Hamileyken

İkinci Gebelikte Belirtiler Aynı Mıdır?

İkinci Gebelikte Belirtiler Aynı Mıdır?

İkinci gebelikte belirtiler ilk hamilelikte biraz farklıdır. Örneğin, sabah bulantısı ikinci hamilelikte ilk hamilelikten daha kötüdür. Vücudunuzdaki hormonlar o kadar stabil değildir ve bu daha fazla komplikasyona neden olabilir.

Hamilelik belirtileri bir hamilelikten diğerine değişebilir. İkinci kez anne olmanın heyecanını yaşayan anneler için ilk gebelikleri ile benzer ancak farklı bir süreç beklemektedir.

Özellikle artık ikinci hamilelik döneminde olduğunuz için tecrübeli bir anne adayı olduğunuzu bilmelisiniz. Ancak yine de ilk gebeliğe göre ikinci hamilelikte bazı farklılıkların sizleri beklediğini bilmelisiniz.

Öncelikli olarak ikinci gebelikte belirtiler çok net bir şekilde değişmeyecektir. Ancak hamileliğin daha erken dönemde belli olması veya bebeğin hareketlerinin daha önce hissedilmesi gibi sürprizler ile karşılaşabilirsiniz.

İkinci Gebelikte Belirtiler Aynı Olur Mu?

İkinci kez hamile kalmış iseniz gebelik belirtilerinde küçük de olsa bazı farklılıkları yaşayabilirsiniz. Yakın zamanda ikinci kez hamile kaldıysanız, bazı farklı hamilelik belirtileri yaşayabilirsiniz.

Sabah bulantısını bu kadar şiddetli yaşamayabilirsiniz. Sabah bulantısı veya mide bulantısı, hamileliğin ilk üç ayında yaygındır.

İkinci kez hamile kalmış iseniz, ikinci gebelikte belirtilerde küçük de olsa bazı farklılıkları yaşayabilirsiniz.

İlk gebeliğe göre karın bölgesinde büyüme biraz daha farklı bir şekilde gelişebilmektedir. Birinci gebeliğiniz sırasında karın kasları gerildiği için hamile kalmadan önceki dönemdeki eski gücüne de ulaşamayacaktır. Bunun için de ikinci gebeliğiniz ilkine oranla biraz daha erken dönemde belli olabilecektir.

Göğüslerde aşırı hassasiyet ve büyüme en bilindik gebelik belirtilerinden biridir. Eğer ikinci kez hamile iseniz göğüslerinizdeki hassasiyetin biraz daha az şiddetli olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca göğüslerdeki dolgunluk ve büyüme ilk gebeliğe göre biraz daha az olabilecektir.

ikinci gebelikte belirtiler
ikinci gebelikte belirtiler

İlk kez hamile olan anneler genellikle bebeğin hareketlerini biraz daha geç bir şekilde hissedebilmektedir. Ancak ikinci gebelikte bebeğin hareketlerini daha kısa sürede hissedebilirsiniz. Kadınların ikinci gebelikleri üzerinde yapılan araştırmalarda bebeğin hareketlerini ilk hamileliklerine göre daha erken dönemde hissettikleri tespit edilmiştir.

Yalancı kasılmalar ilk gebelikte daha şiddetli olacaktır. Ancak bu yalancı kasılmalar doğuma hazırlık aşamasında meydana gelmektedir. İkinci gebeliğinizde bu kasılmaları çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde hissedebilirsiniz. Bunun için kasılmalardan hemen sonra bebeğinize de erkenden kavuşma ihtimaliniz çok daha fazladır.

İkinci Gebelikte Benzer Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz farklılıklar dışında ikinci gebeliğinizde de ilkinde yaşadığınız bazı gebelik belirtilerini yaşamaya devam edebilirsiniz.

Normal gebelik belirtisi olarak da bilinen ikinci gebelikte belirtiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Sabahları meydana gelen mide bulantısı
  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Aşırı yorgunluk ve halsizlik
  • Aşerme veya bazı yiyeceklere karşı hassasiyet ve tiksinme
  • Değişen hormonlardan kaynaklı olarak duygusal yönden değişimler
  • Vücutta meydana gelen ödem ve şişkinlik
  • Kabızlık
  • Burunda meydana gelen tıkanıklık gibi belirtiler de ikinci gebelikte en sık görülen hamilelik belirtileri içerisinde yer almaktadır.

Birinci ve İkinci Hamilelik Dönemi Arasındaki Farklar

Gebeliğin belirtilerinin en yoğun yaşandığı dönem hiç kuşkusuz ki gebeliğin ilk üç ayıdır. İlk gebeliğinizde sizleri aşırı yoran mide bulantıları ve göğüs bölgesindeki hassasiyet ikinci gebeliğinizde bu kadar yoğun olamayabilir.

İlk gebeliklerde genellikle vücutta büyük bir değişim yaşanacağı için anne adaylarının yeme problemi yaşadığı bilinmektedir. Ancak ikinci gebeliğinizde bu kadar yoğun bir hormonal değişim yaşamayacaksınız.

Bunun için de mide bulantısı veya aşerme gibi gebelik belirtileri yine yaşanacak olsa da ilk gebeliğe göre yoğunluğu az olacaktır.

İlk ve ikinci gebelikte ikinci üç ay arasındaki farklar

ikinci gebelikte belirtiler farkli midir
ikinci gebelikte belirtiler farklı midir

İkinci üç aylık dönem artık hamileliğin en dikkat edilmesi gereken döneminden biridir. Karın bölgesinde gözle görülür şekilde bir büyüme meydana gelecektir.

İkinci üç aylık dönem bebeğin de kendini belli ettiği bir süreç olduğu için ilk ve ikinci gebelikte bu dönemde büyük farklar hissedilebilmektedir.

İlk hamileliklerde genellikle bebeğin hareketleri hiç hissedilmeyebilir veya çok geç hissedilebilir. Ancak ikinci gebelikte ikinci üç aylık süreç içerisinde bebeğin hareketlerini daha kolay bir şekilde hissedebilirsiniz.

Son üç ay arasındaki farklar

Yalancı kasılmalar veya bebeğin tekmelerinin yoğun olarak yaşanacağı bu dönemde ilk gebeliklerin biraz daha ağır geçtiği bilinmektedir. Ancak ilk ve ikinci gebelikte de bu süreçte yorgunluk hissinin daha yoğun bir şekilde yaşanacağı bilinir.

İkinci gebelikte bazı anne adayları zorlanırken bazılarının ise bu süreci ilkine göre daha hafif bir şekilde atlattığı bilinmektedir. Ancak her gebeliğinizde düzenli olarak doktora gitmeye özen göstermelisiniz.

Hamilelikte kese oluşurken belirtiler de dahil, bebeğinizin gelişim sürecini takip etmeli ve onun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

İkinci gebelikte de beklemediğiniz ani bir durum ile karşı karşıya geldiğinizde vakit kaybetmeden doktorunuza giderek gerekli kontrollerinizi yaptırmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.