. Bebeğin ve annenin kırk uçurması çeşitli yöreden yöreye ve kültürden kültüre farklı şekillerde yapılır.

Kırk Uçurma Yalnız Yapılabilir Mi?

Kırk uçurma kaç kişiyle yapılacağı yeni anneler tarafından son derece merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda tekrar gündem olan ve birçok anne tarafından sıklıkla yapılan kırk uçurma törenleri, günümüzün sağlık konusunda çok fazla hassas olmasından dolayı yalnızca anne, baba ve birkaç yakın akraba katılabileceği küçük guruplar halinde yapılmaktadır.

Eski zamanlardan beri 40 uçurma birçok kadının katılımı ile gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Bebeğin artık dünya hayatına adapte olduğunun kutlanması ve bir ön doğum günü olarak düşünülebilen kırk çıkarma, illere göre de farklı şekillerde gerçekleşir.

Kırk Uçurma Nasıl Yapılır?

Lohusa kadın enfeksiyonlara çok açıktır. Halk arasında al basması olarak bilinen lohusa humması mikrobik bir hastalıktır. Gelişen tıp sayesinde özellikle son yıllarda neredeyse hiç görülmemektedir.

Anneye 40 uçurma yapılmasının altında yatan nedenlerin başında da aslında bu vardır. Çünkü bu hastalık genellikle ilk 40 gün içinde ortaya çıkar ve çok tehlikelidir. 40 uçurma kutlamasının yapılması da bu hastalığa yakalanma riskinin geçtiği ve annenin enfeksiyona karşı dirençli hale geldiği için bir kutlama olarak yapılır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Emziren Anne Hamile Kalırsa Sütü Bozulur Mu?

Kırk uçurmanın yapılması sırasında anneye hediyeler almak onu anneliğe motive etmek ve stresinin azalmasını sağlamak açısından da oldukça faydalıdır. Çünkü lohusa kadın depresyon gibi ciddi rahatsızlıklara da genelde bu 40 gün içinde daha fazla yakalanır.

Kırk uçurma töreni aşağıdaki hazırlıklar tamamlandıktan sonra yine aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir:

  • 40 çıkarma, bebeğin yıkanmasıyla başlar. Bebek konusunda tecrübeli kişilerin ya da doğrudan anne ve babanın bebeği yıkadıkları ve dışarı çıkardıkları bu süreç artık lohusalığın gününü geçtiğinin habercisidir.
  • Kültürümüzde genellikle hanımlar 40 günden önce dışarı çıkmayı tercih etmediklerinden 40 uçurma önemlidir.
  • 40 uçurması sırasında bebek küvetinin etrafına, tuz; altın, Kur-an-ı Kerim, kalem, takke, para, pirinç, bayrak, su susam gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemelerin hepsinin bir anlamı olduğuna inanılır. 
  • Çocuğun dinine, imanına, ailesine ve ülkesine bağlı hayırlı bir evlat olması konusunda dualar edilmektedir.
  • Dua edildikten sonra bebek yıkanmakta ve giydirilerek süreç tamamlanmaktadır.

Kırk Uçurmada Hangi Dualar Edilir?

kirk ucurma
Kırk uçurma

Kırk uçurma duaları Kur’an-ı Kerim’de yer alan herhangi bir sure okunarak da yapılabilir. Bunun dışında bu durum sırasında sadece sözlü olarak dua etmek, bebek ve geleceği ile ilgili temennilerde bulunmak yeterli olabilir.

Bu durum kültürümüzde içselleşen bir durum olduğu için genellikle bebek yıkanırken, sırasıyla Fatiha, Ayet- El Kürsi gibi dualar okunmaktadır. Anne ve bebeğe yapılan duanın ardından bebek yıkandıktan sonra süreç tamamlanmaktadır.

40 çıkarma dinimizde var mı?

Dinimizde 40 çıkarma var mı sorusu da oldukça yaygın sorulan ve cevabı merak edilen konular arasında yer almakta.

Dinimizde kırk çıkarma ile ilgili ayet, hadis ve bir kavram yoktur. 40 uçurma halk arasında yeni doğan bebeğin sağlığının korunması için yapılan bir önlemdir aslında. Bebeğin dışarıda enfeksiyon kapmasını önlemek için 40 gün bebek dışarı çıkarılmaz, yalnız bırakılmaz ve kimseye gösterilmez.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bebekle Duygusal Bağ Kurma Nedir?

40 uçurma sırasında edilen duaların dinen herhangi bir sakıncası yoktur. Bebekler için her zaman dua edilebilir ve dua sıhhattir. Bu nedenle kırk uçururken de bebek ağlarken de dua edilebilir ve manevi şifa bulunabilir.

Kırk Uçurmada Hangi Hediyeler Alınır?

Kırk uçurma hediyeleri anne ve babanın gelen misafirlere kokulu sabun, magnet, mendil ya da çeşitli şekerleme vermek şeklinde olabilir. Bunun dışında 40 uçurması sırasında törene gelen misafirlerin de bebeğe çeşitli hediyeler verdiği bilinir.

Altın ya da para olarak gelenekselleşen süreç günümüzde bebeğin ihtiyacı olduğu hediyeler, bez ya da mama olarak da tercih edilebilmektedir. Halen uygulanmakta olan 40 uçurması çeşitli dualar, ilahiler ya da hep bir araya gelerek eğlence yapmak şeklinde de yapılabiliyor. Kırk uçurma töreni için çeşitli hediyelikler hazırlayan yerler de günümüzde fazlaca bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.