Kalça Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

11.05.2022
523
Kalça Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Kalça ağrısı hamilelik belirtisi olabilir veya olmayabilir. Kalça ağrısı, hamilelik sırasında bir kişinin başına gelebilecek, hamilelikle ilişkili artrit, bağ gerilmesi, kas gerilmesi ve stres kırıkları gibi birçok durumun belirtisidir.

Kalça ağrısı hamilelik sırasında sık görülen bir semptomdur. Bebeğin rahimdeki pozisyonu, bebeğin ağırlığı ve kas gerginliği gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Ancak bu ağrı mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmediği gibi hamile olmadığınız anlamına da gelmez.

Ağrı, iki kas arasında yer alan sıvı dolu bir kese olan bursa iltihabı olan trokanterik bursit adı verilen bir durumdan da kaynaklanabilir. Bu durum tipik olarak büyük göğüslü veya çoğul gebelik geçirmiş kişilerde görülür.

Kalça Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Kalça ağrısı hamilelik belirtisi olabilir, ancak bunu diğer gebelik belirtileriyle değerlendirmek en doğrusudur. Kalça ağrısı her zaman hamilelik belirtisi değildir, ancak diğer semptomlarla birlikte düşünmek en iyisidir.

Hamilelik doğal bir süreçtir ve bu dönemde ağrıya neden olabilecek birçok şey vardır. Kalça ağrısı, kadınların hamilelikleri boyunca yaşadıkları en yaygın ve kolayca tanımlanabilen semptomlardan biridir. Kalça ağrısının gerçekten kalça ağrısı mı yoksa hamilelik mi olduğunu anlamak için sabah bulantısı ve yorgunluk gibi diğer semptomları göz önünde bulundurmak önemlidir.

Kalca agrisi hamilelik belirtisi
Kalça ağrısı hamilelik belirtisi

Bazı kadınlar hamilelik sırasında çok fazla kalça ağrısı yaşarlar, ancak ağrının tamamen başka bir şeyden kaynaklanıyor olması mümkündür. Bu tür ağrının en yaygın nedeni pelvisinizden kaynaklanır. Bebek sahibi olmak kalçalarınızı uzatarak yayılan ağrıya neden olabilir.

Bazı kadınlar ayrıca artrit, osteoartrit veya osteoporoz nedeniyle kalça ağrısı yaşayabilir.

Kalça ağrısı hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmesi için diğer hamilelik belirtileri olan mide bulantısı, yorgunluk, iştah değişiklikleri ve sabah bulantısı olmalıdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Pembe Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

Sabah bulantısı, hamilelik sırasında vücut tarafından salınan hormonlardan kaynaklanabilir. Mide ekşimesi de, gün boyunca antasitler alarak veya küçük öğünler yiyerek rahatlayabilecek yaygın bir hamilelik belirtisidir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kalça ağrısı yaygın bir durumdur. Genellikle bebeğin başının pelvik kemiğe baskı yapmasından kaynaklanır ve rahatsız edici ve ağrılı olabilir.

Hamilelik sırasında kalça ağrısının birçok nedeni vardır, ancak en yaygınlarından biri simfizis pubis disfonksiyonu olarak adlandırılır. Bu durum, kasık kemiğinizin önünde pelvisinizin üst kısmında ağrıya neden olur.

Semfizal pubis disfonksiyonu, hormonal değişiklikler, kas dengesizlikleri veya kötü duruş gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilen, pelvisinizi destekleyen kaslar ile onu stabilize eden kaslar arasındaki dengesizlikten kaynaklanır.

Kalça bilyeli bir eklemdir, yani birçok farklı şekilde hareket edebilir. Bir bebeğiniz olduğunda, büyüyen karnınızın ağırlığı kalçalara baskı yapar ve ağrıya neden olabilir.

Bebeğiniz olduğunda, büyüyen karnınızın ağırlığı kalçalara baskı yapar ve ağrıya neden olabilir. Bu, uygun şekilde tedavi edilmezse yaralanmaya neden olabilecek kas gerginliğine yol açar. Kalça ağrısı hamile kadınlarda çok yaygındır ve bazen kaygı veya depresyona bile neden olur.

Hamilelik sırasında kalça ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

1) Büyüyen göbeğinizin ağırlığı

2) Genişleyen rahmin artan basıncı

3) Pelvis veya pelvik tabanı destekleyen bağlar üzerinde baskı

Kalça ağrısını hafifletmek için ne yapılabilir?

Kalca agrisi hamilelik belirtisi midir
Kalça ağrısı hamilelik belirtisi midir

Hamilelikte kalça ağrısı, anne adayları için en yaygın rahatsızlık ve ağrı nedenlerinden biridir. Kalça çok güçlü bir eklem olmakla birlikte, fazladan ağırlık taşıyarak, hamilelikte boyut olarak büyüyerek, sakatlanmayı önlemek için bazı egzersizleri yapmayarak zayıflayabilir.

Hamilelik sırasında kalça ağrısı semptomlarını hafifletmenin bazı yolları şunlardır:

-Etkilenen tarafla dinlenme

– Kalçalar için özel esneme hareketleri yapmak

-Etkilenen bölgeye buz paketleri uygulanması

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileliğin En Erken Belirtileri Nelerdir?

Kalça ağrısı her zaman hamilelik belirtisi değildir. Ancak bunun hamile olduğunuzun bir işareti olabileceğini bilmek önemlidir. Kalça ağrısı çekiyorsanız ve daha önce hamile kalmadıysanız, daha fazla değerlendirme için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.