Hamileyken

Hamileyken Saça Kına Yakılır Mı?

08.04.2022
128
Hamileyken Saça Kına Yakılır Mı?

Hamileyken saça kına yakmak bazı kadınların aklında soru işaretlerine neden olsa da bunun herhangi bir zararı yoktur. Kimyasal boyalar yerine hamileyken saçınıza kına yakabilir ve saçınızın rengini bu şekilde değiştirebilirsiniz.

Gebelik döneminde anne adayları için saç boyatma konusu her zaman tartışmalara açıktır. Kimyasal boyalar ile saçı hamilelik döneminde boyatmak pek çok kişi tarafından sakıncalı olarak görülebilmektedir. Ancak kına da saçı boyamak için tercih edilebilecek yöntemlerden biridir.

Kına özellikle saç boyaları gibi kimyasal bir içeriğe sahip olmadığı için gebelik döneminde biraz daha çok tercih edilmektedir. Peki, hamileyken saça kına yakılır mı?

Hamilelikte Saça Kına Yakılır Mı?

Hamileyken saça kına yakmak, saçı da yapısal olarak oldukça iyi edebilmektedir. İçerisine eklenecek olan çeşitli bitkisel yağlar ile birlikte saç bakımını da kına yakarak destekleyebiliriz. Hamilelik döneminde de görünümüne önem veren anne adayları saç boyası kullanmak istemediklerinde kınayı tercih edebilmektedir. Hamile iken saça kına yakmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Saç kınaları saç bakımı için de oldukça yararlıdır. Hamilelik döneminde anne adayının vücudu diğer dönemlere göre biraz daha hassas olabilmektedir. Bunun için saç bakımında içerisinde kimyasal madde bulunan saç boyalarının kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Ancak kınaların içerisinde herhangi bir kimyasal ve zararlı madde bulunmamaktadır. Bu da gebelik döneminde beklenmedik bir durumun oluşmasının önüne geçecektir.

Kına Kullanmanın Yararları Nelerdir?

hamileyken saca kina yakmak zararli mi
Hamileyken saca kına yakmak zararlı mi

Hamilelik döneminde kına sadece saç için kullanılan bir ürün değildir. El ve ayaklar için de yakılarak kullanılan kına cilt ve deri için de pek çok faydası olan bir üründür.

Kına kullanmanın yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ayak bölgesinde meydana gelen mantar enfeksiyonunun giderilmesinde tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir.
 • Özellikle erkeklerde de ayak kokusu için kınanın çok yararlı olduğu bilinir.
 • Sürekli olarak ayak bölgesinde ağrı yaşayan kişiler için kına yakılması tavsiye edilir. Kınanın içerisindeki etken maddeler ayak bölgesindeki yorgunluğun daha az hissedilmesine yardımcı olur.
 • Kına ile ilgili en çok bilinen faydalardan biri de ağrı kesici özelliğe sahip olmasıdır. Özellikle baş ağrısı ve migren ağrısı için kına kokusunun etkili olduğu ileri sürülmektedir.
 • Tırnaklarda sürekli olarak mantar veya çatlamalar meydana geliyor ise kına kullanılabilir. Yapı olarak zayıf olan tırnakların daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.
 • Saç derisinde deri dökülmesi veya buna benzer sorunların giderilmesinde de kına uygulanabilir.

Hamile İken Saç Boyanır Mı?

Gebelik döneminde saç boyanıp boyanmayacağı ile ilgili pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Kimi kadınlar herhangi bir sorun olmadığını düşünürken kimileri de saç boyasının içerisindeki kimyasalların bebeğe de zarar verebileceğini düşünmektedir.

Hamilelikte saç boyatmak ile ilgili herhangi bir alerji olup olmadığına yönelik en sağlıklı bilgiyi doktorunuz ile görüşerek edinebilirsiniz. Eğer kına yerine saç bakımı için saç boyası kullanmayı tercih edecekseniz organik içerikli boyaları tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

Gebelikte Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileyken saç boyatmanın bebeğe zararları hakkında bilinmeyen çok şey var. Bu nedenle boya yerine kına yakmayı denemeniz önerilir.

Saç boyaları direkt olarak saç derisine de nüfuz ederek uygulanabilmektedir. Bu durum da kimyasal bileşenlerin vücuda girmesi için yeterlidir. Ancak bebeğe herhangi bir zarar verdiğini söylemek mümkün değildir. Ancak yine de bazı uzmanlar hamilelik dönemi boyunca saç boyasının bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini düşündüğü de bilinmektedir.

Ancak düşük olma durumu veya bebeğin genel sağlığı ile ilgili risk teşkil edilmesi gibi sorunların saç boyamadan kaynaklı olduğunun bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır.

Hamilelikte Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

hamileyken saca kina yakmak
Hamileyken saca kına yakmak

Hamilelik döneminde de bakımını ihmal etmeyen kadınlar saç boyatma konusunda tereddüt etmemektedir. Ancak bebeğin de sağlığı göz önünde bulundurulduğu zaman bazı noktalara dikkat ederek saçlarınızı boyatabilirsiniz.

Boya yerine hamileyken saça kına yakmak tercih edilebilir. Ayrıca aşağıdaki önerilere uymanız da faydalı olacaktır.

 • Öncelikli olarak saç boyaları normal kişilerde bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamilelik döneminde kadınlar biraz daha hassas bir yapıda olacağı için saç boyatma işleminden önce küçük bir alerji testi yapılması tavsiye edilir.
 • Saç boyası yapılırken deri ile direkt temas etmeyecek şekilde boyama işlemi yapılabilir.
 • Boyama işleminin ardından saçın durulanması sırasında saç derisinde herhangi bir kalıntı kalmayacak şekilde duruluma işlemi yapılmalıdır. Ayrıca saçın aşırı sıcak su ile durulanmamasına da dikkat edilmelidir.
 • Saç boyama işlemi sırasında maske kullanılarak boya kokusunu içinize çekmemeye dikkat etmelisiniz. Evde kendiniz saçınızı boyayacaksanız yine maske ve eldiven kullanımına dikkat etmelisiniz.
 • Saç boyası işlemi sırasında kaş ve kirpikleri boyamamalısınız.

Sonuç olarak, hamileyken saça kına yakılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Tam aksine boya yaptırmak yerine evde kendiniz saçınıza kına uygulamasını hamileliğin herhangi bir haftasında yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.