fbpx

İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Yatmalı?

07.12.2021
6.618
İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Yatmalı?

İlişkiden sonra hamile kalmak için yatma süresi, bebek sahibi olmak isteyen kadınların en çok araştırdığı konular arasında yer alır. Uygun koşullar gerçekleştiğinde gebelik oluşumu için gerekli şartlar da sağlanmış olur. Ancak hamile kalmak için kadınlar öncelikle kendi vücudunu tanımalı ve üremenin nasıl gerçekleştiğini iyi bir şekilde bilmelidir.

İlişkiden sonra hamile kalmak için yatma konusunda da hem pozisyon hem de zamanlama açısından bazı yöntemlere dikkat edilmelidir. Bu konuda hamile kalmak için yatma süresi, ayakların havaya kaldırılması, banyo ve tuvalete ne zaman gidilmesi gerektiğine kadar merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İlişkiden sonra hamile kalmak için yapılması gerekenleri açıkladığımız bu yazının biraz uzun olduğunun farkındayız. Ancak lütfen tüm detayları dikkatli şekilde okuyun. Bu yöntemlerin hepsi denenmiş hamile kalma yöntemleridir çünkü.

Nasıl Hamile Kalınır?

İlişkiden sonra hamile kalmak için şans, düzenli bir şekilde ve korunmasız olarak cinsel ilişkiye giren kadınlarda yüzde 20 seviyelerindedir. Özellikle 35 yaşının üzerindeki kadınlarda ise bu oran daha düşüktür. Erkeğin yaşı da hamileliğin oluşumunda büyük rol oynar. Bu koşulları en iyi şekilde bir araya getiren çiftlerde hamile kalma süreçleri daha kolay hale getirilebilir. Dolayısıyla hem kadın hem de erkeğin doğal yollarla çocuk yapabilmeleri için çiftlerin en az 1 yıl süreyle korunmasız ve düzenli şekilde ilişkiye girmeleri beklenir. Buna rağmen çocuk sahibi olunamaması bazı sağlık problemlerine işaret edebilir.

Hamileliğin oluşumu pek çok farklı faktörün bir araya gelmesi ile mümkün olur. Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek hamile kalmanın ilk koşuludur. Kadınlarda adet dönemi, üreme döneminin devam ettiğini gösterir. Bununla birlikte belli bir yumurta sayısı ile dünyaya gelen ve bu şekilde yaşamını sürdüren kadınlarda yaş ilerledikçe gebe kalma şansı azalır. Öncelikle gebeliğin sağlanabilmesi için kadının 21 ya da 35 günde bir adet görmesi gerekir.

Sağlıklı bir adet döngüsü takvim üzerinde takip edilmelidir. Bu döngüde kadın fizyolojisinde vajina rahim ve yumurtalıklar sağlıklı ve birbirleri ile uyum içinde çalışmalıdır. Yumurtalar olgunlaştığında kadınlarda doğurganlık seviyesi artar ve hamilelik şansı yükselir. Her kadının adet döngüsüne göre doğurganlığının arttığı yani hamile kalma şansının yükseldiği bazı dönemler mevcuttur. Hamile kalmak için ilk etapta bu tarihlerin takip edilmesi büyük önem taşır.

Hamile kalmak için kaç cm girmeli?

Kadın ve erkeğin çoğu zaman doktora bile sormaktan çekindiği bir konudur; hamile kalmak için kaç cm girmeli veya kamile bırakmak için kaç cm gerekir soruları.

Kadının kafasındaki soru genellikle hamile kalmak için kaç cm girmeli olurken, erkeğin kafasının içinde eşimi hamile bırakmam için kaç cm olmalı sorusu yatar. Bu çoğu zaman eşler arasında kuşkuya ve kendine güven duygusunun eksilmesine neden olabiliyor. Gerçekten hamile kalmak veya hamile bırakmak için kaç cm girmesi gerektiğinin bir önemi var mı?

