fbpx

İkiz Gebelik İçin Yapılması Gerekenler

04.07.2021
3.630
İkiz Gebelik İçin Yapılması Gerekenler

İkiz gebelik için yapılması gerekenler, yardımcı üreme tedavileri ve yumurta üretimini uyaran ilaç tedavilerinden oluşur.

Günümüzde kadınlar bebek sahibi olmak için daha uzun süre bekliyorlar. Kısırlık tedavileri zaman içinde artmıştır. Tüm bu durumlar çoğul gebelik olasılığını artırmaktadır. Yardımcı üreme tedavileri sonucunda ikiz doğumlar bugün her zamankinden daha yaygındır.

İkiz gebelik için yapılması gerekenler konusuna başlamadan önce belirtmek gerekir ki, eğer ikiz gebe kalmak istiyorsanız, kesin bir yöntem olmadığını bilmelisiniz. Ama bazı genetik faktörler ve bazı tedaviler ikiz gebelik olasılığını artırabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde İkiz Gebelik

Tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik olasılığı yüksektir. Tüp bebek (In vitro fertilizasyon, IVF) bir yardımcı üreme teknolojisi türüdür. Gebe kalmak için tıbbi müdahaleyi kullanmayı içerir. Tüp bebek tedavisi gören kadınlara hamile kalma şanslarını artırmak için işlemden önce doğurganlık ilaçları reçete edilebilir.

Tüp bebek için kadın yumurtaları ve erkek spermleri döllenmeden önce toplanır. Daha sonra laboratuvar ortamında döllenme oluşturulur ve bir embriyo oluşur.

Doktorlar embriyoyu kadının rahmine yerleştirirler. Bir embriyonun rahimde tutunma olasılığını artırmak için birden fazla embriyo konabilir. Bu durum ikiz bebek sahibi olma olasılığını yükseltir.

Doğurganlık İlaçları ile İkiz Gebelik

Ikiz bebek olmasi icin ilac
İkiz bebek olması için ilaç

Doğurganlık artırmak için üretilen ilaçlar genellikle bir kadının yumurtalıklarında üretilen yumurta sayısını artırarak çalışır. Daha fazla yumurta üretilirse, birden fazla yumurtanın salınıp döllenmesi de olasıdır. Bu aynı zamanda oluşur ve kardeş ikizler olma olasılığını artırır.

İkiz bebek olması için ilaç isimlerine örnek verecek olursak Klomifen ve gonadotropinler sayılabilir.

Klomifen sadece reçete ile kullanılabilen bir ilaçtır. İkiz gebelik olasılığını artıran diğer ilaç isimleri Clomid ve Serophene dir. İlaç ağızdan alınır ve doz bir kişinin bireysel ihtiyaçlarına bağlıdır. Bu yumurtlamayı sağlayan hormonları uyararak çalışır. Çalışmalar, doğurganlık tedavisi için bu ilaçların ikiz hamilelik olma olasılığını artırdığı görülmüştür.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Eczane Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Gonadotropinler enjeksiyon ile verilen doğurganlık artırıcı ilaç türüdür. Folikül uyarıcı hormon (FSH) verilir veya luteinizan hormon ile birlikte verilir.

Her iki hormon da doğal olarak beyni uyarır ve yumurtalıklara her ay bir yumurta üretmesini söyler. Enjeksiyon olarak verildiğinde, FSH yumurtalıklara birden fazla yumurta üretmesini söyler. Vücut daha fazla yumurta yapar.

Gonadotropinler kullanarak meydana gelen gebeliklerin yüzde 30’a yakını ikiz gebelikle sonuçlandığı tahmin edilmektedir.

Bu ilaçların her ikisi de genellikle güvenli ve etkili olarak kabul edilir.

İkiz bebek olması genetik mi?

Hem sizin hem de eşinizin ailesinde ikiz gebelik geçmişi varsa, ikiz gebe kalma şansınız daha yüksektir. Bu durumda İkiz bebek olması genetik demek en doğru cevap olacaktır.

Bazı araştırmalar, etnik kökendeki farklılıkların ikiz bebek sahibi olma şansınızı etkileyebileceğini göstermiştir. Örneğin, siyah kadınların ikiz bebek sahibi olma olasılığı daha yüksektir.

Nijeryalı kadınlarda ikiz doğum oranı en yüksek, Japon kadınlarda ise en düşüktür.

İkiz Gebelik Olasılığını Arttıran Faktörler

ikiz gebelik olasiligini arttiran faktorler
ikiz gebelik olasılığını arttıran faktörler

30 yaşın üzerindeki kadınların, özellikle 30’ların sonlarındaki kadınların, ikiz bebek sahibi olma şansları daha yüksektir. Çünkü yumurtlama sırasında genç kadınlara göre birden fazla yumurta salınması daha olasıdır.

35-40 yaş arası kadınların ikiz bebek doğum yapma şansı daha da yüksektir.

Uzun boylu veya kilolu kadınlar daha fazla ikiz bebek olasılığına sahiptir.

Kardeş ikizler uzun boylu ve kilolu kadınlarda daha sık görülür. Uzmanlar neden olduğundan emin değil.

Folik asit, bir çeşit B vitaminidir. Birçok doktor spina bifida gibi nöral tüp defektleri riskini azaltmak için hamilelik öncesi ve sırasında folik asit önerir. Hamile kalmadan önce, doktorlar günde yaklaşık 400 mikrogram folik asit ve gebelik sırasında 600 mikrogram folik asit önermektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Yumurtlamadan Sonra Hamilelik Ne Zaman Olur?

Folik asit almak gebelik olma olasılığını artırabildiğini düşündüren bazı küçük çalışmalar olmuştur. Ama bu ikiz gebelik için şansınızı artırdığını söylemek için herhangi bir çalışma yoktur. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, folik asit alarak bebeğinizin beyin gelişimini korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Journal of Reproductive Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada, emziren ve hamile kalan kadınların ikiz gebe kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya koymuştur. Ancak bu bilgileri destekleyecek ek çalışmalar yoktur. Bu nedenle, emzirme ikiz gebe olasılığını artıran bir faktör olarak görülse de kesinlik yoktur.

İkiz gebelikler tek gebeliklere göre daha yüksek riskli olarak kabul edilir. Eğer ikizlere hamile kalırsanız, yakından takip edilebilmeniz için sık sık doktor ziyaretleri yapmanız gerekir.

İkiz gebelik için yapılması gerekenlerden bir diğeri de dua etmektir. Dua istek ve dileklerin Allah’tan istenmesi ve ona yakarıştır. Bu amaçla, Allah’a ikiz bebek olması için dua edebilir ve bu manevi reçeteyi de deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. sevdam dedi ki:

    Eğer ailede ikiz yoksa ve bunun zor olacağı fikrinden hemen vazgeçerseniz ve inanırsanız ikizleriniz olur. Ailede ikizlerin olmaması ve yine de iki bebeğe hamile kalmayı başarmak mümkündür.

  2. ikizannesi dedi ki:

    Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlar için muayenelerden sonra doktorlar genellikle yumurta salınımını uyaran ilaçlar önerirler. Bu ilaçlar birden fazla yumurta oluşumunu teşvik edebilir ve ikiz olma şansını da artırır.

  3. Buket dedi ki:

    Araştırmalar, süt ürünleri tüketimine ve doğurganlık ile bağlantıya işaret ediyor ve süt, peynir ve yoğurt gibi yiyecekleri daha fazla tüketen kadınların ikizlere hamile kalma şanslarını 5 kata kadar artırdığı sonucuna varıyor.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.