fbpx

Hamileyken Saç Kestirmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

06.12.2021
1.160
Hamileyken Saç Kestirmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileyken saç kestirmek bebeğe zarar verir mi sorusunu hamile anne adayları arasında sıkça konuşulan ve hakkında farklı yorumların bulunduğu bir konudur. Yeni nesil anne adayları bu konu hakkında fazla dikkat harcamasa da hamilelikte saç kestirmek kadınlar arasında bir kuşku oluşturmaktadır.

Bazı inanışlara göre bazı insanlar hamile iken vücuda giren besinlerin bebeğe fayda sağlamak yerine saçların gelişimine ve uzamasına fayda sağlayacağına inanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı bazı anne adayları saçlarını doğum sonrasına kadar asla kestirmezler.

Doktorlar ve bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre hamile iken tüketilen besinlerin bebek yerine saçların uzamasına gitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle de hamileyken saç kestirmenin herhangi bir sakıncası yoktur.

Ayrıca son derece yanlış anlaşılan hamilelik süresi boyunca saç kestirmeme inanışı annenin ve dolaylı olarak da bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek durumlara neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı doktorlar tarafından kesin olarak hamilelikte saç kestirmenin bebeğe ve anne adayına herhangi bir zararı olmadığı söylenmektedir.

Hamileyken Saç Kestirmek Zararlı Mı?

Hamileyken saç kestirmek zararlıdır yönünde çok eskilerden günümüze kadar süregelen inanışlar mevcuttur. Bu inanışlar arasında, hamilelikte saç kestirmenin bebeğin ömrünü kısaltacağı ve saç kestirmenin hamileyken günah olduğu da var.

Hamile olduğunuz dönemde saçlarınız daha canlı ve daha gürdür. Kesip kesmemek size kalmış. Hamileyken saçınızı kesmenin zararlı olduğuna dair hiçbir bilimsel açıklama yoktur. Bu nedenle, hamilelikte saçınızı kesebilirsiniz.

Hamilelikte Saç Kestirmek Zararlı Mı? daha fazlasını öğrenin.

Hamileyken Saç Kestirmek Günah Mı?

Peki, hamileyken saç kestirmek dini yönden sakıncalı mı veya günah mı? Hamile iken saç kestirmenin dini yönden herhangi bir sakıncası ya da yasağı bulunmamaktadır. Gebe kadınların saç kestirmesinin günah olduğuna yönelik Diyanet ve dini kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Karın Ovalamak Zararlı Mı?

Öyleyse geçmişten günümüze hamileyken saç kestirmek günah söylemi ve inanışı nereden gelmiş olabilir? Aslında bu söylemlerin altında yatan neden kadının hamileyken saçlarının çok dolgun ve güzel olmasıdır. Yani, şu söylemden gelmiş olabilir; bu güzel saç kesilir mi hiç! günah.

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Hamilelikte saç boyatmak doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Özellikle hamilelik süresinin ilk 3 ayında doktorlar tarafından saç boyatmak kesinlikle tavsiye edilmez. Bu durumun sebebi de boya içinde bulunan amonyak vb. gibi kimyasal maddelerin bebeğe zarar verme ihtimalidir.

Kadınların saç boyama işlemlerinde ortalama olarak saç boyasının kafa derisine temas ettiği süre 30 dakika ile 40 dakika arasındadır. Bu süre zarfı boyunca boya anne adayının kafasında kalır ve çeşitli işlemlere maruz kalır. Bu durum da boyanın içinde bulunan çeşitli zararlı kimyasal maddelerin saç derisine hızlı bir şekilde nüfus etmesine ve az miktarlarda da olsa kana karışmasına sebebiyet verebilir. Kana geçen bu zararlı maddeler de kan yolu ile beslenmekte olan bebeğin sağlığını tehlikeye atacak durumlar meydana getirebilir.

Hamileyken sac kestirmek
Hamileyken saç kestirmek

Hamileyken saç kestirmek için herhangi bir zarar meydana getirmediği söylenmesine rağmen, hamile iken saç boyatmak bebek için sakıncalı durumlara sebep olabilir.

Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde plesanta yapısının yaşam destekleme yapısı oluşmaktadır. Bu süre zarfı boyunca cenin oldukça savunmasız durumdadırlar. Bu durum da saçını boyatan annenin kanına karışabilecek olası zararlı kimyasal maddelere karşı bebeğin savunmasız kalmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

Hamileyken Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamile iken saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler kısaca şunlardır:

  • Genellikle hamileliğin 16. haftasından itibaren ceninin savunmaz mekanizması gelişmiş hale gelir. Belirtilen bu süre sonunda anne adayları doktorlarına danışarak amonyaksız ve kimyasal içeriği az olan boyalar ile saçlarını boyayabilirler.
  • Saç boyası yapılan ortamların havalandırılması son derece önemli bir durumdur. Zira boya içinde bulunan amonyak vb. gibi kimyasalların anne adayı tarafından solunması zararlı gazların ve maddelerin akciğere ulaşmasına sebep olabilir. Bu durum da anne karnındaki bebeğe kan yolu ile zarar verebilir.
  • Anne adayı saçını boyatmak ya da bakım yaptırmak amacı ile kuaföre gitmeyi planlıyor ise sabah saatlerini seçmeli ve boya ya da bakım yapılan ortam mutlaka havalandırılmalıdır. Annenin ortamda bulunan zararlı gazları soluması bebek için ciddi sonuçlar meydana getirebilir.
  • Saç boyatan annenin mutlaka steril ortamda boyama işlemini yapması ya da yaptırması gereklidir. Ayrıca boyama işlemi boyunca kafa derisine minimum düzeyde temas edilmesi de faydalı olacak bir noktadır.
  • Kalıcı boyalar yerine kimyasal içeriği az olan kısa süreli boyalar tercih edilmeli ve boyama işlemi dikkatli şekilde yapılmalıdır.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

Hamileyken Saçların Dökülmesi Normal Mi?

Hamilelikte saç dökülmesi normal karşılanan bir durumdur. Hamilelik süreci boyunca anne vücudunda meydana gelen hormon değişiklikleri annenin saçlarının ya da tüylerinin dökülmesi neden olabilir. Bu durum aşırıya kaçmadığı sürece normal karşılanır. Fakat anne adayının saçlarının fazla miktarlarda dökülmesi başka türlü sorunlara işaret edebileceği için saçları gereğinden fazla dökülen anne adaylarının doktora giderek durumu doktorlarına anlatmaları faydalarına olacaktır.

Hamileyken Saçlar Uzar Mı?

Hamile iken saç uzaması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Anne adaylarının hormonları arttığı için saç uzaması da artar hatta geçici olarak saçlar gürleşebilir. Hamileyken saç kestirmek herhangi bir zarar oluşturmadığı gibi annenin saçlarının yenilenmesine ve sonrasında daha sağlıklı ve gür çıkmasına fayda sağlayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.