İkiz Bebek Olması Kime Bağlı?

06.07.2021
1.744
İkiz Bebek Olması Kime Bağlı?

Çoğu anne adayının çok istediği ve cevabını merak ettiği ikiz bebek olması kime bağlı sorusunun cevabını vereceğimiz bu yazıda; ikiz hamilelikle ilgili ilginç bilgilerde bulacaksınız.

Normalde pek beklenmeyen bir durum olsa ikiz bebek sahibi olmak bazı çiftler için yaşam mucizesi olarak görülürken, bazıları içinde düşüncesi bile korkutucu gelebilir. Çoğunlukla doğal yollarla ortaya çıkan bu durum bazı belirtiler ortaya çıktığında daha yüksek bir ihtimal haline gelebilir.

Doğal yollar ile ikiz gebelik olma ihtimali, 1/88 oranındadır. Tüp bebek uygulamalarında ise bu oran çok dada fazladır. 3 adet embriyo transfer edilen bir kadında ikiz gebelik oranı yüzde 50’dir. Hatta üçüz olma olasılığı da yüzde 20 civarındadır. Herhangi bir diyet, beslenme programı ya da mevsim etkenleri ile ikiz gebelik ortaya çıkmaz. Peki, ikiz bebek olması kime bağlı?

İkiz Gebelik Nasıl Oluşur?

Aynı anda iki bebeğin anne karnında gelişme göstermesi ikiz gebelik olarak tanımlanır kısaca. İkiz bebeklere sahip olmak normal gebeliklere göre daha fazla emek ve sabır isteyen bir durumdur. Ancak bir anda iki bebeğe anne olmanın da keyifli yönleri vardır. İkiz bebek oluşumu büyük bir çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak gelişiyor.

Eğer ki çiftlerden birisinin daha önceki kuşaklarında ikiz gebelik durumu söz konusu ise çiftlerde de ikiz bebek olma olasılığı yüksektir. Bu durum genetik faktörler ile açıklanabiliyor. Ancak genetik faktörlerin haricinde kadınlardaki yumurtlama durumları ve erkeklerdeki kaliteli spermler de ikiz bebek oluşma durumu için direk etkili olabiliyor.

İkiz Gebelik Çeşitleri

İkiz gebelik iki şekilde ortaya çıkan bir durumdur. Tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizidir. Tek yumurta ikizi erkek sperminin tek bir yumurtayı döllemesi ile başlar. Bir hafta sonra ise döllenen tek yumurtanın ikiye ayrılması ile birlikte tek yumurta ikizi anne karnında oluşumuna başlar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Akşam Yapılan Gebelik Testi Güvenilir Midir?

Çift yumurta ikizi ise erkek sperminin annenin iki yumurtasını döllemesi ile birlikte gelişen bir durumdur. Tek yumurta ikizinde kardeşler birebir birbirine benzer. Her ikisi erkek olabileceği gibi her ikisi kızı ya da biri kız biri erkek de olabilir. Çift yumurta ikizinde kardeşler birbirine benzer ancak birebir bir benzerlik söz konusu değildir.

İkiz Gebelikte Genetik Faktörler

Her anne ve baba adayı bebeklerinin ikiz olup olmayacağı konusunda heyecan yaşarlar. Bunun için de ikiz bebek olma olasılığı hesaplama yöntemlerini kullanır. İkiz gebeliğin oluşmasını sağlayan en büyük faktör hiç kuşku yok ki genetik faktörlerdir.

İkiz gebelik için pozisyonlar ve bazı yöntemler olsa da genel olarak genetik faktörler ön plandadır. İkiz bebek olması kime bağlı? Sorununun belki de ilk cevabı genetik faktörlerle ilgilidir. Genellikle ailenin genetik yapısı ile doğrudan alakalıdır. Hatta kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar sonrasında da böyle gebelikler oluşabilir. Çift ya da tek yumurta ikizi olmak üzere iki çeşit ikiz olabilir. Buradaki ayrımın sebebi yumurta ve sperm birleşimi esnasında değişim yaşanmasıdır.

