fbpx

İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

11.04.2022
1.250
İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

İlişkiden sonra kasık ağrısı hamilelik belirtisi olabildiği gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Ancak bu durun hamilelik nedeniyle de olsa birçok kadında görülen yaygın bir durumdur.

Korunmasız cinsel ilişki sonrasında bazı belirtiler hamilelik belirtisi olabilmektedir. En sık görülen hamilelik belirtileri içerisinde mide bulantısı ve baş dönmesi yer almaktadır. Ancak bunlar dışında bazı kadılarda yancı belirtiler olarak da bilinen kasık ağrısı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Hangi belirtinin tam olarak hamileliği belirttiğini ve ilişkiden sonra kasık ağrısı kesin hamilelik belirtisidir diyebilmek pek mümkün değildir. Pek çok uzman kişinin hamile olup olmadığının net olarak söylenebilmesi için sadece belirtilere bakılmasının yeterli olmayacağını belirtmektedir.

İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Cinsel birliktelik sonrasında bazen yoğun olarak hissedilen kasık ağrıları meydana gelebilir. Ancak bu ağrılar kişinin hormon yapısına bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Ancak ilişkiden sonra yaşanılan her kasık ağrısını hamilelik belirtisi olarak düşünmek yanlış olacaktır. Bununla birlikte kişide bulunan farklı vajinal hastalıklar da yine ilişki sonrasında kasık bölgesinde ağrı oluşumunu da tetikleyebilmektedir.

Ancak ilişkiden sonra kasık ağrısı hamilelik belirtisi olarak da düşünülmektedir. Yani, ilişkiden hemen sonra kasık ağrısı oluyorsa hamilelik belirtisi olabilmektedir. Bunun için en net bilgiyi doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Cinsel Birliktelik Sonrasında Kasık Ağrısı Neden Olur?

iliskiden hemen sonra kasik agrisi hamilelik belirtisi mi
İlişkiden hemen sonra kaşık ağrısı hamilelik belirtisi mi

Pek çok kadın cinsel birliktelik sonrasında kasık ağrısı yaşadığını belirtmektedir. İlişkiden sonra kasık ağrısı hamilelik belirtisi de olabildiği gibi bunun pek çok farklı nedeni olabilir.

Cinsel ilişki sonrası kasık ağrısının sebepleri arasında öncelikli olarak fiziksel durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle cinsel ilişki sırasında tahriş ve zorlanma ilişki sonrasında kasık ağrısının nedenleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca kasık ağrısının ağrı derecesi de yine ağrının neden kaynaklı olduğuna dair bir fikir verebilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelik Belirtilerinin Başlaması Ne Kadar Sürer?

Eğer cinsel birliktelik sonrasında kişi yoğun ve şiddetli bir şekilde kasık ağrısı sorunu yaşıyor ise farklı bir hastalıktan dolayı bu sorunun meydana geldiği düşünülmektedir. Bunun için de kişinin vakit kaybetmeden doktora gitmesinde yarar olacaktır. Kasık ağrısının oluşumu farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun için de farklı sebepler incelenmelidir.

İlişkiden sonra kasık ağrısının hamilelik belirtisi olması dahil nedenleri şunlar olabilmektedir:

Kas Çekilmesi

Cinsel birliktelik sonrasında dizlerinizi kırdığınızda veya bacaklarınızı birleştirdiğinizde kasık bölgenizde ağır bir şiddetli ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı ise ilişki sonrasında kasık bölgesindeki bazı kasların zorlanmasından dolayı meydana gelebilmektedir. Bu ağrı kısa süre sonra kendiliğinden geçebilmektedir.

Bazı Hastalıklara Bağlı Durumlar

Kadınların güçlü ve uzun süreli yaşadıkları ilişki sonrası da yoğun bir kasık ağrısı yaşamalarına neden olabilir. Bunun nedeni ise ilişki sırasında rahim duvarındaki kasların şiddetli bir şekilde uyarılmasıdır. Kasılan kaslar ilişki sonrası ağrı yapabilmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde ilişki sonrasında meydana gelen kasık ağrıları farklı hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Özellikle erkeklerde de hissedilen kasık ağrısı sorunu prostat iltihabı veya testislerde meydana gelen iltihaplanmalardan kaynaklı olabilmektedir.

Tahriş

İlişkiden sonra kasık ağrısı sorununun meydana gelmesindeki en önemli nedenlerden birisi de fiziksel durumlardır. İlişki sırasında aşırı zorlama ve tahriş kasık bölgesinin kasılmasına ve buradaki kasların kasılması ile birlikte ağrının oluşmasına neden olabilir.

Kadınların sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da cinsel ilişkiye hazır olmaları gerekmektedir. Kadınlarda ilişkiye kendini hazır hissetmeme psikolojisi fiziksel durumları da tetiklediği için kasların tahriş olmasına ve ağrımasına da neden olabilir.

Kadınların vajinal bölgesinde aşırı kuruluk da cinsel birliktelik sırasında tahrişin olmasına neden olabilir. İlişki sırasında vajinada olması gereken kayganlık düzeyi olmadığı zaman sadece kasıklarda ağrı değil ilişki sonrasında yanma ve çeşitli ağrılar da kadınlarda sıklıkla görülebilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Belirti Olmadan Hamilelik Olur Mu?

Ağrılı Cinsel Birliktelik

iliskiden sonra kasik agrisi hamilelik belirtisi mi
ilişkiden sonra kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi

İlişkiden sonra kasık ağrısı oluşmasının en temel nedenlerinden birisi de ağrılı cinsel birlikteliktir. Genç kadınlarda daha sık görülen ağrılı cinsel birliktelik ilişki sonrasında ağrı oluşmasına neden olabilir.

Rahim içinde meydana gelen tümörler de yine cinsel ilişki sırasında şiddetli bir ağrının yaşanmasına neden olabilir. Tümörler ve miyomlar sadece ilişki sırasında değil ilişkiden sonra da şiddetli ağrıları yaşamanıza neden olabilmektedir. Kanserli yapıya sahip olmayan tümörler ilişkide zorlanmalara ve ağrılara sebep olabilir.

Kasık Fıtığı

Kadınlarda kasık fıtığı sorunu sıklıkla olmasa da görülebilmektedir. Özellikle kasık fıtığı olan kadınlar cinsel birliktelik sırasında ve sonrasında yoğun bir kasık ağrısı yaşayabilmektedir. Bunun için yaşanılan kasık ağrısının nedenini öğrenmek ve tedavi olmak için doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Sonuç olarak, cinsel ilişkiden sonra kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi sorusunun cevabı, evet gebeliğin ilk belirtileri arasında kasık ağrısı vardır. Ancak her kasık ağrısı hamile olduğunuzu göstermez. Hamile olduğunuzu anlamak için en doğrusu, diğer gebelik belirtilerinin olup olmadığına bakmanız veya evde gebelik testi yapmanızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.