Hamileyken

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

27.11.2021
453
Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olarak bazı kadınlarda görülebilir. Ancak bu akıntıya direk hamilelik belirtisi olarak bakmamak gerekir. Bazı durumlarda hamileliğin ilk belirtisinden birisi olarak görülebilir.

Hamileliğin ilk günlerinde görülen kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olabilmektedir. Bu akıntı genel olarak yerleşme kanamasının değişmesi sonucu olur. Bu akıntı çok daha kısa sürer ve kahverengiye yakın bir renktedir. Hamilelik belirtisi olan bu akıntı, yumurtanın döllenmesinden sonraki ilk 4-12 gün içinde meydana gelir.

Hamilelik döneminde görülen kahverengi akıntı çoğu zaman anne adaylarının endişe etmesine neden olsa da normal kabul edilir. Bu nedenle endişe edilmesine gerek yoktur.

Dönemsel olarak akıntılar farklı yoğunlukta, renkte ve kokuda olur. Akıntıya bakılarak kadının sağlığı hakkında yorum yapılabilir. Akıntıyla beraber başka semptomların oluşup oluşmadığına bakmak gerekir. Eğer akıntıyla birlikte rahatsız eden diğer belirtiler de varsa o zaman en kısa sürede doktora danışmak gerekir.

Kahverengi Akıntı NEDİR?

Kahverengi akıntı aslında vajinadan eski kanların akıtılmasıdır. Biriken eski kanın rengi kımızından kahverengiye döner. Bu nedenle akıntı rengi kahverengi olur. Bu akıntı bir nevi mukustur. Kanın renginin kahverengiye dönmesinin nedeni oksijene maruz kalmasıdır. Oksijene maruz kalan kan kahverengiye döner. Kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde hamilelik dönemi kahverengi akıntıyla başlar. Erken gebelikte başlayan bu akıntılar doğuma kadar devam edebilir. Ancak her kadının farklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Normal akıntının ince kıvamlı olması gerekir. Ayrıca rengi berrak ya da beyaz renkli olur. Çok hafif koku vardır ve bu koku rahatsız edici değildir. Rahim enfeksiyonlarının riskinin azalması için akıntı hacmi hamilelik döneminde artar. Yani tamamen sağlıklı bir durumdur.

Kasık Ağrısı ve Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Gebelik, olgunlaşmış yumurtanın sperm tarafından yumurtalıklarda döllenmesiyle başlar. Döllenen yumurta yumurtalıklardan rahime doğru hareket eder. Bu hareket esnasında kasık ağrısı ve akıntı görülmesi muhtemeldir. Kasık ağrısı ve kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olarak görülmesi tam da bu zamanda görülür.

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı hamilelik belirtisi her kadında görülmeyebilir. Görülen kadınlarda en erken hamilelik belirtisi de budur.

İlişkiden Sonra Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

iliskiden sonra kahverengi akinti hamilelik belirtisi mi
ilişkiden sonra kahverengi akıntı hamilelik belirtisi mi

Bazı durumlarda ilişkiden sonra akıntı ve lekelenme olması normaldir. Hamileliğin ilk günlerinde rahim duvarına yerleşen embriyo lekelenme ve akıntıya neden olabilir. İlişkiden sonra kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olarak görülmesinin nedeni de bu yerleşme kanamasının renk değişmesindendir.

İlişkiden sonra kahverengi akıntı gelmesi hamilelik belirtisi olabilir. Ancak mutlaka hamile olduğunuz anlamı çıkarılmamalıdır. Bunu anlamanın en iyi yolu, adet gününüze kadar beklemek ve gecikme sonrası evde gebelik testi yapmaktır.

Adetten Sonra Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adetten sonra kahverengi akıntı hamilelik belirtisi değildir. Bu genellikle adet kalıntılarının tamamen atılmadığı anlamına gelebilir. Adet sonrası görülen kahverengi akıntıda kötü kokular varsa veya çamur gibi görünüyorsa bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Adet sonrası kötü kokan ve anormal görünümlü kahverengi akıntı yaşıyorsanız, herhangi bir enfeksiyon olma ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız. Bunun için en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

Adetinizden 1 hafta öncesine kadar görülen kahverengi akıntı gebelik belirtisi olarak değerlendirilebilir. Adet öncesi birkaç güne kadar görülen bu akıntı, yerleşme kanamasının bekleyerek renk değiştirmesi nedeniyle olur. Yerleşme esnasında oluşan kanama bir müddet bekledikten sonra renk değiştirerek bu akıntıya neden olur. Bu da adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı şeklinde görülür.

Adet öncesi kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olarak her kadında görülmez. Yani bu şekilde bir belirtinin olması birçok koşula bağlıdır. Yani, yerleşme kanaması olmalı, bu kanama bir süre beklemeli ve adetinizi beklediğiniz günden önce dışarı atılmalıdır.

Adet Öncesi Hamilelik Belirtisi Olan Diğer Akıntılar

Hamileliğin oluşup rahime yerleşmesinden sonra kadın vücudunda hızlı bir değişim yaşanır. Bu değişimlerin etkisiyle de sıklıkla farklı görünümde akıntı meydana gelir. Hamileliğin belirtisi olabilen bu akıntılardan bir diğeri de beyaz kremsi akıntı olarak görüşür.

Hamilelik belirtisi olan akıntı türlerinden bir diğeri de pembe akıntıdır. Bu akıntı yerleşme kanamasıdır. Gebeliğin oluşmasıyla birlikte oluşan yerleşme kanaması beklemeden dışarı atılırsa pembe veya açık kırmızı renkte akıntıya neden olur.

Sonuç olarak, adet öncesi kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Ancak mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Bu akıntının kötü kokulu ve görüntüsünün anormal olması, enfeksiyon belirtisi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.