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Esmaül Hüsna

Bu konuda eşlerin endişelenmesine gerçekten de hiç gerek yok. Çünkü, hamile kalmak veya hamile bırakmak için spermin kadının döl yatağına bırakılması yeterlidir. Kadının döl yatağı 7.5 ‐ 10 cm ileride olduğu düşünüldüğü zaman, spermin bırakılması gereken mesafe de ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak, hamile kalmak veya hamile bırakmak için 7.5 ‐ 10 cm girmesi gerekir. Burada önemli olan erkek için hamile bırakmak için kaç cm olması gerektiği değil, döl yatağına bırakılan spermlerin hareketi ve kalitesidir. Aynı şekilde kadın için hamile kalmak için kaç cm girmesi gerektiği değil, spermleri kendine çekecek yumurtanın kalitesi ve olgunluğudur.

Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Yatmalı?

iliskiden sonra hamile kalmak icin ne yapmaliyim
ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapmalıyım

İlişkiden sonra hamile kalmak için yatma süresi de kadınlar açısından son derece önemlidir. Esasında kadınların hamile kalması için herhangi bir cinsel ilişki pozisyonu belirlemelerine gerek yoktur. Ancak spermlerin yumurtalıklara daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak adına bazı yöntemler kullanılabilir. Bunun için korunmasız cinsel ilişki sonrasında kadının sırt üstü yatması ve belinin altına da yastık konulması faydalıdır. Bu şekilde spermlerin yüzmesi kolaylaşacağı için kadının hamile kalmak için 30 dakika kadar kıpırdamadan yatması tavsiye edilir.

Bu tür yöntemler ile hamile kalma süreci daha kolay bir hale getirilebilir. Ayrıca gebelik sağlanması için ay boyunca her gün cinsel ilişkiye girilmesi, erkekte sperm sayısını ve kalitesini olumsuz etkiler. Bu yüzden kadın doğum uzmanları, ay boyunca her gün korunmasız cinsel ilişkiye girilmesini önermez. Bunun yerine özellikle kadın adet döngüsüne göre yumurtlama günü takip edilmeli ve bu dönemlerde cinsel birliktelik yapılmalıdır.

Hamile kalmak için ayakları havaya dikmek

Şimdi sizlere ilişkiden sonra hamile kalmak için ayakları havaya dikmek ve yastık koyma hakkında önemli bilgiler vereceğim. İlişkinin sonunda uzanmak kadar önemli bir konuda ayakların havaya kaldırılmasıdır.

İlişkiden sonra hamile kalmak için ayakları havaya kaldırmak oldukça faydalı bir yöntemdir. Ancak ayakların nasıl kaldırılacağı ve yastığın nereye konacağı da önemlidir. Ayakları havaya kaldırma ve bele yastık koyma birlikte yapılmalıdır.

Hamile kalmak için ilişkiden sonra önce yastık koyun ve önce sol diziniz üstte olacak şekilde bacağınızı diğer bacağınızın üstüne koyarak hafif bükün. Yaklaşık 10 dakika sonra sağ bacağınız üste gelecek şekilde değiştirin. Bu şekilde ayaklarınız havada olacak şekilde 10 dakika daha bekleyin. Bu pozisyonların her birinde hangi bacağınız alttaysa hafif o yöne doğru dönük uzanın.

Hamile kalmak için yastık nereye konur?

Hamile kalmak icin yastik nereye konur
Hamile kalmak için yastık nereye konur

İlişkiden sonra hamile kalmak için yukarıda anlattığımız ayakları havaya dikme konusunun tamamlayıcısıdır bu uygulama. İlişkiden sonra hamile kalmak için ayaklarınızı havaya kaldırmadan önce, kalça ve bel gölgesinin kesiştiği yere yastık koymanız oldukça işe yarayacaktır. Çünkü bu şekilde döl yatağına bırakılan spermlere yumurtaya ulaşması için daha kısa mesafe sağlanmış olur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri

Hamile Kalmak İçin İlişkiden Ne Kadar Sonra Duş Alınmalı?

İlişkiden sonra hamile kalmak için duş alınması için acele etmenize gerek yok. Hijyen önemlidir, ancak söz konusu olan hamile kalmaksa duş almayı birazcık erteleyebilirsiniz. Çünkü, ilişki sonrasında hemen kalkmak, içeride bulunan fazla spermlerin dışarı çıkmasına neden olabilir. Aslında en hızlı olanlar zaten yumurtaya doğru ilerledi, ama neden şansı daha da artırmayalım.

Hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız veya daha hızlı hamile kalmak istiyorsanız, ilişkiden sonra banyoya gitmek için acele etmeyin. Spermler kadın vücudunda 5 güne kadar yaşar. Bırakın daha fazla sperm yumurtaya ulaşmak için içeride kalsın. Bunun için ilişki bittikten sonra en az 30 dakika duş almayın.

Hamile Kalmak İçin İlişkiden Ne Kadar Sonra Tuvalete Gidilmeli?

Banyoya gitmek kadar önemli bir konuda, hamile kalmak için ilişkiden ne kadar sonra tuvalete gidilmesi gerektiğidir. Bu konuda da bazı tereddütler olması oldukça yaygın. İlişkinin sonunda kendinizi çok sıkışmış hissederseniz kendinizi çok zorlamayın. Evet, hemen ayağa kalkmak spermlerin bir kısmının dışarıya çıkmasına neden olsa da idrarınızı tutmak sizin için iyi olmayacaktır.

İlişki sonrası tuvalete gittikten sonra çişinizi yapmanız hamile kalmanızı engellemez. Çünkü, spermlerin yumurtaya ulaşmak için ilerlediği rahim yolu ile idrar yolu farklı yerlerdir. İdrar yolu daha ileridedir ve spermlerle teması olmaz.

İlişkiden sonra hamile kalmak için sıkışık kalmayın. Tuvalete gitmeniz gerekiyorsa gidin. Ayağa kalkmamanız daha iyi olsa da tuvalete sıkışmış olmak sizi strese sokacaktır ki, bu da hiç istenmeyen bir durumdur.

İlişkiden sonra sıkışık değilseniz ve hamile kalmak istiyorsanız, yaklaşık 30 dakika tuvalete gitmek için ayağa kalkmayın.

Hamile Kalma Yöntemleri

iliskiden sonra hamile kalmak icin yatis pozisyonu
ilişkiden sonra hamile kalmak için yatış pozisyonu

Gebe kalma yöntemleri arasında kadınlara ve erkeklere verilen bazı tavsiyeler şunlardır:

  • Gebe kalmak istediğinizde 3 ay öncesinden korunmayı bırakın.
  • En ideal zamanda gün aşırı cinsel ilişkiye girin.
  • Gebelik için ilk ilişkiden önce erkeğin 48 saat boşalmamasına dikkat edin.
  • Sabah erken saatlerde ilişkiye girin.
  • Kayganlaştırıcı benzeri ekipmanlar kullanmayın.
  • Vajinal duş yapmayın.
  • Su altında cinsel ilişkiye girmeyin.

Bu tür yöntemler sayesinde gebe kalma şansı yükselebilir. İlişkiden sonra hamile kalmak için yatma süresi de 30 dakika boyunca sırt üstü ve hareketsiz şekildedir.

Hamile Kalma Pozisyonu

Gebe kalma pozisyonu da çocuk sahibi olmak isteyenlerin dikkat ettiği bir konudur. Sağlıklı bir yaşam seçen erkek ve kadının zihinsel ve fiziksel olarak da sağlıklı olması gerekir. Gebelik stresi olmadan ilişkiye girmek hamile kalma konusunda son derece önemlidir.

İkiz bebek istiyorsanız İkiz Gebelik için Pozisyonlar Var Mıdır? daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bazı araştırmalarda cinsel ilişkiye hangi pozisyonda girildiği önemli olmasa da ilişkiden sonra kısa bir süre sırt üstü yatmanın gebelik şansını artırdığı bilinir. Bu kapsamda cinsel ilişkinin ardından bel bölgesinin altına yastık koyulmasının spermlerin fallop tüplerine daha kolay bir şekilde yüzmelerini kolaylaştırabilir.

Hamile kalma pozisyonu kadının sırt üstü yattığı pozisyonlardan oluşur. Çiftler bu şekilde düzenli olarak cinsel ilişkiye girerek hamilelik şanslarını artırabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.