fbpx

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

12.03.2022
1.217
Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Kanda gebelik testi, bir sonraki adetin beklendiği tarihten 1 hafta önce yapılabilir. Örneğin 10’unda adet kanaması olduysa, diğer ayın 3’ünden itibaren testler (özellikle kan testi) ile gebelik tespit edilebilir.

Yine de bir hamilelik testinin daha etkili olması için önce adetin gecikmesini beklemek tavsiye edilir.

Kanda Gebelik Testini İlişkiden Kaç Gün Sonra Yapılmalı?

İşe yaradığı kanıtlanmış 2 tür gebelik testi vardır: laboratuvarda yapılan kanda gebelik testi ve eczane gebelik testi.

Her iki test de yalnızca kadın hamileyken kadın vücudunda salınan Beta hCG hormonunun varlığını ölçer.

Döllenmenin gerçekleşmesi 6 gün kadar sürebilir ve zigotun (sperm tarafından döllenen yumurta) rahme yerleşmek için ortalama 1 haftaya ihtiyacı vardır.

Bu nedenle, olası gebe kalmadan yaklaşık 2 hafta sonra ilk hamilelik testini yapılabilir. Bu sürede muhtemelen kanda gebelik testi pozitif sonuç verecektir.

Kanda gebelik testi, yumurtlamanın olduğu ve ilişkinin gerçekleştiği günden en fazla 2 hafta sonra doğru sonucu verebilir.

Ancak, kanda gebelik testinin adet gecikmesinden en az 2 gün sonra yapılması önerilir. Adet döngüsü düzensizse, adetin gelip gelmeyeceğini görmek için daha fazla gün beklemelisiniz.

kanda gebelik testi ne zaman yapilir
Kanda gebelik testi ne zaman yapılır

İlişkiden 2 hafta geçtikten sonra kanda gebelik testi doğru sonuç verecektir. Ancak bu süreden önce test yapmak “yanlış negatif” sonuç verebilir. Erken gebelik testi negatif çıkıp hamile olanlar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Bazı kadınlar, bu erken aşamada kan testinde teşhis edilemeyecek düşük miktarda hCG hormonu salgılayabildikleri için gebelik testi negatif olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü

Kanda gebelik testi yaygın bir laboratuvar testidir ve yapılması birkaç saat sürer. Olası yanlış negatif veya yanlış pozitif şüphesi olması durumunda, testi tekrarlamak istiyorsanız yaklaşık 3 gün beklemelisiniz.

Eczane gebelik testi

Eczane gebelik testi ancak adet gecikmesinden sonra yapılmalıdır. Testin hamileliği tespit etmesi için 2 günlük adet gecikmesi yeterli olabilir. Eczane testinin “negatif” olduğu görülse bile, hala hamilelik şansı olduğunu vurgulamak gerekir.

Bunun nedeni, eczane gebelik testlerinin kadının vücudunda yalnızca hamilelik sırasında bulunan hormonların (esas olarak Beta HCG) miktarını ölçmesidir.

Bu maddeler düşük miktarlarda üretiliyorsa, eczane gebelik testi “negatif” gösterebilir. Bu nedenle, bu sonuca rağmen, hala hamilelikten şüpheleniyorsanız, bir doktora gidin ve kanda gebelik testi yaptırmak istediğinizi söyleyin.

Hamilelik testi çok erken veya yanlış yapılırsa, kadın hamile olsa bile ‘negatif’ çıkması da muhtemeldir.

Doğru günde ve doğru şekilde yapılırsa eczane gebelik testleri ortalama olarak %95 oranında doğru sonuç verme özelliğine sahiptir.

Adet Döngüsü Düzensizse Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılmalıdır?

Adet döngüsü düzensiz ise, normal döngüden (28 gün) en az 15 gün sonra hamilelik testi yapılması önerilir. Yani en doğru sonuç için, son adetinizden en az 43 gün sonrasını bekleyin.

Düzensiz adet döngüleri hamileliği engellemez, sadece hamileliğin öğrenilmesini zorlaştırır. Bu nedenle belirtileriniz varsa ve hamilelikten şüpheleniyorsanız, eczane gebelik testinden önce kanda gebelik testi yaptırın.

Tüp Bebek Sonrası Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

tup bebek sonrasi hamilelik testi
Tüp bebek sonrası hamilelik testi

Tüp bebekte embriyo transferi sonrası hamilelik testi yapılmasında duruma bağlı olarak İki olasılık var:

Taze embriyo transferi

Taze embriyo transferi durumunda kadın, döllenmeden 14 gün sonra gebelik testi yapmalıdır. Ancak çoğu tüp bebek merkezi embriyo transferinden 1 hafta sonra kanda gebelik testi yaparak sonucu alır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İlişkiden Sonra Hamilelik Ne Zaman Başlar?

Dondurulmuş embriyo transferi

Dondurulmuş embriyonun transferi durumda kadın, döllenmeden sonraki 9 ila 11 gün arasında gebelik testi yapabilir. Tüp bebek transferinden sonra kanda gebelik testi yapılabilmesi için doktorunuz size zaten gün verecektir.

Tüp bebek yaptırdıysanız ve doğru günden önce test yaptıysanız, sonuç “yanlış pozitif veya yanlış negatif” olabilir.

Bunun nedeni, tüp bebek tedavisinde uygulanan Beta hCG hormonu miktarının vücutta hala mevcut olabilmesi ve gebelik testleri ile saptanabilmesidir.

Tüp Bebek Sonrası Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri, normal hamilelik belirtileri ile aynıdır. Ancak embriyo transferi sonrası kadın psikolojik olarak bir beklenti içerisine girebileceğinden, belirtiler olmasa bile belirti oluyormuş gibi hissedebilir.

Tüp bebek sonrası hamileliğin genel olarak ana belirtileri şunlardır:

  • Hassas ve ağrılı göğüsler;
  • Mide bulantısı ve baş dönmesi;
  • Yorgunluk;
  • Ruh hali değişimleri;
  • Baş dönmesi;
  • Bayılma hissi.

Bu semptomlar, tüp bebek sonrası anne beklentisi ve hastalıklarla ilişkili olabileceğinden, hamileliği doğrulamak için bu belirtiler tek başına yeterli değildir.

Bazı kadınların hamile olması ve tüp bebek transferi sonrası bu semptomların hiçbirini yaşamaması da mümkündür.

Bu nedenle şüphe durumunda doğru teşhis için bir uzmana danışmanız önerilir.

Hamilelik belirtileri göz önüne alındığında, gebelikten şüphelenen kadının yapacağı en doğru şey, kanda gebelik testi yaptırarak hamileliği onaylatmaktır. Hamilelik testleri hamileliği doğrular ve olumlu sonuç anneliği önceden haber verir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.