Hamileyken

Hamileyken Okunacak Dualar Nelerdir?

02.08.2021
712
Hamileyken Okunacak Dualar Nelerdir?

Anne adayları için hamileyken okunacak dualar arasında Araf Suresi, Esmahül Hüsna, Meryem Suresi, Tevhid, İbrahim Suresi ve İnsan Suresi bulunur. Her bir sure ve ayetin farklı bir amacı vardır.

Hamileyken okunacak dualar arasında olan İbrahim Suresinin her gün düzenli olarak okunması çocuğun sakin karakterli olmasını sağlayacağına inanılır. Hamileliğe yararlı dualar gebelik süresine göre de değişebilir.

Hamilelikte Okunması Gereken Dualar Nedir?

Hamilelikte okunması gereken dualar birçok din insanı tarafından belirlenir. Din kitaplarında yer alan dualar ve sureler hamile kadınlara okunabilir ya da kadınlar kendileri okuyabilir. Hamilelikte bebeğin sağlıklı olması için okunabilecek birçok dua bulunur. Anne karnında din eğitimini başlatmak ya da sadece bebeğin sağlıklı olmasını sağlamak için de dualar vardır. Bu dualar doğum sürecinin kolay geçmesine de yardımcı olur.

Hamileyken okunacak dualar ile Esmahül Hüsnalar sık sık okunabilir. Özellikle esmahül hüsnalar doğum haftalarına göre ayrılmıştır ve her hafta için farklı bir dua bulunur. Esmahül hüsnalar gebeliğin beşinci haftası itibari ile el muhri ve el habir ile başlar. Hamileliğin kırkıncı haftasına kadar devam eder ve kırkıncı haftada el vacid ve el Fettah bulunur. Çocuğun salih olması için de okunabilecek dualar vardır bunların başında bihadihi yer alır. Hamile kadınlara Araf suresi de tavsiye edilir.

Hamilelikte Okunan Hangi Dualar Faydalı Olur?

Hamileyken okunacak duaların faydasıkişi kendisine ve bebeğine özenle baktığı müddetçe olur. Bir kadın eğer kötü besleniyor, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmiyor ise bebekte sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunların önüne geçmek için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Ancak düzenli ve sağlıklı beslenme imkânı ya da erişimi olmayan kişiler duaya sığınabilir.

Kadınların, gebelik sürecinde güçlerini koruması ve kendilerini bırakmamaları gerekir. Hamileyken okunacak dualarher inançlı anne tarafından okunabilir. İsteyen anneler, seslerinin bebeklerine ulaşması için sesli bir biçimde de dualarını okuyabilir.

Gebeyken Okunan Hangi Dualar Çocuğun Sağlıklı Olmasını Sağlar?

hamileyken cocugun saglikli olmasi icin dua
Hamileyken çocuğun sağlıklı olması için dua

Hamileyken çocuğun sağlıklı olmasını sağlayan dualar çok geniş bir kategoriye sahiptir. Her akşam uyumadan önce çocuğun sağlıklı olması için dua okunabilir, dilek dilenebilir. Aynı zamanda niyet etmek de mümkün. Bunun yanı sıra her akşam isteyen anne ve babalar sure de okuyabilirler. Bunların içlerinden bir dua olarak okuyabilecekleri gibi bebeğin duyması için sesli de okunabilir.

Hamileyken okunacak dualar ve surelerin bebeklerin korunmasını, güçlenmesini ve sağlıklı olmasını sağladığına inanılır. Ancak sadece dua ile olacak bir durum değildir. Anne adaylarının sağlıklı beslenmeye, stresten uzak kalmaya ve rahat hissetmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlar giderildiği noktada bebek zaten sağlıklı olacaktır. Ancak manevi tarafı da savunmak adına doğuma kadar farklı sure ve dualar okunabilir.

Hamilelikte Okunması Gereken Sureler Nedir?

Hamileyken okunacak dualar arasında Allahumme Ya Mubdiiu yer alır. Bu surenin günde doksan dokuz kere okunması tavsiye edilir. Kıbleye dönük bir şekilde okunması da mümkün. Özellikle düşük yapma riski olan kadınların hamileliğin ilk aylarında sure okuyabilirler. Bu sureler hem anneyi hem de anne karnındaki bebeği koruduğuna inanılır.

Gebelikle okunan sureler kesintisiz olarak doksan dokuz ve yüz kere okunduğunda Allah tarafından duanın kabul edileceği düşünülür. Gebeyken okunan dualar sadece belirli dönemlerde değil gebelik sürecinde de okuyabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Hangi Dualar Okunabilir?

Hamile kalmak için dua okunabilir ancak bilimsel tarafı da göz ardı etmemek gerekir. İnançlı insanlar Kenzül Arş. olarak bilinen duayı okuyabilirler. Seher zamanında okunması daha iyi olur. Aynı zamanda kıbleye dönerek okunduğu takdirde duadan daha çok verim alınır. Cinsel ilişkinin de doğurganlık dönemine denk getirilmesi ve doktor kontrolünde gebe kalınması önemlidir. Eğer gebe kalmak ile ilgili bir probleminiz var ise doktorunuz ile görüşebilir ve tetkik yaptırabilirsiniz. Her iki partnerin de tedavi olması gerekir.

Tedavi ve dua tek taraflı olmaz. Partner birlikte dua etmelidir. Bebek sahibi olmak, hamile kalmak için Enbiya Suresine de bakabilir. Enbiya Suresinin her gün okunması alimler tarafından tavsiye edilir. Gün içerisinde 100 kere Enbiya suresinin okunması hamile kalmayı etkiler mi bilinmez ama kişinin maneviyatını güçlendirir. Hamileyken okunacak dualar ve sureler arasında enbiya suresi de yer alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.