Hamileyken

İlişkiden Sonra Hamilelik Ne Zaman Başlar?

14.09.2021
644
İlişkiden Sonra Hamilelik Ne Zaman Başlar?

Anne adayları için sık sorulan bir soru, ilişkiden sonra hamilelik ne zaman başlar ve ne zaman belli olur.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, en büyük endişeniz muhtemelen yumurtlamanızın gerçekleştiği günü belirleyebilmek ve ilişkiden sonra hamilelik olmasıdır.

İlişkiden Sonra Hamilelik Kaç Günde Olur?

İlişkiden sonra döllenmenin ne kadar sürdüğünü anlamak için uygun koşullar altında spermin kadın vücudunda 3 ila 7 gün hayatta kalabileceğini anlamak önemlidir.

Ancak yumurtanın, yumurtalıktan atıldıktan sonra sadece 24 saate kadar ömrü vardır. Dolayısıyla bu, spermin yumurtayı bulması ve döllenmesi gereken süredir. Eğer yumurta döllenmezse, solar ve yeni bir adet döngüsü başlamadan rahim duvarının astar ile birlikte bir sonraki âdet ile vücuttan atılır.

Yumurtanın döllenebileceği süre, ömrüne, yani 24 saate tekabül eder. Sperm 3 ila 7 gün sonra hayatta kalabileceğinden teorik olarak yumurta, yumurtlama gününde (olgun yumurtanın serbest bırakılması) meydana gelirse, ilişkiden sonra 7 güne kadar döllenebilir.

İkiz gebelik nasıl oluşur?

Tipik olarak, bir kadın her ay sadece bir sperm tarafından döllenen ve bir bebeğe yol açan olgun bir yumurta bırakır.

Nadir durumlarda kadın, iki farklı sperm tarafından döllenen iki farklı yumurtayı serbest bırakır. Bu durumda kadın çift yumurta ikizlerine (kardeş veya dizigotik ikizler de denir) hamiledir.

Tek yumurta ikizlerinde (özdeş veya monozigotik ikizler olarak da adlandırılır), tek bir yumurta tek bir sperm tarafından döllenir ve daha sonra ikiye bölünerek iki bebek oluşur.

Doğurganlık döneminde ilişki sıklığı

Ayın sadece birkaç gününde (doğurganlık döneminizde) hamile kalabileceğiniz için, o günleri belirleyerek ilişki için en uygun zamanı yakalayabilirsiniz.

Doğurganlık döneminiz boyunca, her gün ilişki önerilir. Bu, yumurta bırakıldığında üreme sisteminde yeterli sperm rezervini garanti eder.

Doğurganlık döneminde servikal mukus neden değişir?

En belirgin yumurtlama belirtisi, servikal mukusun özelliklerindeki değişikliktir. Genellikle seyrek, kalın ve yapışkan, yumurtlamada ince, sıvı ve bol (yumurta beyazına benzer) hale gelir.

Vajinal akıntının özelliğindeki ve kıvamındaki bu değişiklik, spermi beslemeyi ve rahim içinde hareketini kolaylaştırmayı amaçlar. Yumurtlamadan sonra mukus, sperm için uygun olmayan normal kıvamına kavuşur.

Yumurtanın Rahme Yerleşmesi Ne Kadar Sürer?

Döllenmeden sonra yumurta, rahime doğru kaymaya devam eder. Bu gezi yaklaşık 10 gün sürer. Rahim içine girdikten sonra, embriyo hızla gelişmeye başlar ve 1. trimesterin sonunda tam olarak oluşmuş bir bebektir.

İlişkiden Sonra Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

iliskiden sonra hamilelik belirtileri
İlişkiden Sonra Hamilelik Belirtileri

İlişkiden sonra hamilelik belirtileri 10 gün içinde başlayabilir.

Adet gecikmenizden önce bile sizi hamile kalma olasılığı konusunda uyarabilecek başlıca belirtiler şunlardır:

  • Mide bulantısı ve kusma;
  • Uyku ve yorgunluk;
  • Ruh hali dalgalanmaları;
  • İdrar sıklığı;
  • Kabızlık;
  • Alt karın bölgesinde şişme ve basınç;
  • Melazma (ciltte koyu lekeler);
  • Artan bazal vücut ısısı.

İlişkiden sonra hamilelik testi, döllenmeden 7 gün sonra, yani ilişkiden yaklaşık bir ila iki hafta sonra pozitif çıkabilir. Sperm ilişkiden sonra 5 güne kadar, yumurta ise 24 saate kadar canlı kalabildiğinden, ilişkiden sonraki 6 gün içinde döllenme gerçekleşebilir.

Döllenmeden sonra yumurta (yumurta ve spermin birleşmesi) rahime taşınır ve implantasyon süreci başlar. Sadece hamilelik sırasında üretilen hCG hormonunun üretimi ancak yumurta implante edildikten sonra kadın vücudu tarafından üretilmeye başlar. Bu hormon daha sonra kadının idrarında veya kanında tespit edilebilir.

Beta-hCG gebelik testi ne zaman yapılır?

Beta-hCG gebelik testi, yumurtlamadan yaklaşık 12 gün sonra hamileliği tespit edebilir. Niteliksel testler, eczane gebelik testleri gibi “olumlu” veya “olumsuz” sonuçlar verir.

Laboratuvarda kandan yapılan kantitatif beta-hCG testleri daha doğrudur. Bu test, bu hormonun konsantrasyonunun idrardakinden çok daha yüksek olduğu kanda bulunan hCG’nin “beta” alt biriminin miktarını gösterir.

Bu durumlarda, beta-hCG değeri 25 IU/l’ye eşit veya daha yüksek olduğunda gebelik doğrulanır. Bu test türü en güvenilir sonucu verir. Çünkü kan dolaşımındaki beta-hCG miktarını analiz ederek yaklaşık hamilelik süresini belirlemek mümkündür.

Yumurtlama döneminde korunmasız ilişki hamileliğe neden olabilir, ancak hamilelik diğer günlerde gerçekleşen ilişkiden de kaynaklanmış olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.