Hamileyken

Hamileyken Rezene Çayı İçilir Mi?

26.01.2022
296
Hamileyken Rezene Çayı İçilir Mi?

Hamileyken rezene çayı aşırı olmamak şartıyla içilebilir ve anne ile bebeğe herhangi bir zarar vermez. Bu çay bitkinin tohumlarından veya yapraklarından yapılabilir ve sıcak veya soğuk olarak içilebilir.

Rezene çayı gerek vücut üzerindeki etkileri gerekse lezzeti ile en popüler çaylardan biridir. Hamileyken rezene çayını kadınların tüketmek istemesi normaldir, ancak bazı konularda dikkatli olun.

İyi haber şu ki, ölçülü olduğu sürece rezene çayı hamile kadınlar tarafından içilebilir. Sonuçta hamileyken rezene çayı da dahil, aşırı olan her şey zararlı olabilir.

Hamileyken rezene çayı içmekle ilgili bu yazımızı okuyun ve görüşlerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşın. Herhangi bir şüphe durumunda, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Rezene Çayı Ne İçin Kullanılır? 

Rezene mide bulantısı, mide ekşimesi, aşırı gaz, kabızlık, mide ağrısı ve diğer bağırsak sorunlarıyla mücadelede etkilidir. Bu bitki çayı, özellikle stresli ve yorucu bir günün ardından sinirleri ve kaygıyı da yatıştırabilir.

Ayrıca bu içecek günlerce baş ağrısı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük, balgam ve burun akıntısı için tavsiye edilmektedir.

Ek olarak, çay aşağıdakilere yardımcı olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır:

Cilde iyi gelir

Kompres yapmak için kullanılan ve hatta normal olarak içilen rezene çayı cildin iyileşme sürecine faydalı olabilir.

İltihabı önler

Laboratuvar çalışmaları, rezenede bulunan anti-inflamatuar maddeler bulmuştur. Böylece çay, çeşitli hastalık ve durumlardan kaynaklanan iltihaplanmaya karşı vücudu güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Antioksidandır

Laboratuvar analizleri bitkinin kullanılmasının, özellikle antioksidan etkisinden büyük ölçüde yararlanan mide bölgesindeki hücreleri koruyabileceğini göstermektedir.

İdrar söktürücü

Rezenenin sık kullanımı böbreklere fayda sağlayabilir. Bu idrar söktürücü, böbrekleri çalıştırarak sıvıların doğru şekilde atılmasını destekler.

Şişliği ve sıvı tutulmasını azaltmanın yanı sıra, tüm böbrek fonksiyonlarındaki ve idrar yollarındaki (mesane, üretral kanal ve böbrekler) enfeksiyon ve hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Hamilelikte Rezene Çayı Faydaları

hamilelikte rezene cayi icilirmi
Hamilelikte rezene çayı içilirmi

Bu bitki doğru tüketildiğinde hem anne hem de bebek için fayda sağlayabilir.

Hamilelikte rezene çayı faydalarından bazıları şunlardır:

Strese iyi gelir

Hamileyken rezene çayı kadına (onu daha az gergin hale getirir) ve bebeğe (daha az tedirgin olma eğiliminde olur) ulaşan sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Bağırsak rahatsızlığını azaltır

Rezene çayının hamileyken bir başka faydası da hamilelikte oldukça sık görülen mide bulantısı, mide ekşimesi ve kabızlıkla mücadele etmesidir.

Süt üretimini artırır

Rezene çayı, hamileliğin sonunda, hatta emzirme döneminde olan kadınlar için anne sütü üretimini uyardığı için oldukça faydalıdır.

Rezene çayı hamilelik için kötü olabilir mi?

Hamileyken rezene çayı, özellikle bağırsak komplikasyonları (reflü ve ülser gibi) olan hamile kadınlarda alerji ve tahrişe neden olabilir. Hamilelikte demir eksikliği olan ve eksikliğini gidermek için takviye alan kadınlar da bu minerali daha da azaltabileceğinden bu içecekten kaçınmalıdır.

Bu nedenle ideal olan hamileyken rezene çayının haftada yaklaşık 3 ila 5 fincan arasında tüketilmesidir.

Öğleden sonra veya yatmadan önce çay içmeden yapamıyorsanız, rezeneyi çeşitli otlar ile (papatya, limon otu vb. karıştırarak) içebilirsiniz.

Hamileyken Rezene Çayı Gaza İyi Gelir Mi?

Evet, hamileyken rezene çayı gaza iyi gelir ve bu içecek gazın neden olduğu rahatsızlığı azaltmak için hamile kadınlar tarafından kullanılabilir.

Hamileyken gaz problemi için rezene çayı içmenin yanı sıra, bazı değişiklikler veya iyi alışkanlıklar yardımıyla bu sorun hafifletilebilir. 

Örneğin fasulye, lahana, yumurta, patates, brokoli, kızarmış yiyecekler ve tatlılar gibi gaz yapan yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Hamilelikte şişkinlik için diğer bir ipucu ise yürüyüşler ve hafif egzersizler yapmaktır. Böylece gazlar vücudun hareketleri ile elimine edilir.

Hamileyken rezene çayı abartı olmadığı sürece kadınlar tarafından içilebilir. Şüphe durumunda, gebeliğinizi takip eden kadın doğum uzmanına danışın.

Rezene nasıl kullanılır?

rezene cayi
rezene çayı

Rezene, kurutulmuş meyve özü ve uçucu yağ gibi farklı şekillerde satılır ve şu şekilde kullanılabilir:

Rezene çayı

Rezene çayı öksürük, burun akıntısı ve balgam gibi grip ve soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmek için kullanılır.

Gerekli olan malzemeler:

1 çay kaşığı kuru rezene;

1 su bardağı su.

Hazırlanışı:

Çayı hazırlamak için suyu kaynatın, ardından bu suyu rezene ile birlikte bir bardağa koyun. Daha sonra üzerini örtüp 3-5 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve için.

Rezene, kek ve kurabiye gibi tatlılarda da kullanılabilir. Kapsül şeklinde kullanıldığında mutlaka bir hekim veya aktarın önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.