İkiz Gebeliği Arttıran Faktörler

05.10.2021
666
İkiz Gebeliği Arttıran Faktörler

İkiz gebeliği arttıran faktörler genel olarak anne kaynaklıdır. Annenin ırkı, yaşı ve obstetrik, genetik ve kısırlık tedavileri ikizlere hamile kalma olasılığını etkileyen faktörlerdir.

Çift yumurta ikizlerinin oluşumu, genetik faktörden bağımsız olarak 1000 vakada yaklaşık 10’dur. Tek yumurta ikizlerde bu sayı 1000 doğumda yaklaşık 3 vakaya düşmektedir.

Genetik faktörler bir kadının aynı adet döngüsünde iki veya daha fazla yumurta bırakmasına neden olabileceğinden, özellikle anne tarafında öykü varsa ikiz gebelik olasılığı artar. Bu durumlarda, ikiz gebelik şansı 5 ila 10 kat daha fazladır.

İkiz Gebelik Anneden Mi Babadan Mı Gelir?

İkiz gebelik anneden mi babadan mı gelir sorusundaki aile kalıtımı, çift veya tek yumurta ikizleri vakalarıyla bağlantılıdır. Çünkü bu vakalarda aynı döngüde iki yumurta bırakan kadının etkisi vardır. İki yumurta, iki sperm tarafından döllenebilir ve iki farklı embriyo oluşturabilir.

Bu durumda önemli olan babanın değil, annenin aile öyküsüdür. Kadın, her adet döngüsünde birden fazla yumurtlama mirasını annesinden veya babasından miras almış olabilir.

Ailede hem anne hem de babadan tek yumurta ikizi olan kadının, gebelikte birden fazla bebeğe sahip olma şansı daha fazla olabilir. Babanın aile geçmişi önemli değil.

Tek yumurta ikizi vakalarında genetik kalıtımdan (en azından bugün bilinen) değil, şanstan kaynaklanmaktadır. Bu gebeliklerde tek bir döllenmiş yumurta ikiye bölünerek iki özdeş embriyo oluşturur. Tek yumurta ikizleri söz konusu olduğunda, ikiz gebelik anneden mi babadan mı gelir sorusuna cevap verecek olursak, bunun tamamen şans eseri olduğunu söyleyebiliriz.

Klomen ile ikiz gebelik

Yumurtalık birden fazla yumurta üretme eğiliminde olduğundan, kadın hamile kalmak için yumurtlama indükleyici (Klomen gibi) kullandığında çoğul gebelikler daha sık görülür. Ancak doktorlar, birden fazla bebeğin varlığının getirebileceği riskler nedeniyle her zaman hamileliğin çoğul olmamasını tercih eder.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Endometrial Hiperplazi Nedir?

Yumurtlama tedavisinde kullanılan bir ilaç olan klomen sonrası ikiz gebelik oldukça fazla görülmektedir. Çünkü kadın yumurtlama döneminde bir yumurta üretmesi gerekirken daha fazla yumurtayı olgunlaştırır ve serbest bırakır.

Yumurtlama ilaçlarının kullanımı başka tehlikeleri de beraberinde getirir. Bu nedenle bu tür ilaçları asla tıbbi gözetim olmadan almayın.

İkiz Gebeliği Arttıran Faktörler Nelerdir?

İkiz gebeliği arttıran faktörlerden bir diğeri anne yaşıdır. Daha yaşlı kadınlar, 37 veya 38 yaşından sonra, döngü başına daha fazla yumurta bırakma eğilimindedir. Başka bir hamilelikte ikiz doğuran kadınların, çift yumurtlama nedeniyle de tekrar ikiz bebeğe sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Doğum kontrol hapı alıp bıraktıktan sonra, doğal yumurtlamanın ilk ayında (hapı bıraktıktan sonra) hamile kalanlarda, folikül uyarıcı hormon (FSH) daha fazla salgılandığı için ikiz gebelik olasılığı artar.