İkiz Bebek Olması Kime Bağlıdır?

ikiz bebek olmasi kime baglidir
İkiz bebek olması kime bağlıdır?

Bebeklerin ikiz olması yumurta içerisinde birden fazla sperm olması anlamına gelir. Yani döllenme bu şekilde gerçekleşir. Bu duruma bakıldığında ikiz gebelik anneden mi gelir sorusunun cevabı olarak babanın daha çok etkili olduğu görülebilir. Sperm hücrelerinin rolü çok daha büyüktür.

Bunun yanında ikiz bebekler tek ya da çift yumurta ikizi olacakları ise anneye bağlıdır. Çünkü kadınlar her regl döneminde 1 yumurta üretmektedir. Bazı durumlarda ise birden fazla yumurta oluşumu ortaya çıkabilir. Bu da aslında bebeklerin tek mi ya da çift yumurta ikizi mi olacağına karar vermek anlamına geliyor. Genel olarak baktığımız çoğul gebeliklerde en büyük pay babanın olmaktadır. Çünkü bu durum spermlere bağlıdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Kaç Günde Bir Olmalı?

İkiz Gebeliğin Oluşmasını Sağlayan Faktörler

Yapılan bazı araştırmalarda kilolu ve uzun boylu kadınlarda ikiz hamilelik ihtimalinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bu nedenle kilolu ve uzun boylu kadınlarda ikiz bebek ihtimali daha fazladır. Araştırmalarda bazı ırkların iki gebeliklerde daha yüksek ihtimali olduğunu gösteriyor. Bunlar arasında Afrika kökenli Amerikalı kadınlar yer alıyor. Bu ırktan olan kadınlar, Asya ırkından olanlara göre on kat daha fazla ikiz sahibi olabiliyor.

Doğum kontrol hapları yüzde 99,9 oranında hamileliği önler. Ancak kalan 0,01 oranında da ikiz gebelik oranı yüksektir. Çünkü bu haplar kadınlarda daha fazla yumurtlama ortaya çıkıyor. Kilolu kadınlarında ikiz gebelik anneden mi gelir sorusunun anneye bağlı cevaplar arasında yer alıyor.

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki obezitenin artması ile ikiz doğumların arttığı görülmüştür. İleri yaşlardaki kadınlar genç kadınlara göre daha fazla yumurta üretir. Bu da çoğul gebelik oranını artırır. Özellikle 35 yaş üzeri kadınlarda bu tip ikiz gebeliklere daha yüksek oranlarda rastlanabilir. Bunların yanında emzirirken hamile kalındığında, 2’de çok kardeşe sahip olunduğunda, günlük süt içildiğinde ikiz gebelik oranı artar.

İkiz gebelik durumlarının bir başka önemli nedeni de günümüzde çiftlerin görmüş oldukları kısırlık tedavileridir. Kısırlık tedavisi anne adaylarının yumurtlamalarında düzen bozukluğu meydana getirerek ikiz gebelik risklerini de oldukça artırıyor. İkiz gebelik risklerinin yüksek olmasını sağlayan etkenlerden birisi de anne adaylarının 35 yaşının üzerinde olmasıdır. Bu yaştaki kadınların hormonlarının normalden daha fazla çalışmasından dolayı birden fazla yumurtanın döllenme ihtimali de yükseliyor.

Aynı zamanda kadınların menopoza yakın dönemlerinde ikiz gebelik riskleri yüksek olur. Bunun ana nedeni kadınların menopoz döneminde bol miktarda yumurta üretmesi ve hormonlarının aşırı şekilde çalışmasıdır.

Sonuç olarak ikiz bebek olması kime bağlı sorusunun cevabı; tek yumurta ikiz gebelik olması babaya, çift yumurta ikiz hamilelik olması ise anneye bağlıdır diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Asiye dedi ki:

    İkiz bebek olmasına katkıda bulunan bir diğer faktör de kadının yaşıdır. 35 yaş üstü kadınların ikizleri için tedavi görmemiş olmalarına rağmen çoğul gebeliklere yatkın oldukları bulunmuştur .

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.