fbpx

Hamileyken Uçak Yolculuğu Yapmak

08.07.2021
1.050
Hamileyken Uçak Yolculuğu Yapmak

Hamileyken uçak yolculuğu yapmak hamileliğin ilerleyen haftalarında riskli olabilmektedir. Hamile kadınların uçakla seyahat etme konusunda birçok şüpheleri vardır. Sonuçta, bebek için riskler gibi bazı tartışmalar var. Peki hamile kadın uçakla seyahat edebilir mi? Hamile kadınlara güven vermek için konuyu açıklığa kavuşturuyoruz.

Hamileyken uçakla seyahat etmenize izin veriliyorsa, check-in sırasında bir sorumluluk feragatnamesi doldurmanız ve imzalamanız gerekebilir.

Hamileyken Uçakla Seyahat Mümkün Mü?

Hamileyken uçak yolculuğu yapmak mümkündür. Ancak önce doktorunuza ve havayolu şirketine danışmalısınız. Doktorun hamile kadının sağlık durumunu değerlendirmesini beklemek önemlidir. Diğerlerinin yanı sıra diyabet, yüksek tansiyon, orak hücreli anemisi, vajinal kanama gibi komplikasyonları olan kadın için hamileyken uçakla seyahat riskli olabilir.

Ayrıca uçuş sırasında oluşabilecek olumsuz reaksiyonları da bilmekte fayda var. Ayrıca, hamileyken yurt dışına giderseniz, belirli önlemler hakkında doktorunuzla konuşun. Hatta, gideceğiniz yere bağlı olarak, aşı yaptırmanız gerekebilir.

Hamileyken Kaç Haftaya Kadar Uçağa Binilir?

Hamile bir kadının hava yoluyla seyahat edip edemeyeceğine ilişkin kurallar havayolları arasında standartlaştırılmamıştır. Genel olarak, 27 haftaya kadar olan hamileler normal şekilde seyahat edebilir. Hem ulusal hem de uluslararası uçak seyahatlerini bu haftaya kadar yapabilir. Ancak uçak bileti alırken hamile olduğunuzu havayolu şirketine bildirmeniz gerekmektedir.

28. haftadan itibaren hamileyken uçakla seyahate izin veren sağlık raporu ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hamileyken uçak yolculuğu yapmak için istenilen seyahat izin belgesi şu bilgileri içermelidir:

 • Seyahatin başlangıç ve varış yeri;
 • Uçuş tarihi;
 • İzin verilen maksimum uçuş süresi;
 • Bebeğin doğum tarihinin tahmini;
 • Gebelik yaşı;
 • Tıbbi görüş.

Yine burada uçak şirketleri arasında bir fikir birliği yok. Ayrıca, bileti düzenlemeden önce kuralları dikkatlice kontrol etmelisiniz. Ağırlıklı olarak 30. gebelik haftasından sonra şirketlerden ek gereksinimleriniz olabilir.

Örneğin 36. haftadan itibaren tıbbi bilgi formunun gönderilmesi gerekebilir. Belge, seyahatinizden 10 gün öncesine kadar hazırlanmalı ve uçuştan 48 saat önce gönderilmelidir. Tıbbi bilgi formu, havayolu web sitelerinden indirilebilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bağırsak Hareketi ile Bebek Hareketi Nasıl Ayırt Edilir?

Hamileyken uçak yolculuğu yapmak için son tarih

Hamileyken ucak yolculugu yapmak icin son tarih
Hamileyken uçak yolculuğu yapmak için son tarih

Hamile bir kadın hamileliğinin sonuna kadar uçakla seyahat edebilir mi? Genel olarak, hamilelik zaten ilerlemişse, hamile kadına sorumlu doktor eşlik etmelidir. Bu kural için belirli süre havayolu şirketine bağlıdır. Genel olarak 39. haftadan itibaren hamile kadının uçakla seyahat etmesine izin verilmez.

Aynı zamanda, çoğul gebelik veya komplikasyon durumunda doktorların daha katı olduğunu hatırlamakta fayda var. Havayoluna danışırken gebelik durumunuzu ve özellikleri detaylandırmanız gerekir.

Ayrıca hamileler basınçlı kabinleri olmayan çok küçük uçaklarda seyahat etmemelidir. Bunun nedeni, bu koşullarda kalp atış hızında ve kan basıncında bir artış olabilmesidir.

Doğumdan sonra anne ve bebek ancak 8. günden sonra seyahat edebilirler.

Hamileyken Uçak Yolculuğu Yapmak ile İlgili Tıbbi Kılavuzlar

Havayollarının genel kurallarında ve doktorlar arasında tavsiyeler de var. Onlara göre hamile kadın 3. aydan itibaren uçakla seyahat edebilir. Bundan önce, riskler minimal olsa da doktorlar fetüsün hala oluşum aşamasında olduğu için uçakla seyahatin riskli olabileceğini iddia eden görüşler de vardır. Bu ilk dönemde hamile kadının mide bulantısından daha fazla rahatsızlık hissettiğinden bahsetmiyoruz bile.

Zaten son aşamada doktorlar, hamileliğin kaç haftasına kadar uçakla seyahat edebileceğinizi belirtiyorlar. Sonrasında erken doğum riski olduğu için tercih 32. haftaya kadardır. Ancak öneri her zaman doğum uzmanınızla konuşmanızdır. Çünkü hamileliğin seyri ve sağlık durumu kararı etkileyebilir.