İkiz gebeliği artıran faktörler şunlardır: anne yaşı (anne çok genç veya büyük olduğunda daha fazla şans) ve ırk (siyah kadınlarda daha yaygın) ve yazının devamında açıklayacağımız diğer faktörler yer alır.

Irk

Irk, ikiz gebeliği arttıran faktörlerden biridir. Bu sırasıyla Siyah, Kafkas, Hispanik ve Asya ırkı kadınlarda ikiz gebelik daha fazladır. Şu anda ırka bağlı olmadan, tıbbi yardımlı gebelik, ikiz oranlarındaki artışa katkıda bulunmuştur.

Annenin yaşı

İkiz gebeliği arttıran faktörlerden anne yaşının rolü iyi bilinmektedir. Daha yaşlı kadınların ikizleri olma olasılığı daha yüksektir ve 40’lı yaşlarında anne olan kadınların ikizleri olma olasılığı, aynı yaş grubundaki hiç çocuğu olmayan kadınlara göre daha fazladır.

Çift yumurta ikizlerine (ya da kardeş ikizlere) sahip olabilmek için annenin aynı anda birden fazla yumurta bırakması gerektiği bilinmektedir. Bununla birlikte, kadınların yaşlandıkça daha fazla yumurta bıraktığına dair bir kanıt yoktur. İkiz bebek olması için fazla yumurta üretme yeteneği, 40’lar ilerledikçe azalır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İkiz Gebelik İçin Yapılması Gerekenler

Anne yaşının ikiz gebeliği arttıran faktörlerden olması, menopoz öncesinde kadınlarda oluşan hormonal dalgalanmalarla ilgili olabilmektedir. Şartlar uygun olduğunda, menopoz öncesi kadınların ikiz bebeğe hamile kalması olasıdır.

Genetik

ikiz gebelik genetik mi
ikiz gebelik genetik mi

İkizlerin oluşumunda genetiğin rolü, ikiz gebeliği arttıran faktörlerden bir diğeridir. İkizleri olan ailelerin soyundan gelen kadınların ikiz doğurma garantisi olmamasına rağmen, ikizlere sahip olma olasılığı daha yüksek görünmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi ikiz gebeliği arttıran faktörlerin başında anne gelir. İkiz eşi anneden doğan çocuğun, büyüdüğünde ikiz bebeğe hamile kalma olasılığı yüksektir. Aynı şekilde, annenizin annesinde ikiz gebelik olduysa, sizin ikiz gebelik ihtimaliniz de vardır.

Ancak, aynı durumdaki babaların ikiz bebeğinin olacağına dair hiçbir bilgi yoktur. Yani babanın annesinin ikizleri olduysa, ikiz hamile kalma şansınız düşük olmaktadır.

Kısırlık tedavileri

Çift hamile kalamadığında, kadının anatomisinin ve erkeğin canlı sperm üretme kabiliyetinin değerlendirilmesi tedavinin başlangıç ​​noktasıdır.

Kısırlık tedavisi ikiz doğum oranındaki artışı etkiler başka bir yönüdür. Özellikle tüp bebek tedavilerinde, hamilelik elde edilme şansını artırmak için kadının rahmine birden fazla embriyo enjekte edilir. Rahim duvarına yerleşmesini kolaylaştırmak için verilen hormon ilaçları enjekte edilen birden fazla yumurtanın anne rahmine yerleşmesine neden olduğundan, tüp bebek tedavisi ikiz gebeliği arttıran faktörlerin en başında gelmektedir.

Doğurganlık tedavisine ihtiyaç duymayan kadın her adet döngüsünde bir yumurta üretecektir. Birden fazla yumurta olgunlaşır ve her ikisi de döllenirse, doğal olarak ikizlere hamile kalırsınız. Aile öyküsü yok, hormonal uyarı yok, sadece şans diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.