fbpx

Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur mu?

28.11.2021
3.514
Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur mu?

Kekik çayı düşüğe neden olurmu anne adaylarının sıklıkla cevabını aradığı konulardan Hamilelik anne adayları için heyecanlı ve değişik olduğu kadar da zorlu bir süreçtir. Kimi zaman rahatlamak kimi zaman uyumak için akla gelen en doğal yardımcılar kuşkusuz bitki çaylarıdır.

Hamilelikte anne adaylarının tüketecekleri bitki çayının kullanımı hakkında araştırma yapması ve hekim onayı alması gerekir. Kekik çayı düşüğe neden olduğu bilinen bitki çayları arasında yer alır. 

Kekik Çayı Bebek Düşürür Mü?

Hamileyken kekik çayının bebek düşürmek için kullanılması tartışmalı bir konudur. İstenmeyen gebeliklerde düşük yapmak için kekik çayı kullanan ve bu konuda başarısız olan birçok kadın var.

Kekik çayı hamileyken rahimi uyaran maddeler içerse de bebeğin düşmesine neden olacak miktarda içermez. Zaten 1 fincan normal kekik çayı hamilelikte bebeğe zarar da vermez. Çok fazla tüketilirse bebeğe zarar verip çeşitli bozukluklara neden olup düşük olmaya neden olmayabilir. Bu sebeple kekik çayı istenmeyen gebeliklerde bebek düşürmek için kullanılmaz.

Eskiden kadınların düşük yapmak için maydanoz suyu içtiği söylense de bilimsel bir geçerliliği yoktur. İstenmeyen gebeliklerde en doğru şey bir doktora başvurmaktır.

Hamilelikte Kekik Çayının Zararları

Kekik çayı tüketimi hamilelikte asla önerilmez. Kekik içinde bulunan etken maddeler hem anne hem de bebek sağlığı için tehlikelidir. Yapılan klinik çalışmalar hamilelikte düzenli olarak tüketilen 2 fincan kekik çayının düşüğe neden olabileceğini ortaya koymuştur. Bitki çayları gebeliğin her döneminde kanamaya, kanamada erken doğum riskine sebep olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Kanama Rengi Nasıl Olur?

Gebelikte rahim kasılmalarını artırıcı etki gösteren kekik çayı, doğum sürecini etkileyebilir.

Gebelikte tüketilen kekik çayının anne karnındaki bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Vücudun çok hassas olduğu bu süreçte anne adaylarının tercihlerini sağlıklı beslenme planından yana kullanması ve her türlü riskten uzak durması tavsiye edilir.

Gebelikte Kekik Çayı İçilebilir mi?

gebelikte kekik cayi icilir mi
gebelikte kekik çayı içilir mi

Çeşitli duygu değişimleri ve stresle mücadele eden anne adayları bitki çaylarından yardım almak ister. Benzersiz bir aroma ve tada sahip olan bitki çaylarının sağlığa faydaları saymakla bitmez. Hamilelikte iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olan bitkilerden beklenen destek mutlaka sınırlandırılmalıdır.

Kekik çayının sağlığa zararları: Kekik çayı baş ağrılarını ve migren ataklarını tetikler. Deride alerjik reaksiyona yol açtığı saptanan kekik çayı astım krizlerini artırır. Solunum yollarında etkili olan kekik etken maddesi timol, özellikle gribal enfeksiyonun sık görüldüğü dönemlerde temkinli tüketilmelidir.

Gebelikte Bitki Çayları Zararlı mı?

Gebelikte bitki çayları gelişigüzel tüketilmemelidir. Doğal bitkiler içerdikleri çeşitli maddeler sebebiyle gebelikte istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Halk arasında en masum destek ürünleri olarak görülen bitki çayları, beklenmedik gelişmelere sebep olabilir. Çok eski dönemlerden beri şifa verici ve tedavi edici özellikleriyle öne çıkan bitkiler, bilinçsiz ve aşırı tüketildiğinde farklı hastalıklara yol açabilir. Gebelikte tüketilen bitki çaylarının etken maddeleri de plasenta aracılığıyla bebeğe geçer.

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tüm anne adaylarının hamilelikte bitki çayı tüketirken dikkat etmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir.

 1. Hangi bitki olursa olsun uzun süre demlenmemelidir.
 2. Çok sık ve aşırı tüketimden kesinlikle kaçılmalıdır.
 3. Demlenen bitki çayı tazeyken tüketilmeli, bekletilmemelidir.
 4. Her bitki sadece tek demleme için kullanılmalıdır.
 5. Bitki çeşitleri bir arada değil, ayrı ayrı demlenmelidir.
 6. Bitki çaylarının düzenli kür olarak kullanılması hatalıdır.
 7. Aç karnına bitki çayı içmek midede rahatsızlığa neden olabilir.
 8. Bitkiler uzun süre kaynatılmamalıdır.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Sarımsak Yemek Zararlı Mıdır?

Hamilelikte bitki çayı tüketmeden önce mutlaka hekim onayı alınmalıdır.

Genç Anne Adayları İçin Bitki Çayı Önerileri

Doktor kontrolünde tüketilmesi önerilen bitki çayları beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterir.

 • Ihlamur
 • Papatya
 • Rezene
 • Zencefil
 • Kuşburnu ve
 • Hurma çayı günde 2 fincan tüketilebilir.

Ihlamur: Hamilelik boyunca güvenle tüketilebilir. Bağışıklık sistemini destekleyen ıhlamur çayı, grip ve soğuk algınlığına karşı da vücudu korur.

Papatya: Uyku problemi yaşayan anne adayları için güvenle önerilir.

Rezene: Doğumdan sonra anne sütünün artırıcı etkiye sahip olan rezene, bebeğin gaz sorunlarını da azaltır.

Zencefil: Gebeliğin başında yaşanan mide bulantılarına iyi gelir. Aynı zamanda ödem sökücü özelliğe sahiptir.

Kuşburnu: Vücuda doğal direnç ve güç veren kuşburnu çayı hamilelik boyunca güvenle tüketilebilen bitki çayları arasında yer alır.

Hurma: Kansızlık sorunu yaşayan anne adaylarına önerilir. Günlük folik asit ihtiyacını karşılayacak en önemli yardımcılar arasında yer alan hurma, çay olarak tüketilebileceği gibi meyve olarak da ara öğün olarak yenebilir.

Hamilelikte Tüketilmemesi Önerilen Bitki Çayları

Hamilelik boyunca doktor kontrolünde tüketilecek bitki çayları marketlerde satılan hazır karışımlar yerine aktarlardan taze alınarak demlenmelidir. Zararlı olacak bitki çaylarının asla tüketilmemesi gerekir. Faydalı olanlarıysa günde en fazla 2 fincan içmek doğru bir karar olacaktır.

Adaçayı düşüğe neden olur mu? daha fazla bilgi edinin.

Düşük, kanama veya erken doğum riski yaratacak ve hamilelikte tüketilmemesi önerilen bitki çayları arasında; sinameki, ahududu, fesleğen, keten tohumu, adaçayı ve ekinezya sayılabilir. Anne adaylarının gebelik boyunca hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını düşünmek zorunda olduğu unutulmamalıdır!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.