Hamileyken Uçak Yolculuğu Yapmak Güvenli Midir?

Hamileyken ucak yolculugu yapmak guvenli midir
Hamileyken uçak yolculuğu yapmak güvenli midir?

Hamile olmak, uçakla seyahat etmek gibi olağan şeyler yapmanıza engel değildir. Ancak, hamileyken uçak yolculuğu yapmak için bazı ek önlemler almanız gerekecektir.

Uzun bir yolculuk planlıyorsanız, hamilelik sırasında da uçak her zaman en iyi yoldur. Tarihi planlayabiliyorsanız, üçüncü aydan sonra seyahat etmek en uygunudur. Ancak daha erken seyahat etmeniz gerekiyorsa, genellikle herhangi bir engel yoktur. Bu nedenle, hamileyken uçak yolculuğu yapmak, gebelik haftasına bağlı olarak güvenlidir diyebiliriz.

Çoğu hava yolu şirketi yalnızca 7 aya kadar hamile kadınları kabul eder. Ancak bu durum değişebilir ve bazen tıbbi izin istenebilir. Bu nedenle, bu konuyu çevreleyen politikalar hakkında havayolu ile görüşmeniz önerilir. Şirketlerin olası kısıtlamaları, tehlikeli olduğu için değil, uçağın kabininde beklenmedik doğum olasılığını önlemek ve ayrıca herhangi bir komplikasyon ortaya çıkması durumunda yasal koruma sağlamaktır. Bu nedenle, hamileyken uçak yolculuğu yapmak da dahil bebeğinizi doğurmayı planladığınız yerden çok uzaklaşmamanız en iyisidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kanama Olur?

Hamileyken uçağa binerken aşağıdaki tavsiyelere uyun:

 • Ayaklarınızın ve bacaklarınızın şişmesi çok muhtemel olduğundan ayakkabılarınızı çıkarın.
 • Bacaklarınızı esnetmek ve dolaşımı iyileştirmek için en azından saatte bir kalkıp biraz yürümeyi unutmayın.
 • Otururken zaman zaman ayak bileklerinizi esnetebilir, döndürebilir ve hareket ettirebilirsiniz.
 • Yolculuktan önce ve yolculuk sırasında bol su için. Alkol, kahve, gazlı içecekler ve çaylardan kaçının çünkü bunlar sizin için zararlıdır.
 • İştahınızın izin verdiğinden fazlasını yemeyin, çünkü hamileyken uçak seyahati sırasında aşırı yüklemek iyi değildir.

Hamileyken uçak yolculuğu yapmak ile ilgili bir başka faydalı tavsiye, kanatlara yakın veya önde koltuklar talep etmektir. Bu şekilde uçağın hareketini daha az hissedeceksiniz. Hamilelikte emniyet kemeri takmak ile ilgili olarak, her zaman karnınızın altına takmalısınız. Rahat ayakkabılar ve bol giysilerle seyahat edin ve bir ceket almayı unutmayın, çünkü klima sizi üşütebilir.

Hamilelikte uçak yolculuğu sırasında, özellikle kalkış ve iniş sırasında mide bulantısı, kulak tıkanması, baş dönmesi veya baş ağrısı hissetmeniz normaldir. Bu, uçağın basıncındaki değişiklik nedeniyle olabilir ve bebek için tehlike oluşturmaz.

Hamileyken Uçak Yolculuğu Yapmak İçin Öneriler

Hamilelikte ucak yolculugu onerileri
Hamilelikte uçak yolculuğu önerileri

Seyahatiniz boyunca daha rahat hissetmenize yardımcı olacak bazı pratik tavsiyeler şunlardır:

Uçuştan önce

Tüm biniş ve transfer işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmek için zamanında havalimanına hareket edin.

Özellikle uzun yolculuklarda tuvalete gitmeyi ve kısa yürüyüşleri kolaylaştırmak için koridorun yanında bir yer isteyin.

Uçuş sırasında

Emniyet kemeri kullanımı zorunludur ve pelvik bölgede karın altına, rahmi sıkıştırmayacak şekilde yerleştirilmelidir;

Uçuş sırasında rahatsızlığa neden olabilecek ve gaz oluşturabilecek gazlı içeceklerin ve gaz yapan yiyecekleri uçuştan önce veya uçuş sırasında yemeniz önerilmez;

Kabin ortamı karaya göre daha kurudur, bu nedenle hamile kadın yolculuk sırasında sık sık su içmelidir;

Özellikle 3 saatten uzun süren yolculuklarda venöz tromboz riskini azaltmak için hamile kadın, alt uzuvlarını harekete geçirerek yerinde egzersiz yapmalıdır;

Doğumdan sonraki 8 gün içinde seyahat etmeniz önerilmez. Aynısı yeni doğanlar için de geçerlidir.

Uçuştan sonra

Uçuşunuz 3 saatten fazla sürdüyse, vücudunuzu karaya uydurmaya çalışın. Varış saatinde yemek yiyin, kendinizi güneş ışığına maruz bırakın ve kısa yürüyüşler gibi hafif egzersizler yapın.

Hamileyken uçak yolculuğu yapmak mide bulantısı gibi bazı rahatsızlık yaşatıyor olsa bile, yolculuk sırasında kullanılan bulantı ilaçları hamilelikte tavsiye edilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.